Bilgisayar topladıktan sonra ne yapılmalı?

FaLSe

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar selam. Bilgisayar toplandıktan ve Windows 10 kurulduktan sonra ne gibi programlar indirilip ne gibi testler yapılmalı? Bir arkadaş FurMark testi yaparken ekran kartını yaktığından bahsetmiş. Bana komik geldi. Cidden olabilir mi böyle bir şey? Benim yapmam kesinlikle gerekiyor mu? Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ayrıca Donanım Arşivi diye bir kanal bu stres testlerinin yapılması gerektiğini söylüyordu. Arkadaşınız belki kötü bir PSU, kötü bir anakart ve kötü soğutmalı bir ekran kartıyla sıcak bir ortamda test yaptığı için ekran kartını yakmış olabilir.

Furmark ile ekran kartının yanacağını pek sanmiyorum. MSI Afterburner indirip oyun oynarken oyun içi değerlere bakın. Garantili sıfır bilgisayar ise furmark yapmaya gerek yok bence.

İlk baş driverları kur, sonra da istediğin tarayıcı, video oynatıcı, ses oynatıcı, vb. kurabilirsin.

Başta ekran kartı driverını kur, sonra Windows Update'leri yap. Aygıt yöneticisinden kontrol et kurulamayan eksik bir şey var mı diye. Sonra anakart BIOS'unu güncelle, FurMark ve AIDA64 ile sistemini teste sokup sıcaklık değerlerine bak. Benim yaptıklarım bunlardı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ayrıca Donanım Arşivi diye bir kanal bu stres testlerinin yapılması gerektiğini söylüyordu. Arkadaşınız belki kötü bir PSU, kötü bir anakart ve kötü soğutmalı bir ekran kartıyla sıcak bir ortamda test yaptığı için ekran kartını yakmış olabilir.
Hocam stres testi ramlere mi uygulanıyor tam bilmiyorum?
Furmark ile ekran kartının yanacağını pek sanmiyorum. MSI Afterburner indirip oyun oynarken oyun içi değerlere bakın. Garantili sıfır bilgisayar ise furmark yapmaya gerek yok bence.
Hocam toplu kasa almadım kendim topladım parça şeklinde.
Başta ekran kartı Driver'ını kur, sonra Windows Update'leri yap. Aygıt yöneticisinden kontrol et kurulamayan eksik bir şey var mı diye. Sonra anakart BIOS'unu güncelle, FurMark ve AIDA64 ile sistemini teste sokup sıcaklık değerlerine bak. Benim yaptıklarım bunlardı.

Hocam B450M S2H anakart var kutunun üstünde Ryzen 3000 serisi için hazır yazıyor. İşlemcim Ryzen 5 3600. BIOS'u güncel demek mi oluyor bu yoksa tekrardan güncellemeye gerek var mı nerede öğrenirim bunu?

Hocam stres testi ramlere mi uygulanıyor tam bilmiyorum?

Hocam toplu kasa almadım kendim topladım parça şeklinde.

Hocam B450M S2H anakart var kutunun üstünde Ryzen 3000 serisi için hazır yazıyor. İşlemcim Ryzen 5 3600. BIOS'u güncel demek mi oluyor bu yoksa tekrardan güncellemeye gerek var mı nerede öğrenirim bunu?
Anakartın sitesine girmen gerek orada yazar. Kullandığın bios u öğrenmek içinde CPU'z programını kullanarak bakabilirsin.

Geri
Yukarı