Bilgisayar tek seferde açılmıyor

Koneko Toujou

Hectopat
Makaleler
2
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Herkese iyi sosyaller.

Bundan yaklaşık 1 yıl önce yeni ekran kartı, Power Supply, SSD ve RAM aldım şu ana kadar hiçbir problem yoktu fakat son 2 günde bilgisayar tek seferde açılmamaya başladı olay şöyle gelişiyor: Bilgisayarın tetik tuşuna bastığımda fanlar dönüyor ama ekrana görüntü gelmiyor. Power Supply'ı düğmesinden kapatıp açtığımda ise bu sorun düzeliyor ve gayet stabil çalışıyor. Bunu nasıl düzeltebilirim acaba?

Sistem.
Anakart: Pegatron IPXSB-H61
İşlemci: 2. nesil Intel Core i3 2100 3.10 GHz.
Ekran kartı: AMD HD ATI Radeon 6390 2 GB 128 Bit.
RAM: 2x4 GB DDR 3 1333 MHz CL 16.
SSD: Kingston 128 GB SSD.
HDD: WD Blue 1 TB.

Not: Bilgisayar anakart üzerindeki çıkıştan almaya çalıştığımda görüntüyü stabil veriyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Herkese iyi sosyaller.

Bundan yaklaşık 1 yıl önce yeni ekran kartı, Power Supply, SSD ve RAM aldım şu ana kadar hiçbir problem yoktu fakat son 2 günde bilgisayar tek seferde açılmamaya başladı olay şöyle gelişiyor: Bilgisayarın tetik tuşuna bastığımda fanlar dönüyor ama ekrana görüntü gelmiyor. Power Supply'ı düğmesinden kapatıp açtığımda ise bu sorun düzeliyor ve gayet stabil çalışıyor. Bunu nasıl düzeltebilirim acaba?

Sistem.
Anakart: Pegatron IPXSB-H61
İşlemci: 2. nesil Intel Core i3 2100 3.10 GHz.
Ekran kartı: AMD HD ATI Radeon 6390 2 GB 128 Bit.
RAM: 2x4 GB DDR 3 1333 MHz CL 16.
SSD: Kingston 128 GB SSD.
HDD: WD Blue 1 TB.

Not: Bilgisayar anakart üzerindeki çıkıştan almaya çalıştığımda görüntüyü stabil veriyor.

Anakart üzerinden görüntüyü alırken harici kart sistemde takılımı oluyor?
Bu şekilde ise ekran kartınızı sökün alt tarafındaki altın sarısı alanı okul silgisi ile nazikçe temizleyin.

Anakart üzerinden görüntüyü alırken harici kart sistemde takılımı oluyor?
Bu şekilde ise ekran kartınızı sökün alt tarafındaki altın sarısı alanı okul silgisi ile nazikçe temizleyin.

Anlattığınızı yaptım fakat hiçbir denk değişimi vs olmadı ve işe yaramadı.
Ekran kartını başka bir sistemde deneyebilir misiniz?
Maalesef şuanlık hayır

RAM ve ekran kartının slota giren yerlerini silgi ile temizler misiniz? Çok bastırmayın yanındaki kapasitörleri kırabilirsiniz.

Ekran kartını dediğim gibi yapmıştım fakat şimdi RAM'leri de deneyeyim.
Ama bu sefer nerede sorun olduğunu anlamamız lazım. Ekran kartına bir test uygular mısınız? Eğer test bittikten sonra veya testteyken bir kapanma, mavi ekran gibi hatalar ile karşılaşırsanız ekran kartında arıza olabilir.
Aldığımdan beri herhangi bir test uygulamadım tam güçte çalışırken elektrik kesilmesi vb birşey de yaşanmadı ( en azından son zamanlarda )
RAM ve ekran kartının slota giren yerlerini silgi ile temizler misiniz? Çok bastırmayın yanındaki kapasitörleri kırabilirsiniz.
Dediğinizi yaptım fakat hala aynı

Son düzenleme:
Ekran kartını dediğim gibi yapmıştım fakat şimdi RAM'leri de deneyeyim.

Aldığımdan beri herhangi bir test uygulamadım tam güçte çalışırken elektrik kesilmesi vb bir şey de yaşanmadı ( en azından son zamanlarda )

Dediğinizi yaptım fakat hala aynı.

Harici ekran kartı sistemde takılı iken eğer anakartın üzerideki görünü çıkışından görüntü alıyorsanız ya ekran kartınızda bir sorun var ya da anakartınızın PCI'e slotunda.

Son olarak BIOS'tan Advanced altında grafik seçeneklerini arayın böyle bir ayar var ise bunu PCI'e olarak değiştirin.

Harici ekran kartı sistemde takılı iken eğer anakartın üzerideki görünü çıkışından görüntü alıyorsanız ya ekran kartınızda bir sorun var ya da anakartınızın PCI'e slotunda.

Son olarak BIOS'tan Advanced altında grafik seçeneklerini arayın böyle bir ayar var ise bunu PCI'e olarak değiştirin.

Dediğinizi denedim fakat Advanced seçeneği altında öyle bir seçenek bulunmuyor
Not2: Bu işlemi yapmadan önce bilgisayar açıldığında açılmadan kendini resetlemeye başladı şu anda uzay montaj tek RAM.

Geri
Yukarı