Bilgisayar parçalarının fiyatları neden bu kadar arttı?

CaglarReyiz

Kilopat
Yer
Edirne
Daha fazla  
Meslek
Gayrimenkul Satış Müdürü
Profil Kapağı
1522576706
Merhaba arkadaşlar, başlıkta belirttiğim gibi bu piyasaya ne oldu böyle? 2017 başlarında ve ortalarında PC toplayan şu an paşalar gibi takılıyor. Biz korkudan gittik GTX 1050Ti aldık 680₺ küsür idi. 850₺ değerinde tek fanlı GTX 1060 3GB ve 1100₺ civarında GTX 1060 6GB vardı HB'de. 2017 ortalarından bahsediyorum. Şimdi fiyatlar uçmuş hepsi 2.5 katı olmuş. GTX 10xx serisi ilk çıktığı zamanlarda GTX 1070 1800₺ civarındaydı herkes çok pahalı diyordu almıyordu şimdi o fiyata GTX 1060 3GB buluyorsun. Ne olacak bu halimiz? Sizce fiyatlar düşer mi? Para varken, fazla harcama yapmayalım diye ucuzundan aldık maksat işimizi görsün dedik...Şimdi ise sağlam bir PC toplamaya kalkmak istedim ama fiyatları görünce hevesimiz kursağımızda kaldı.

Son düzenleyen: Moderatör:
GTX 10 serisi ekran kartları çıktığında dolar 2.95'ler seviyesindeydi, bugün 3.77. Ayrıca dijital madencilik yüzünden de bazı kartlar zamlandı. Mevcut ''muhteşem ekonomimizle'' fiyatların istikrarlı biçimde artacağı düşüncesindeyim.

Sadece ekran kartını mı baz aldınız bu dediklerinizi, yoksa diğerlerini de mi baz aldınız?

Aslında çok şey yazmak istedim ama okunmaz diye yazmak istemedim. Mesela RAM ? 8 GB DDR4 2133Mhz şuan 400 küsür, 200 iken çok pahalı diyorduk. Ekran Kartlarını baza alarak tüm pc bileşenlerine giriş yapmak istedim.

GTX 10 serisi ekran kartları çıktığında dolar 2.95'ler seviyesindeydi, bugün 3.77. Ayrıca dijital madencilik yüzünden de bazı kartlar zamlandı. Mevcut ''muhteşem ekonomimizle'' fiyatların istikrarlı biçimde artacağı düşüncesindeyim.

Artarsa yaşanmaz bu ülkede yandık arkadaş bu nedir ya 1800₺ idi, vallahi billahi 1800 idi ya. Yuh diyorduk küfür ediyorduk şuan 3000-3500₺.......................

Ekonomiye bağlı olarak dolar yükseliyor, düşüyor. Dolara bağlı olarak TL değer kaybediyor. TL'ye göre satıcılar fiyatları arttırıyor.
Ekran kartları şu anda mining furyası yüzünden tükenmiş durumda. Kalan kartlar da karaborsa olduğu için, fiyatları bu kadar yüksek.
RAM'ler de pahalı, çünkü günümüzde sadece bilgisayarlar değil, telefonlar, tabletler, dizüstüler, AIO bilgisayarlar, aklınıza gelebilecek çoğu elektronik cihaz RAM kullanıyor. Haliyle üreticiler de stok yetiştiremeyince fiyatı yükseltiyorlar.

GTX 10 serisi ekran kartları çıktığında dolar 2.95'ler seviyesindeydi, bugün 3.77. Ayrıca dijital madencilik yüzünden de bazı kartlar zamlandı. Mevcut ''muhteşem ekonomimizle'' fiyatların istikrarlı biçimde artacağı düşüdolarin ncesindeyim.
Doların şuan 8.00 seviyelerinde olması peki :/

Yeni konular

Geri
Yukarı