Bilgisayar sıfırlama zarar verir mi?

mirza684

Decapat
Makaleler
1
Daha fazla  
Bilgisayarda 30 tane filan oyun var biraz da uygulama var. 20 tane falan bilgisayarda virüs olduğunu düşünüyorum, alalı 6 ay oldu. Bilgisayarı sıfırlasam ve tekrar bunların hepsini yüklersem bilgisayar yavaşlar mı? Bir de zararı olur mu bilgisayara? Bilgisayarla her gün oyun oynuyorum. Bir de yazılım yapıyorum, GTA, warzon waezone 2, CS, Valorant gibi oyunlar ve Unreal Engine 5.2 filan şeyler yüklü tekrar yükleyeceğim bunları.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayarda 30 tane filan oyun var biraz da uygulama var. 20 tane falan bilgisayarda virüs olduğunu düşünüyorum, alalı 6 ay oldu. Bilgisayarı sıfırlasam ve tekrar bunların hepsini yüklersem bilgisayar yavaşlar mı? Bir de zararı olur mu bilgisayara? Bilgisayarla her gün oyun oynuyorum. Bir de yazılım yapıyorum, GTA, warzon waezone 2, CS, Valorant gibi oyunlar ve Unreal Engine 5.2 filan şeyler yüklü tekrar yükleyeceğim bunları.

Aynı şeyleri tekrar yükleyecekseniz tekrar virüs bulaşmayacağından nasıl emin olacaksınız? Korsan vesaire kullanıyorsanız.

Sıfırlama ile virüs geçmeyebilir format daha mantıklı ancak sıfırlama zarar vermez.

Bunun bilgisayardan ziyade ssd ömrüne etkisi olacağını düşünüyorum. Bildiğim kadarı ile her SSD de okuma yazma ömrü var. Eğer gerçekten format atman gerekiyorsa yapacak bir şey yok çok bir etkisi olmaz zaten fakat kaybettiğin vakti de düşün.

Formatın bir zararı yok. Sürekli format atıp sıfırdan yüklemek uzun vadede disk ömürlerini olumsuz etkileyecektir. Bence bilgisayarınızı kapsamlı bir şekilde taratın birkaç program vardı küçük boyutlu virüs taramalarında etkiliydi adını tam hatırlayamadım. Bence onu bi deneyin.

Önemli olan fotoğraf, belge, proje vb. şeyleri yedeklersen zarar görmezsin. Hem sıfırlamana gerek yok, Windows'un virüs gibi zararlı yazılımları bilgisayarından temizlemek için çıkardığı bir program var. Ayrıca, paran varsa korsan olan şeylerin orijinal sürümlerini alman senin için daha faydalı olur. :)

Geri
Yukarı