Bilgisayar tamircisi olmak mantıklı mı?

Katılmıyorum hocam. Her sektörde sinek avlayan insan da var güzel para kazanan insan da var. Bizim burada bilgisayar tamircisi var. Yani rafında ürün dolu. İçerisi sürekli müşteri. Pc alıp satıyor. Topluyor satıyor. Tamir ediyor. İşine ne kadar sarıldığınla ve ne kadar iyi yaptığınla ilgili bir durum bence.
Tanıdıktır o adam o çevrede, belki de yıllardır o işi aynı mahallede yapıyor. Herkes güveniyordur ona. Yeni birisi için bu devirde zor.

Dostum bu arada bir konuda kararını kesin olarak ver. Hangi meslekten zevk alacaksın. Parayı falan bir kenara koy. Her meslekte çok kazanan da var hiç kazanamayan da var. İlk önce hayalini belirle. Ne ile uğraşmaktan zevk alıyorsun onu belirle. Para kazanılır, kaybedilir. Sen ne iş yaparsan yap hakkıyla yaparsan kazanırsın merak etme. Sana şöyle bir örnek vereyim. Aylar önce evimizde mutfak lavabosu tıkandı. Bir adamı aradık tesisatçı geldi. Normalde tesisatçıdan ne beklersin. Elinde birkaç malzeme işte girer lavabonun altına uğraşır saatlerce. Bizim aradığımız adam eve bi geldi elinde elektronik aletler kameralar. Adam çok uzun bir mekanizma yapmış kendine ucunda kamera var. Lavabo giderine sokuyor onu kameradan sorunun tam olarak ne olduğunu analiz ediyor. Adam bizden birsürü para istemişti. Ayaküstü sohbet ettik. Sürekli villalara gidiyormuş çok para kazanıyormuş. İş meslekte bitmiyor. O kazandırır bu kaybettirir demekle bitmiyor. İş sende bitiyor. Hayalini kur ve o meslekte en iyisini nasıl yapabilirsin bunun peşinden koş.

Sadece karnımı doyurayım dersen, bilgisayar tamircisi olabilirsin. Ama hedefin yüksekse yazılım ve oyun kodlama öğrenebilirsin. EML elektronik bölümü mezunuyum. 1994 senesinde başladım bilgisayar tamirciliğine. Sonrası beko elektronik servis asgari ücretle. Asgari ücretide büyük pc firmaları hariç, pc esnafı vermez,sigortanı yatırmaz. En azından benim zamanımda böyleydi. Şimdiki aklım olsa yazılım öğrenir,oyun kodlar ve arkadaşlarla işimizin yanında ek iş olarak oyun stüdyosu kurardık. Oysa okul arkadaşlarım kimi kurye oldu,kimi yumurtacı vb.

Dostum bu arada bir konuda kararını kesin olarak ver. Hangi meslekten zevk alacaksın. Parayı falan bir kenara koy. Her meslekte çok kazanan da var hiç kazanamayan da var. İlk önce hayalini belirle. Ne ile uğraşmaktan zevk alıyorsun onu belirle. Para kazanılır, kaybedilir. Sen ne iş yaparsan yap hakkıyla yaparsan kazanırsın merak etme. Sana şöyle bir örnek vereyim. Aylar önce evimizde mutfak lavabosu tıkandı. Bir adamı aradık tesisatçı geldi. Normalde tesisatçıdan ne beklersin. Elinde birkaç malzeme işte girer lavabonun altına uğraşır saatlerce. Bizim aradığımız adam eve bir geldi elinde elektronik aletler kameralar. Adam çok uzun bir mekanizma yapmış kendine ucunda kamera var. Lavabo giderine sokuyor onu kameradan sorunun tam olarak ne olduğunu analiz ediyor. Adam bizden bir sürü para istemişti. Ayaküstü sohbet ettik. Sürekli villalara gidiyormuş çok para kazanıyormuş. İş meslekte bitmiyor. O kazandırır bu kaybettirir demekle bitmiyor. İş sende bitiyor. Hayalini kur ve o meslekte en iyisini nasıl yapabilirsin bunun peşinden koş.

12 cevap arasından en güzeli buydu. Benim zevk duyduğum PC tamiri tabii ki.

Geri
Yukarı