Bilgisayar programcılığı okunur mu?

Ben bilgisayar programcılığını bitirmiş DGS düşünüp vazgeçmiş biri olarak şöyle söyleyebilirim 2 yıllık bitirdim 2 yıl daha hop bilg. Mühendisiyim diye bir şeyde yok. Ben mesela açıktan 4 yıllık YBS okuyorum çünkü DGS ile geçince bütün derslerin sayılmıyor 3.5 yıl okumak zorunda da kalabiliyorsun. Mühendislikten çıkıp da teoride bilgiyle şu an hiçbir şey yapamayan çok fazla mezun var okudun diyelim bilgisayar mühendisiliğinde top da olmayan ünilerden birinde okumanın yine sana katkısı çok az çünkü geliştirici eğitmen ilgili eğitmen orta seviye üniversitelerde yine yok yine sana kalıyor. Biraz karışık anlattım ama ekstra sorun olursa detaylandırabilirim.

hiç bir işe yaramaz bu kadar açık konuşuyorum. türkiyede üniversite okuma devri bitti . ilgin,merağın doğrultusunda bir meslek edin mümkünse kendi patronun ol . okudun devlete girdin yada bir işe başladın alacağın maaş 9bin . esnaf 1 günde kazanıyor o parayı .

Bu gibi alanlarda daha çok öğrenmeyi öğretmelerinin ana husus olduğunu düşünüyorum, fakat türkiyedeki bu alandaki üniversiteler ne kadar etkilidir hiç bir fikrim yok.
Çok az etkili. Bir defa, Türkiye'nin eğitim sistemi mühendisliğe ters. Mühendislik eğitiminde daha spesifik, kompleks ve teorik bilgiye odaklı 0olduğunuz kadar da pratik bilgiye odaklı olmalısınız. İlkokullarda, ortaokullarda, liselerde pratik bilgiyi hiçe sayıp deney bile yapılmadığı gibi de gereksiz katı, ezbere dayalı bir eğitim metodu uygulayan ülkenin en iyi üniversitesinden dahi "iyi denebilecek" seviye mühendisler bile 1000 mezundan ancak 4-5 tane çıkar. Onlar da diğerleri gibi yan gelip yatmadığı için öyle oluyor. Türkiye'nin eğitim sistemi çok yetersiz.

Bilgisayar programcılığını okuyan çoğu öğrenci, bilgisayar mühendisliğini tutturamamış öğrenciler oluyor. Amaçları da DGS ile bilgisayar mühendisliğine geçmek oluyor çoğunun. Ne katıp katmayacağını bilemiyorum fakat ikinci üniversite olarak okumanın zararı olacağını düşünmüyorum. Hangi bölümü okuyorsun? Ona göre bölüm tavsiyesi de verebilirim.
Alakasız bir bölüm okuyorum, diş hekimliği. Dikkat eksikliği rahatsızlığım olduğu için ilgimi çekmeyen bir konuda 5 dk çalışamıyorum ama hırslanırsam ve eğer 1-2 yıl yeterliyse gerekirse okulu bırakıp 1-2 yıl kendimi yazılım işlerine gömebilirim. Ama okul olmadan okumanın da şöyle bir dezavantajı var -dezavantaj mı emin değilim, okumuş birisi daha iyi bilir- ben açıp yalnızca Python, C, Java öğrenirim. Yanlışım yoksa üniversitede işletim sistemlerinden çekirdeklerine, yazılımların temellerine, matematiğine kadar iniliyor. Bunları öğrenmeden direkt yazılıma hurra diye dalsam sıkıntı yaşayabilirim belki emin değilim.

İkinci üniversite olarak bilgisayar programcılığı öğrenmek çok şey katar mı yazılım bilgisi sıfır olan birisine yoksa kendi kendimi geliştirsem, bölümünü okumasam da pek bir şey değişmez mi? Ya da bilgisayar mühendisliği okumazsam ikisi de pek bir işe yaramaz mı? Teşekkürler.

Yazılım sektöründe hiçbir işe yaramaz 2 yıllık diploma, üniversite okumayanlar gibi değerlendiriliyor işverenlerin gözünde. DGS ile mühendisliğe veya diğer 4 yıllık yazılım ile alakalı bölümlere tamamlamadığın sürece işlevsiz bir diploma. Onun yerine mühendisliğe puanın yetmiyor ise eşit ağırlıktan Yönetim Bilişim Sistemleri bölümüne bakmanı öneririm, 4 yıllık ve yazılım sektöründe diploması çok daha etkili işe alımlarda.

Yazılım sektöründe hiçbir işe yaramaz 2 yıllık diploma, üniversite okumayanlar gibi değerlendiriliyor işverenlerin gözünde. DGS ile mühendisliğe veya diğer 4 yıllık yazılım ile alakalı bölümlere tamamlamadığın sürece işlevsiz bir diploma. Onun yerine mühendisliğe puanın yetmiyor ise eşit ağırlıktan Yönetim Bilişim Sistemleri bölümüne bakmanı öneririm, 4 yıllık ve yazılım sektöründe diploması çok daha etkili işe alımlarda.
Yorumunuz için teşekkür ederim, konuyu geçen yıl açmışım. Şu an 4. sınıfım yazılım çalışmaya vaktim bile olmadı. Seneye de mezun oluyorum inşallah. Sanırım bilgisayar mühendisliği ömrüm boyunca içimde bir ukte olarak kalacak. Yazılıma başlamaya vakit ayıramıyorum bile. Söve söve kendi bölümümü okumaya devam maalesef. Olur da işler çok iyi gider de işveren olacak düzeye ulaşırsam belki anca o zaman hobi olarak öğrenebilirim.

Geri
Yukarı