Bilgisayar oyunu yapmak

Bunun için ilk olarak programlama öğrenmelisin. C++ veya C# bu iş için uygun diller diye biliyorum. Sonrasında bir motora ihtiyacın olacak. Mesela CryEngine 2 bu iş için biçilmiş kaftan. Yok ben daha basit bir şekilde yapmak istiyorum dersen de seçenekler mevcut. Mesela Gamestudio game development system adresdindeki 3D Game Studio var. Ama hepsinin başında çok iyi derecede İngilizce bilmen şart.

Bu konuda bir de Microsoft'un aracı var: http://msdn.microsoft.com/en-us/library/bb200104.aspx

XNA Game Studio ile DirectX 11 destekli oyun yapabilirsin.

CryEngine 2 ilk bedava verildiğinde indirmiştim. Ancak çok çok zor bir olay bu hadi yapayım demekle olmuyor. Yani sims'te ev yapmaya benzemiyor. :) Ayrıca türkçe olmamaları ayrı bir olay.

En güzel yöntem mod yapmaya izin veren oyunları kurcalayıp farklı haritalar yapmak. Sonra sesleri, müzikleri, karakter kaplamalarını değiştirmeyi öğrenmek. Adım adım bir oyunu bambaşka bir hale getirmek insana çok şey öğretiyor. Ancak tek kişinin oyun yaptığı günler geride kaldı. Mobil oyunlar, Flash oyunları hariç tutulursa kendi başına bir şey yapmak pek mümkün değil. 3D model yapanı ayrı, ses-müzik ayrı, tasarım ayrı, haritalar ayrı, senaryo ayrı, motoru apayrı. Piyasada ucuz ya da bedava sayısız oyun motoru var ama onları kullanacak delikanlı pek yok ne yazık ki :)

Siz şuan bu satırları okurken birileri AC 3 'ü ,CRYSİS 3 'ü yapıyor :) Siz şuan oyun motorlarıyla uğraşırken birileri bir ''Watch Tower'' manzarası Seyrediyor :) yok yok en iyisi günlerce oynamıyacağımızı bile bile pacman yapmak yerine bir grafik harikası oyunun tadını çıkarmak ,yanılıyorsam oyun yapın :)

Yav abi koskoca Türkiye de şu programları Türkçe yapabilecek doğa üstü yeteneklere sahip birileri yok mu ?

İngilizceye bu kadar bağlanmak iyi bir şey değil. Bizde kendi oyun motorumuzu yapmalıyız.

Hazır demişken Türklerin yapmış olduğu bir program var mı ?

Yüzlerce program ve oyun var Türk geliştiriciler tarafından yapılmış. Bence bu konuda biraz araştırma yap... Akınsoft var en basitiniden...

Akınsoft'un babam muhasebe işlerinde kullanıyor :) Dediğine göre Türklerden beklenmeyecek kadar iyi bir program. Demek ki neymiş? Türkler de program ve oyun yapabilirlermiş :)

Geri
Yukarı