Bilgisayar SSD'yi görmüyor

Ghostrust

Hectopat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
Kioxia Exceria G2 PLUS
Anakart
GA320M-S2H
Evet bu birkaç hafta önce açtığım konunun devamı niteliğini taşıyor ve tuhaf bir şey yaşandı, SSD'yi elime ulaştığı günden itibaren sorunsuz bir şekilde kullanıyordum ancak dün sabah ansızın bilgisayar SSD'yi görmedi ve çoğunuzun bilebileceğini reboot System hatası var ya hani işte onu dedi. Ben de BIOS'tan başlatma sıralarını değiştirip SSD'yi tekrar seçtim falan her şeyi denedim. Son çare bunu önceden de yaşamıştım ve Windows'u tekrardan aynı Disk'e kurarak çözmüştüm işe yarayabileceğini düşünüp denedim fakat nafile hiç işe yaramadı aynı şekilde görmemeye devam etti. SSD'de bir sorun olmadığını ve yazılımının güncel olup olmadığını kontrol ettim ve ne sorun olduğunu gördüm ne de yazılımının güncel olmadığını, hiçbir sorun yokken neden okumaz anlamıyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

Evet bu birkaç hafta önce açtığım konunun devamı niteliğini taşıyor ve tuhaf bir şey yaşandı, SSD'yi elime ulaştığı günden itibaren sorunsuz bir şekilde kullanıyordum ancak dün sabah ansızın bilgisayar SSD'yi görmedi ve çoğunuzun bilebileceğini reboot System hatası var ya hani işte onu dedi. Ben de BIOS'tan başlatma sıralarını değiştirip SSD'yi tekrar seçtim falan her şeyi denedim. Son çare bunu önceden de yaşamıştım ve Windows'u tekrardan aynı Disk'e kurarak çözmüştüm işe yarayabileceğini düşünüp denedim fakat nafile hiç işe yaramadı aynı şekilde görmemeye devam etti. SSD'de bir sorun olmadığını ve yazılımının güncel olup olmadığını kontrol ettim ve ne sorun olduğunu gördüm ne de yazılımının güncel olmadığını, hiçbir sorun yokken neden okumaz anlamıyorum. Yardımcı olabilir misiniz?
Garantiye yollayın hocam, disk bir şekilde bozulmuş.

SATA SSD'mde bu hatayı almıştım. Format USB'ni takıp BIOS'u açıp "bootrec /fixmbr" yazar mısın?

SATA SSD'mde bu hatayı almıştım. Format USB'ni takıp BIOS'u açıp "bootrec /fixmbr" yazar mısın?
Bir de şundan bahsetmeyi unuttum ben windows'u SSD'ye kurmama rağmen SSD hala disk 1 olarak gözüküyor sistemde bunu bir türlü disk 0'a çeviremiyorum nasıl yapabilirim dün en az bunu halledebilmek için 6 kere falan windowsu silip tekrardan kurdum

Hocam doğru takmamış olabilirsiniz. M.2 SSD'deki pinler gözükmeyecek şekilde takmalısınız. Bir bakın, belki gözüküyordur.

Hocam dün çıkarıp tekrardan taktım düzgün bir şekilde şu anda da doğru şekilde takılı ancak hala devam ediyor.

Bir de şundan bahsetmeyi unuttum ben windows'u SSD'ye kurmama rağmen SSD hala disk 1 olarak gözüküyor sistemde bunu bir türlü disk 0'a çeviremiyorum nasıl yapabilirim dün en az bunu halledebilmek için 6 kere falan windowsu silip tekrardan kurdum

Hocam dün çıkarıp tekrardan taktım düzgün bir şekilde şu anda da doğru şekilde takılı ancak hala devam ediyor.
Garantiye yollayın o zaman hocam.

Garantiye gerek kalmadı kendi başıma çözdüm. ^^ yardımcı olmaya çalıştığınız için hepinize teşekkür ederim sağlığınızı ve iyi günler dilerim.

Çözüm yolu nedir?

1683037081513.png

Şöyle ki ben birçok kez Sistem'e Windows'u kurup geri yükledim ancak hiçbir zaman Disk'i biçimlendirmedim çünkü içindeki oyunlar gitsin istemedim, hatanın sadece Windows'u yüklemekle çözülebileceğini düşündüm. Halbuki her zaman ya da bilmiyorum ama çoğu zaman sanırım biçimlendirilerek yapılıyor ya hani bu format/windows yükleme işlemi o yüzdenmiş. Şimdi belki diyeceksin ne alakası var bunun biçimlendirmekle sadece Disk'i temizliyor hepsi bu, mesele şu ki tüm diskleri biçimlendirdiğimde HDD'yi sistem olarak atayan Windows biçimlendirildikten sonra sistem atamasını kaldırıyor ve böylece sıfırdan kurulum yapabiliyoruz ve bum! SSD'yi seçip kurduğumda bitmiş oluyor.
Umarım bundan sonraki sıkıntı yaşayan arkadaşlarda bundan faydalanabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı