Bilgisayar pikselleşti

Darvell

Hectopat
Yer
Crown Prince's Palace, Berlin, Deutschland
Daha fazla  
Meslek
Kaiser
Merhaba. Az önce bir durumla karşılaştım. Ekran birden pikselleşti ve hiçbir şey yapamadım. Güç kaynağından kapayıp, açabildim. APU Ryzen 3 4300GE kullanıyorum. Sorun nedir, ne yapmam gerek?

@Yener K.

Dosya Ekleri

• resim_2022-01-10_005115.png
    resim_2022-01-10_005115.png
    44,9 KB · Görüntüleme: 132
  • resim_2022-01-10_005127.png
    resim_2022-01-10_005127.png
    759,8 KB · Görüntüleme: 140
Bu tür durumlar ya virüs kaynaklı olur, ya monitör ve kablo kaynaklı olur, ya da sistem bileşenleri ile alakalı olur . Monitör veya kablonuzu test etmenizi öneririm.

Tek seferlik bir problem olabilir. Neden kaynaklandığını bilmiyorum fakat birazcık bekleyin, tekrar olacak mı bakalım. Ekran kartına overclock yaptıysanız ve fazla kaçırdıysanız ondan olabilir. Bende bunun başka bir şeklindeki halini yaşamıştım bu sebeple.

Hocam, GPU sorunu gibi duruyor. Farklı kablo ile de deneyebilirsiniz.

Böyle durumlar da ( eğer ekran kartı varsa) ekran kartı çipinden dolayı arıza veriyor. Mesela daha 1 hafta önce bir ekran kartı alacaktım FurMark testine soktum fakat testte senin yaşadığın sorunları yaşadım ve bilgisayarcı sorunun ekran kartının çipinde olduğunu söyledi. APU sistemlerde bu sistem nasıl işliyor bilmiyorum dostum.

Genelde bu durum grafik işlemcisi problemlerinde gözükmektedir.

Restart yaptığınızda düzelme oldu mu?

Bu tür durumlar ya virüs kaynaklı olur, ya monitör ve kablo kaynaklı olur, ya da sistem bileşenleri ile alakalı olur . Monitör veya kablonuzu test etmenizi öneririm.

Tek seferlik bir problem olabilir. Neden kaynaklandığını bilmiyorum fakat birazcık bekleyin, tekrar olacak mı bakalım. Ekran kartına overclock yaptıysanız ve fazla kaçırdıysanız ondan olabilir. Bende bunun başka bir şeklindeki halini yaşamıştım bu sebeple.

Hocam Windows açılıyorsa olay görüntülüyecisinden sistem kısmından en son neler olduğuna bakabilir misiniz?

Hocam, GPU sorunu gibi duruyor. Farklı kablo ile de deneyebilirsiniz.

Şu an bir sıkıntı yok bilgisayardayım hatta. Pikselleştiği zaman hiçbir şey yapamadım. Güç kaynağından kapatıp açtım. Kasanın güç tuşu bile tepki vermiyordu. Kabloyu değiştirip deneyeceğim.

Ayrıca GPU'dansa kullanıcı hatası mı bu yoksa benle alakası yok mu? Garantisi devam ediyor.

Şuan bir sıkıntı yok bilgisayardayım hatta. Pixelleştiği zaman hiçbir şey yapamadım. Güç kaynağından kapatıp açtım. Kasanın güç tuşu bile tepki vermiyordu. Kabloyu değiştirip deneyeceğim.
Ekran kartına overclock yaptınız mı? Ben overclock'tan dolayı bu tarz bir şey yaşamıştım ve overclock'u düşürünce çözülmüştü.

Şuan bir sıkıntı yok bilgisayardayım hatta. Pikselleştiği zaman hiçbir şey yapamadım. Güç kaynağından kapatıp açtım. Kasanın güç tuşu bile tepki vermiyordu. Kabloyu değiştirip deneyeceğim.

Bu can sıkıcı durum yaşanırken sıcaklıklarınız normal miydi?

Düzeldiğine göre bir seferlik yazılımsal bir sıkıntı olduğunu düşünmekteyim üstadım. 🙌🏼

Geri
Yukarı