Bilgisayar toplarken hangi markalara yönelmeliyim ve nelere dikkat etmeliyim?

Bütçe
30.000-40.000

uNKaul

Picopat
Daha fazla  
Selam arkadaşlar. Hayatımda ilk defa bir masaüstü bilgisayar alacağım ve hazır sistem almak yerine toplama bir masaüstü almak istiyorum. 35-40k bütçe ile mümkün olan en güçlü sistemi toplamak istiyorum. İşlemci konusunda AMD ve Intel'nin farkı, anakart, soğutma sistemi, PSU gibi parçalarda (özellikle anakart, çünkü çok fazla seçenek var) hangi markalara yönelmeliyim ve nelere dikkat etmeliyim. PSU ve kasa için NZXT markası tavsiye edildi ama daha önce hiç duymamıştım mesela. Bu tarz soru işaretlerimi yok etmeme yardımcı olur musunuz?

Not: Burada PC önerileri için bir konu oluşturmuştum zaten lakin farklı farklı öneriler geldi ve ben hangileri daha iyidir kıyası yapamıyorum maalesef. Buradaki konuyu ve cevapları da inceleyerek beni bu konuda bilgilendirir misiniz? Teşekkür ederim, iyi sosyaller.

AMD işlemci ile NVIDIA ekran kartı almalısın ıkısı cok ıyı bir şey oluyor AMD ekran kartı kesınlıkle önermem.

Son düzenleyen: Moderatör:
AMD işlemci ile NVIDIA ekran kartı almalısın ıkısı cok ıyı bir şey oluyor AMD ekran kartı kesınlıkle önermem.
Öncelikle hızlı geri dönüşünüz için çok teşekkür ederim. Bu sitede iki kartın desteklediği teknolojiler listesi gördüm, aşağıya fotoğraf olarak da atacağım. Bu teknolojilerden çok fark yaratabilir diyeceğiniz bir farklılık var mıdır? Arada sayıca çok fazla fark var çünkü.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-06-13 134203.png
    Ekran görüntüsü 2023-06-13 134203.png
    141,9 KB · Görüntüleme: 14
NZXT kaliteli markadır öncelikle onu cevaplayayım.

En güçlü sistemi toplayacaksanız araştırmanız lazım sadece. Girin sitelere fiyat skalasını ayarlayıp bileşenlerin videolarını izleyin performans karşılaştırması yapın. En F/P bileşenleri seçin.

Şu marka iyidir kesin onu al demek yanlış olur. Çünkü o fiyat bandında o markanın bileşenlerinden daha iyi bileşenlere sahip başka bir marka olabilir.

PSU konusunda bilindik marka olmasına ve sertifikalarına dikkat edin. Forumda da vardı hangi sertifikaların gerekli olduğu hakkında konu.

Attığınız konuda 1. arkadaşın yaptığı sistem iyi bence. Kasadan kısabilir ve 1 TB SSD yerine 500 GB SSD + 1 TB HDD alabilirsiniz bence.

İşlemci konusunda ben AMD tavsiye ediyorum. 5 yıl önce sistem toplamadığımda AMD almadığım için pişmanım. AMD işlemciler çok daha F/P oluyor. Ne için alacağınızı bilmiyorum ama ne kadar AMD tavsiye etsem de bazı konularda Intel önde. Hangi iş için kullanacaksanız aynı fiyat bandındaki işlemcilerin karşılaştırma videosunu izleyin.

NZXT kaliteli markadır öncelikle onu cevaplayayım.

En güçlü sistemi toplayacaksanız araştırmanız lazım sadece. Girin sitelere fiyat skalasını ayarlayıp bileşenlerin videolarını izleyin performans karşılaştırması yapın. En F/P bileşenleri seçin.

Şu marka iyidir kesin onu al demek yanlış olur. Çünkü o fiyat bandında o markanın bileşenlerinden daha iyi bileşenlere sahip başka bir marka olabilir.

PSU konusunda bilindik marka olmasına ve sertifikalarına dikkat edin. Forumda da vardı hangi sertifikaların gerekli olduğu hakkında konu.

Attığınız konuda 1. arkadaşın yaptığı sistem iyi bence. Kasadan kısabilir ve 1 TB SSD yerine 500 GB SSD + 1 TB HDD alabilirsiniz bence.

İşlemci konusunda ben AMD tavsiye ediyorum. 5 yıl önce sistem toplamadığımda AMD almadığım için pişmanım. AMD işlemciler çok daha F/P oluyor. Ne için alacağınızı bilmiyorum ama ne kadar AMD tavsiye etsem de bazı konularda Intel önde. Hangi iş için kullanacaksanız aynı fiyat bandındaki işlemcilerin karşılaştırma videosunu izleyin.

Çok teşekkür ederim. Forumu biraz daha gezeceğim araştırma yapacağım. Bahsettiğiniz videolara da göz atacağım. Bu arada sistemi oyun oynamak ve Unity çalışmaları için kullanacağım.

Burada az çok açıklamış bir bakın isterseniz.
Teşekkür ederim, inceliyorum.

Geri
Yukarı