Çözüldü Bilgisayar oyun oynarken bir anda kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

nbyyy

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, yeni aldıgım Ryzen 5 5600X işlemciyi dün taktım ve 2 gündür bütün oyunlarda bir süre oyun oynadıktan sonra bilgisayar bir anda kendini kapatıyor. AIDA64 ile stress testi yapınca kapanmıyor, termal macunu düzgünce sürdüm stok fanı düzgünce taktım neden böyle yapıyor anlamadım işlemci sıfır olmasına rağmen. 2 gündür kafayı yiyeceğim anlayan biri kurtarsın bu sorundan beni.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Merhaba, yeni aldıgım Ryzen 5 5600X işlemciyi dün taktım ve 2 gündür bütün oyunlarda bir süre oyun oynadıktan sonra bilgisayar bir anda kendini kapatıyor. AIDA64 ile stress testi yapınca kapanmıyor, termal macunu düzgünce sürdüm stok fanı düzgünce taktım neden böyle yapıyor anlamadım işlemci sıfır olmasına rağmen. 2 gündür kafayı yiyeceğim anlayan biri kurtarsın bu sorundan beni

Merhaba Ryzen 5600X stock şekilde 1.4 voltajla çalışır. AMD'nin vermiş olduğu fan bu model için yetersiz kalmakta. Şu an için yapabileceğin en iyi şey BIOS üzerinden Core performans Boost ayarını kapatmak. Bu ayar işlemcinin 3.7/4.6 GHz olan hızını minimuma yani 37 sabitleyecek. İleri süreçte kule tipi soğutucu aldığın zaman. BIOS'tan CPU Core ratio 46 CPU voltaj 1.237 yapabilirsin. GHz'nin düşük olması oyunlarda FPS'ni etkileyecektir.
Voltaj olarak verdiğim değeri girdin mi? Anakartının tam modelini paylaşırsan nereden yapacağını söyleyebilirim.

ASRock B450M HDV 4.0

Voltaj olarak verdiğim değeri girdin mi? Anakartının tam modelini paylaşırsan nereden yapacağını söyliyebilirimileti.

Senle iletişime geçeceğim bir adres var mı buradan biraz zor oluyor benim icin.

Son düzenleme:
ASRock B450M HDV 4.0

İnternetten bulduğum görseller ile paylaşım yapıcam eğer yardımcı olmazsa veriyim.

Vddcr cpu voltage kısmını manuele getir.
Hemen altına değer verme kısmı çıkacak.
Bu kısıma üst yorumumda attığım voltaj değerini girip kaydedip çıkış yapabilirsin.

Ekstra biosda d.o.c.p açıkmı? Bu ayarda ramlerinin olması gereken mhz sinde çalışmasını sağlar fps kazanırsın.

ASRock B450M HDV 4.0

Yaptın mı ?

Dosya Ekleri

• images.jpeg-2.jpg
    images.jpeg-2.jpg
    40,5 KB · Görüntüleme: 27
Son düzenleme:
İnternetten bulduğum görseller ile paylaşım yapacağım eğer yardımcı olmazsa vereyim.

Vddcr CPU voltage kısmını manuele getir.
Hemen altına değer verme kısmı çıkacak.
Bu kısma üst yorumumda attığım voltaj değerini girip kaydedip çıkış yapabilirsin.

Ekstra BIOS'da d.o.c.p açık mı? Bu ayarda RAM'lerinin olması gereken MHzsinde çalışmasını sağlar FPS kazanırsın.

Yaptın mı?

Discord adresimi yazınca ban yedim.
Şimdi yazıyorum, dün dediğin bütün ayarları yaptım internette yazılı olan her seyi denedim bütün ayarları manuel yapıp tek tek denedim olmuyor. İşlemci 60 derecedeyken bile sistem kapandı yani ısınma kaynaklı bir problem değil, eski işlemcimi taktım bir sorun yok bugün işlemciyi servise gönderdim.

Sorunu çözebildin mi hocam. Bu sorun bendede olmaya başladı. Ne yaptıysam olmadı. :)) işlemci macununuda değiştirdim ama yine arada oyun oynarken siyah ekran geliyor pc bir süre sonra yeniden başlıyor. İşlemci sıcaklığı afterburnerda 92 derece. İşlemci üstündeki soğutucuda 75 derecede kalkyor kitlenince.

Sorunu çözebildin mi hocam. Bu sorun bende de olmaya başladı. Ne yaptıysam olmadı. :)) işlemci macununuda değiştirdim ama yine arada oyun oynarken siyah ekran geliyor PC bir süre sonra yeniden başlıyor. İşlemci sıcaklığı Afterburner'da 92 derece. İşlemci üstündeki soğutucuda 75 derecede kalkyor kitlenince.

Hayır, ne yaptım ettim çözemedim servise gönderdim bakalım 1-2 hafta içinde cevap gelecek ama ben işlemci kaynaklı oldugunu düşünüyorum

Merhaba, bugün teknik servisten aradılar sorun işlemci kaynaklı yani işlemcinin bozuk oldugunu soylediler ve değişim sağlacaklarını söylediler. Bence sende garantiye göndermeyi deneyebilirsin.

Son düzenleme:
Hayır, ne yaptım ettim çözemedim servise gönderdim bakalım 1-2 hafta içinde cevap gelecek ama ben işlemci kaynaklı oldugunu düşünüyorum

Merhaba, bugün teknik servisten aradılar sorun işlemci kaynaklı yani işlemcinin bozuk oldugunu soylediler ve değişim sağlacaklarını söylediler. Bence sende garantiye göndermeyi deneyebilirsin.
Tamam hocam çok teşekkür ederim. Bende işlemci için başvuru yapayım.

Merhaba Ryzen 5600X stock şekilde 1.4 voltajla çalışır. AMD'nin vermiş olduğu fan bu model için yetersiz kalmakta. Şu an için yapabileceğin en iyi şey BIOS üzerinden Core performans Boost ayarını kapatmak. Bu ayar işlemcinin 3.7/4.6 GHz olan hızını minimuma yani 37 sabitleyecek. İleri süreçte kule tipi soğutucu aldığın zaman. BIOS'tan CPU Core ratio 46 CPU voltaj 1.237 yapabilirsin. GHz'nin düşük olması oyunlarda FPS'ni etkileyecektir.

Hocam bende R5 5500 var Gaming genden aldım geleli 2 gün oldu fakat bugün oyun oynarken sistem bir anda kapandı, özetle arkadaşın yaşadığı şeyin aynısını yaşıyorum sence bendeki problem de bununla aynısı mıdır deneyeceğim birazdan, fakat sıcaklık değerlerim gayet normal.

Yeni konular

Geri
Yukarı