Bilgisayar Oyunlarda Kasma Sorunu

Bilgisayarımda 2 gün öncesine kadar rahatlıkla oynayabildiğim oyunlar bugün aşırı derecede kasmaya başladı. Acaba sorun ne olabilir ?

İndir Report htm
Öncelikle cihanızı, önerilen antivirüs yazılımlarıyla kapsamlı bir şekilde tarayın. Cihazın iç aksamları tozla kaplandıysa, sistem rahat çalışamaz ve soğutma işlemini de kapsamlı yapamaz. O halde söylediklerimi, kontrol edebilirsiniz. Ayrıca CPU ve GPU üzerinde bulunan termal macun, miadını doldurduysa ısınma ve kasma yapacaktır.

Öncelikle cihanızı, önerilen antivirüs yazılımlarıyla kapsamlı bir şekilde tarayın. Cihazın iç aksamları tozla kaplandıysa, sistem rahat çalışamaz ve soğutma işlemini de kapsamlı yapamaz. O halde söylediklerimi, kontrol edebilirsiniz. Ayrıca CPU ve GPU üzerinde bulunan termal macun, miadını doldurduysa ısınma ve kasma yapacaktır.
Bu ihtimal yüksek ama bu kadar ani etkilemesi beni şaşırtan durum oldu. Shougan 2 total war yükledikten sonra bunun olabilme ihtimalini düşünüyorum. Şuanda mesela nba2k16 oyunumu rahat oynayabilirken şimdi maçlar dahi çok yavaş açılıyor ve aşırı kasmalı. Ay sonunda en kötü ihtimalle teknik servise vermeyi planlıyorum ama anladığım kadarıyla orada da termal macun değiştirilmiyor anladığım kadarıyla. Onu ne yapacağım bilemiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu ihtimal yüksek ama bu kadar ani etkilemesi beni şaşırtan durum oldu.Shougan 2 total war yükledikten sonra bunun olabilme ihtimalini düşünüyorum.Şuanda mesela nba2k16 oyunumu rahat oynayabilirken şimdi maçlar dahi çok yavaş açılıyor ve aşırı kasmalı.Ay sonunda en kötü ihtimalle teknik servise vermeyi planlıyorum ama anladığım kadarıyla orada da termal macun değiştirilmiyor anladığım kadarıyla.Onu ne yapacağım bilemiyorum.
Cihaz garanti kapsamında değilse, söylediklerimi kendin yapmayı deniyebilirsin. Ben size mümkün oldukça, yardımcı olurum.

Cihaz garanti kapsamında değilse, söylediklerimi kendin yapmayı deniyebilirsin. Ben size mümkün oldukça, yardımcı olurum.
Keşke dediğin gibi olsa. Yaklaşık 3 sene daha garantisi var. Umarım sorun sadece tozla veya termal macunla alakalıdır. Bana donanımsal bir sorunda olabilir gibi geliyor.O yüzden sorunumu buraya taşıdım.

Laptop kullanıyorsan ve harici ekran kartı varsa laptopun hangi ekran kartını kullandığına bak. Daha önce başıma geldi. Nedenini bilmediğim bir şekilde laptop işlemcinin grafik sürücüsünü kullanamya başlamış. Tekrar Nvidia ayarına getirince eski haline gelmişti.

Laptop kullanıyorsan ve harici ekran kartı varsa laptopun hangi ekran kartını kullandığına bak. Daha önce başıma geldi. Nedenini bilmediğim bir şekilde laptop işlemcinin grafik sürücüsünü kullanamya başlamış. Tekrar Nvidia ayarına getirince eski haline gelmişti.
Nvidia denetim masasından ayarlarını yaptım. Fakat aynı durum devam etti. Bugün veya yarın format atmayı düşünüyorum. Genede yeni fikirlere açığım.

Gpu-Z programı ile oyunu oynarken harici ekran kartınızın çekirdek hızına bakın, eğer sıfırsa devreye girmemiş demektir.

Keşke dediğin gibi olsa. Yaklaşık 3 sene daha garantisi var. Umarım sorun sadece tozla veya termal macunla alakalıdır. Bana donanımsal bir sorunda olabilir gibi geliyor.O yüzden sorunumu buraya taşıdım.
Önerilen antivirüs yazılımlarıyla, sistemi kapsamlı bir şekilde tara. Daha sonra, yedeğini almak istediğin belge veya klasör varsa, al. USB veya DVD yardımıyla tüm diskler dahil olmak üzere, güzelce format at. İşletim sistemi kurulduktan sonra, cihazın donanımlarına uygun en güncel sürücüleri, güvenilir bir siteden yükle. Sorun halâ devam ederse bana tekrar ulaş, daha farklı yöntemlerle yardımcı olacağım.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı