Bilgisayar programcılığı için laptop önerisi

K4NG4L

Kilopat
Daha fazla  
Bilgisayar programcılığı kazandım bu yıl. 1 ay sonra dersler başlayacak. Ben ucuza daha güçlü olabildiği için 3000 TL birikmiş paramı gömüp masaüstü topladım. Üniversiteye daha önce başlamış arkadaşım ise laptop lazım olur keşke masaüstü almasaydın dedi. Elimde bir laptop var aslında ama hem fanı aşırı gürültülü temiz olmasına rağmen hemde bataryası bitik. Taşınabilir şekilde kullanabilmem için 250 lira kadar masraf yapmam gerekli.

Sorum ise şu akrabamda bataryası sağlam nispeten daha güncel ama zayıf bir bilgisayar var değiştirebilirim elimdeki ile. Ama yeterli olur mu bilmiyorum. Bilgisayarların özelliklerini aşağıya bırakıyorum.

Elimde olan laptop; AMD Phenom x2 P960, 120 GB SSD, HD4200, 2 GB RAM (bu her iki bilgisayarda da artırılacak).
Değiştirebileceğim laptop; AMD E1 6010, 120 GB SSD, R5 Graphics, 4 GB RAM.

Bende Bilgisayar Programcılığı okuyorum. Celal Bayar Üni. Kırkağaç MYO.

Kullandığımız programlar Eclipse, Adobe programları ve Xampp (internet programcılığı için)

Öyle aman aman sistem gerek yok. Hatta Ultrabook bile alabilirsin. Daha rahat gezersin, derse götürürsün. Ağır da olmaz.

Düzenleme: Bende İ5-3230M 2C/4T + 6 GB RAM + GT 720M (Asus X550VC) laptop var. Bana yetti. Bir sorun çıkmadı. Ama (kendim için konuşuyorum, farklı üniversitede ders ve laboratuvar farklı olabilir) biz laboratuvar dışında ders işlemiyorduk. Yani sürekli önümüzde PC vardı. Bir flash bellek bana yetiyordu. Tüm slaytları oradan taşıyordum. Yurtta da laptop kurulu. Orada çalışıyordum (CS:GO 100 saat kastım)

Hani ekran kartı iyi olan laptop alsan, yurtta falan kalacaksan baya iyi olur. Benim sınıf arkadaşımda GTX 960'lı bir laptop var. Yan yana gelip CSGO, ETS2 falan oynuyorduk, sende samimi arkadaşlarla oyun oynayabileceğin kartlı bir laptop alman iyi olur.

2.el Monster laptop bakarsan iyi olur. 0 bulabilirmisin bilmem ama ben olsam 2.el Monster alırdım. Hem oyun, hem okul.

Son düzenleme:
Sadece programlama için yanınızda götürürsünüz.
C/C++ da dünya proje yapmayacağınızı ve PHP falan göreceğinizi hesaba katarsak bir sorun çıkartmayacaktır. Herkes süper makinalar ile gelmiyor, buna emin olabilirsiniz.
Grafik derslerinde de okulun bilgisayarını kullanırsınız. Sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.
Arkadaşınız haklı aslında. Keşke iyi bir laptop alsaydınız ama geçti artık. Çünkü okulda olacaksınız evde değil. 2 sene içinde de sistem yattığı yerde eskiyecek diyebiliriz.
Bunu kendinize çok yük etmeyin ama.
Zaten laptop fiyatları da uçmuş şekilde.

Zaten dediğim gibi masaüstü var yeni topladım Ryzen 3600 ile. Sadece kullanılacak programları çalıştırsa yeter ki sizin dediğiniz programlardan bir tek adobe sorun çıkarır herhalde.

Sadece programlama için yanınızda götürürsünüz.
C/C++ da dünya proje yapmayacağınızı ve PHP falan göreceğinizi hesaba katarsak bir sorun çıkartmayacaktır. Herkes süper makinalar ile gelmiyor, buna emin olabilirsiniz.
Grafik derslerinde de okulun bilgisayarını kullanırsınız. Sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.
Arkadaşınız haklı aslında. Keşke iyi bir laptop alsaydınız ama geçti artık. Çünkü okulda olacaksınız evde değil. 2 sene içinde de sistem yattığı yerde eskiyecek diyebiliriz.
Bunu kendinize çok yük etmeyin ama.
Zaten laptop fiyatları da uçmuş şekilde.
Bende zaten öyle düşünüyordum diğer alacağım laptop işimi görür o zaman. Ve herkes süper aletlerle gelmiyor dediğinizde haklısınız galiba bir başka arkadaşım 2008 model bir laptopla ilk senesini tamamladı ben biraz heyecan yaptım herhalde. :D

Bende Bilgisayar Programcılığı okuyorum. Celal Bayar Üni. Kırkağaç MYO.

Kullandığımız programlar Eclipse, Adobe programları ve Xampp (internet programcılığı için)

Öyle aman aman sistem gerek yok. Hatta Ultrabook bile alabilirsin. Daha rahat gezersin, derse götürürsün. Ağır da olmaz.

Düzenleme: Bende İ5-3230M 2C/4T + 6 GB RAM + GT 720M (Asus X550VC) laptop var. Bana yetti. Bir sorun çıkmadı. Ama (kendim için konuşuyorum, farklı üniversitede ders ve laboratuvar farklı olabilir) biz laboratuvar dışında ders işlemiyorduk. Yani sürekli önümüzde PC vardı. Bir flash bellek bana yetiyordu. Tüm slaytları oradan taşıyordum. Yurtta da laptop kurulu. Orada çalışıyordum (CS:GO 100 saat kastım)

Hani ekran kartı iyi olan laptop alsan, yurtta falan kalacaksan baya iyi olur. Benim sınıf arkadaşımda GTX 960'lı bir laptop var. Yan yana gelip CSGO, ETS2 falan oynuyorduk, sende samimi arkadaşlarla oyun oynayabileceğin kartlı bir laptop alman iyi olur.

2.el Monster laptop bakarsan iyi olur. 0 bulabilirmisin bilmem ama ben olsam 2.el Monster alırdım. Hem oyun, hem okul.
Bende pc programciligina baslicam bu yil macbook air2020 almak istiyorum derslerde gerken programlari macbook a ucretsiz yukleyebilir miyim?

Geri
Yukarı