Bilgisayar yerine dershane

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Konu hortlamış madem o zaman yazıyormuş gibi görüşümü de yazayım ama o zaman 15 yaşında olduğunu da düşünerek.

1. si insanın kazanmadığı paranın değerini bilemeyeceği bir yaş, ailen kendi parasıyla yapabilir mi yapar ama senin emeğinle kazandığın para ile bunu yapınca daha fazla emek harcarsın, yoktan gelen paranın değerini o parayı kazanmayan bilemez.

2. si 15 yaşında da olsan 18 de olsan 23 de olsan 30 da olsan ailen bir karar alıyorsa diğerlerinin yaptığı boş muhabbet gibi sadece tek bir pencereden değil her zaman olayın durumun farklı alternatif durumları üzerinden bakmalı insan. Buradaki sen dahil çoğu kişi tek bir pencereden bakarak hayatı düşük seviyelerde yaşamaya hazırsınız bilgisayar almak için para biriktirmek nedir hedefin bir kere küçük. Ben 18 yaşında ehliyet alıp araba almak için para biriktirmiştim. Şu an arabam da var evim de var kendi işim de var.

Dünyaya ve olaylara biraz geniş bakıp altında anlamlar arayın. Çok basit kalıyor bakış açılarınız.
Not olarak da yalan konuşmuşsun burada seni tanımayanlar içinde bile umarım gerçekten ailen o parayı alıp o parayla göndermiştir seni. Sende dershanenin de kendi emeğinin de bilincin de olarak çalışmışsındır. Okul da sadece sınıf geçmek karneye 5 düşürmek sıradan bir üniversite kazanmak değil. Herkes üniversite mezunu artık.

İyi forumlar.

Oldu olacak evrene pozitif enerji gönder falan da deseydiniz hocam? Olay zaten dershane ya da bilgisayar değil. Olay 2 yıl kendi emeğiyle kazandığı paranın elinden alınması. Birisi size zorla bir şey satsa hoşunuza gider mi? Elini,deki tüm birikimi alıyor resmen. Altımızda evi ve arabayı kaybettiğinizi düşünün.

"Ailesi ona gelecek hazırlıyor." evet, durum böyle olabilir ama bu şekilde yapılması çok yanlış bence. Çocuğa gelecekte yaşayabileceklerini anlatırsın, çocuk kendi seçimini yapar. Sırf iyi bir üniversiteye gitsin diye hayatın en güzel geçmesi gereken yılları böyle mahvedilmemeli bence. Tahminime göre lise 1 ya da 2 idin bu konuyu açarken. Zaten asıl çalışma lise 3'de başlıyor. Her şeyi geçtim, ailesinin maddi durumu yeterliydi neden çocuklarının el emeği parasına göz dikmişler?

İyi forumlar.

Son düzenleme:
Oldu olacak evrene pozitif enerji gönder falan da deseydiniz hocam? Olay zaten dershane ya da bilgisayar değil. Olay 2 yıl kendi emeğiyle kazandığı paranın elinden alınması. Birisi size zorla bir şey satsa hoşunuza gider mi? Elini,deki tüm birikimi alıyor resmen. Altımızda evi ve arabayı kaybettiğinizi düşünün.

"Ailesi ona gelecek hazırlıyor." evet, durum böyle olabilir ama bu şekilde yapılması çok yanlış bence. Çocuğa gelecekte yaşayabileceklerini anlatırsın, çocuk kendi seçimini yapar. Sırf iyi bir üniversiteye gitsin diye hayatın en güzel geçmesi gereken yılları böyle mahvedilmemeli bence. Tahminime göre lise 1 ya da 2 idin bu konuyu açarken. Zaten asıl çalışma lise 3'de başlıyor. Her şeyi geçtim, ailesinin maddi durumu yeterliydi neden çocuklarının el emeği parasına göz dikmişler?

İyi forumlar.

Şöyle düşün çocuk gitti kendi parasıyla bilgisayarı aldı ailesi de o sırada dershaneye gitti yazdırdı. Çocuk parayı kazandı ya oturup kendi parasıyla aldığı bilgisayar da mı vakit geçirecek babasının kazandığı yani değerini bilmediği hangi şartlar da kazanıldığını bilmediği baba parasıyla gidilen dershaneye mi emek verecekti hepimiz cevabı biliyoruz. Boşa duyar kasmayalım Türkiye de ki gençlerin %90'ı kendi parasıyla hevesle aldığı bilgisayarda zaman geçirecek dershaneye de gereken önemi vermeyecekti. Çocuğun 2 sene parça parça çalışıp para biriktirmesi sorumluluk sahibi olduğunu göstermez sadece bilgisayar almak için hırs yaptığını gösterir. Aile vs değil burada sosyolojik olarak Türkiye olarak bakacaksınız olaya 15 yaşında aile durumu iyi olan kaç çocuk bir şeylerin kıymetini bilerek emek sarf ediyor kendi geleceğini inşa etmeye çalışıyor? Bazı şeylere boş yere duyar kasmak çok saçma. 15 yaşındaki değil bırak söylediği yalan gibi 17 yaşında olsun eğer bir şeyleri yönetme sorumluluğu vs oluşmadıysa ve ailesi bunun farkındaysa gerekirse parasını da elinden alır başka şeyler de yapar bunun değerini o çocuk yıllar içerisinde fark eder ancak dışardan bir gözün 'kendi parası' kısmında takılı kalıp ailesi alamaz demesi de normal. Cevabım sizin gıyabınızda öyle düşünen herkese. Okurken agresif okumayınız gerçekten çok samimi dost olarak yazdım bu düşüncelerimi kahve eşliğinde :)

İyi günler.

Olay 2 yıl kendi emeğiyle kazandığı paranın elinden alınması.

Aslında ben pek paranın hesabında değilim. Zaten karşılığını dershanede aldım. Hem 2 yıl geçen bir olayın üstüne iğne batırmak etik değil. Rapor ile konunun kilitlenmesini isteyeceğim. Umarım bir daha gün yüzüne çıkmaz.

Cevaplar için teşekkürler.

İyi forumlar.
Biraz yaşın ilerleyince anlarsın. Burada ailesine öfkeli kızgın emojili 13 yaş kitlesi de ileride anlar. Çocuk isterse çalışsın, parayı kendi kazansın yine de cebine kafasına göre bir tomar parayla kafasına göre harcamasını izleyemezsin. Sen ebeveynsen, tecrübeliysen, çocuğun üzerinde sorumlulukların varsa her şekilde denetleme yapmak zorundasın. Sonra çocuk ileride kafası bir şeylere basmaya başlayınca gelip yakana yapışır bana niye sahip çıkmadınız diye.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı