Bilgisayar Sadece LoL'de Aniden Donuyor

İşletim sistemi
Windows 10

Lwinx

Femtopat
Arkadaşlar kısaca özetlersek bazen oyun yükleme ekranında, bazen oyun içinde 2 ile 10 dakika arasında PC kilitleniyor. Reset atmak zorunda kalıyorum, işlemci ve ekran kartı ısısı stabil durumdayken oluyor. (Sadece LoL'de oluyor. CS:GO, GTA 5, simcity oyunlarda denendi, olmuyor.) bir hata mesajı ne de bir şey alıyorum. Riot desteğe bilet attım ancak verdikleri çözümler işe yaramadı. Bilen varsa yorumlarını bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle bilgisayarınızda herhangi bir korsan uygulama olmadığından emin olun. Eğer varsa temiz kurulum yapmadığınız sürece sorunun çözümünü bulsak bile başarılı olamayız.

Şimdi eski bilgisayarcılar gibi format önereceğim ama nedenini de açıklayayım:
Oyunların oluşturduğu güncelleme sonrası bazı dosyalar birbirleri ile çakışmış olabilir veya indirdiğiniz yanlış uygulamalar, korsan uygulamalar ile regedit vb. işletim sisteminin düzgün çalışmasını engelleyecek herhangi yanlış bir ayar yapılmış olabilir.

Normal kullanımda da donma yapıyor olabilir ama siz belki de hissetmiyorsunuzdur çünkü eğer 8 CPU vb. miktarda multiproccesors varsa diğerleri sayesinde bu donmayı hissetmezsiniz.

Format çözüm olmayabilir o yüzden önce altta yazdıklarımı sırasıyla deneyebilirsiniz ama temiz kurulum yapmakta bilgisayarda yaptığınız yanlış ayarları da düzeltmenizi sağlar. Tabii ki bilgisayar kullanmayı biliyorsanız ve yanlış bir şey yapmadığınızdan eminseniz donanımsal bir sorundan şüphelenebilirsiniz.

Önce oyunu kaldırıp temiz kurulum yapmayı deneyebilirsiniz.
Eğer mümkünse bilgisayarınızı temizleyin ve CPU macununu uzun zamandır değiştirmediyseniz yenileyin.
Temizledikten sonra AIDA64 ve Cinebench ile bir test yapın ve sonuçları buraya yazın. Mesela sistem donması vb. durumlarda ayrıntılı bir şekilde dikkatlice neler olduğuna bakın.
Bunlar tamamsa RAM'lerin bozuk olup olmadığına bakmak için Memtes86 ile test edin.

Benim önerilerim şu anlık bu kadar. Buraya neler olduğunu yazın, bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışacağım.

Yeni konular

Geri
Yukarı