Bilgisayar virüsü sadece Windows dosyalarına mı bulaşır?

Kerpeten _Ali

Centipat
Daha fazla  
Benim bilgisayara virüs bulaştı format atacağım bilgisayar markasının teknik desteğine sorduğumda world dosyası gibi dosyaları yedekleyebilirsin virüs sadece işletim sistemi dosyalarına bulaşır dedi. Sizce bu doğru mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yani doğru olabilir çünkü virüs dediğimiz şey tek tip bir şey değil. Birçok çeşidi vardır. Bu yüzden sağlam bir format ve temiz bir kurulum yapmanı tavsiye ederim.

Benim bilgisayara virüs bulaştı format atacağım bilgisayar markasının teknik desteğine sorduğumda world dosyası gibi dosyaları yedekleyebilirsin virüs sadece işletim sistemi dosyalarına bulaşır dedi. Sizce bu doğru mu?

Dosyaların içeriklerini bozabilir (bazı virüsler.) Ama yine de yedekleyebilirsin sorun olmaz.

Virüsün türüne göre değişir ama sadece işletim sistemi dosyalarına bulaşır diye bir şey yok. Program dosyalarına ve özel dosyalara bulaşan tonla virüs var. En temizi güvenilir programlarla tarama yapmak.

Format atmadan sistemi antivirus ve malware yazılımları ile tarama yap sonra yedeğini alacağın Word dosyalarını yedekleyip yeni sistemiye taşı.

Doğruluğu şu yönden; virüsler programdır. Yani .exe vb uzantılarla sistemde çalıştırdığında bulaşır gibi düşün. Ama resim ve veya metin belgelerine Office programlarına bulaştığına daha önce şahit olmadım ya da duymadım. Temiz bir format ve akabinde yapacağın tarama kesin çözüm olacaktır. Lakin formattan önce iyi bir programla tarama yapıp daha sonra formata başvurmanı öneririm.

Geri
Yukarı