Bilgisayar prize takılı iken fan hızlı dönüyor

UserHakan

Hectopat
Makaleler
12
Yer
Mars
RAM
8 GB
SSD veya HDD modeli
1TBB HDD
Ekran kartı
GTX 1050
İşlemci
i5 8. Nesil
Termal macunu 2-3 ay önce değiştirdim yani ısınma ile ilgili bir problem olduğunu düşünmüyorum. Şimdi ise şöyle bir problem var;

Laptop prize takılı iken fanı hızlı çalışıyor. Yani ne zaman bir sayfa, video veya bir işlem yapsam fan direkt hızlanıyor ve 2-3 saniye sonra eski haline dönüyor. Videolarda ise genelde daha uzun ve sabit bir hızda ama yine hızlı bir şekilde dönüyor. Tabii prize takılı olduğu zaman bilgisayar kendini otomatik olarak "Yüksek Performans" moduna alıyor.

Şarjda olmadığı zamanlarda ise hiçbir sıkıntı yok ama bilgisayar kendini "Güç Tasarrufu" moduna çekiyor ve fan sıkıntısını yaşamıyorum.

Tabii bunun yüzünden kaynaklandığını düşünmüştüm ama eskiden böyle olmuyordu. Ama sistemsel bir şey olmadığını anlamış oldum. Yalnız bu hangi ayardan veya nedenden kaynaklanıyor çözmüş değilim. Her şeyim güncel. Dediğim gibi anlamış değilim. Yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

Hocam her işlemde olması sizce garip değil mi? Veya daha önceden bu kadar hızlı veya sesli çalışmıyordu.

Acaba ben mi dikkat etmedim diyorum ama bilemedim...
Olabilir hocam bilemedim şimdi fakat bende de aynı durum var şarj da bir anda oyun vs. açınca fanlar çok hızlı çalışıyor ve ses rahatsız ediyor fakat oyunu kapatınca eski haline dönüyor durum pilde kullanırken böyle değil.

Geri
Yukarı