Bilgisayar sürekli çöküyor

atakoc

Hectopat
Beyler bayanlar bilgisayarı açıyorum Zoom programını kullanıyorum sonra bir anda Zoom programı gökkuşağı gibi rengarenk oluyor. Sonra WhatsApp'a giriyorum onda da yazılar birbirinin içine girmeye başlıyor program yanıt vermiyor diyor. Daha sonrada PC'yi yeniden başlatmaya çalışırken bir bakıyorum hani PC'yi kapa ya da yeniden başlat diye yazıyor ya o tarz ekrandaki bütün yazılar ya silinmiş ya da cin çarpmışa dönmüş. Yani Windows da sapıtmaya başlamış. PC yeni değil ama bakıyorum görev yöneticisinden işlemci yüzde 7'lerde RAM'ın yarısı boş disk kullanılmıyor falan falan. Acaba Windows'u bozuk kurduğumdan mı yaşanıyor bu? Format atsam düzelir mi bilemiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Beyler bayanlar bilgisayarı açıyorum Zoom programını kullanıyorum sonra bir anda Zoom programı gökkuşağı gibi rengarenk oluyor. Sonra WhatsApp'a giriyorum onda da yazılar birbirinin içine girmeye başlıyor program yanıt vermiyor diyor. Daha sonrada PC'yi yeniden başlatmaya çalışırken bir bakıyorum hani PC'yi kapa ya da yeniden başlat diye yazıyor ya o tarz ekrandaki bütün yazılar ya silinmiş ya da cin çarpmışa dönmüş. Yani Windows da sapıtmaya başlamış. PC yeni değil ama bakıyorum görev yöneticisinden işlemci yüzde 7'lerde RAM'ın yarısı boş disk kullanılmıyor falan falan. Acaba Windows'u bozuk kurduğumdan mı yaşanıyor bu? Format atsam düzelir mi bilemiyorum.
Bir format at derim.

Artı -2 Eksi
Ekran kartının bozulma ihtimali nedir? Dediğiniz birbirine karışmış yazılar ve rengarenk renkler genelde ekran kartı arızalarında meydana gelir.

Benim de aklıma geldi ancak muhtemelen ekran kartıyla alakası yok. Çünkü ekranın tamamı bozulmuyor. Mesela Discord programı açık, Discord bozulmaya başlıyor ama diğer programlar 10 numara sıkıntısız çalışıyor. Tabi bir süre sonra onlarda bozulmaya başlıyor. Yani ekranın tamamını kaplayan bir bozulma yok. Sadece kullandığım programda renklenmeler veya bozulmalar oluyor. Bozulan programı kapatınca o renklenmeler bitiyor ve masaüstüne taşınmıyor. Sanki yazılımsal bir hata var gibime geldi benim.

O halde ekran kartı sürücünüzü DDU ile kaldırıp güncel ama WHQL logolu bir sürücü kurmayı deneyebilirsiniz.

Geri
Yukarı