Bilgisayara dokununca fazla ses çıkarıyor

Kaemute

Hectopat
Daha fazla  
RAM
16 GB 15 CL 3000 MHZ
SSD veya HDD modeli
WD 250 GB
Ekran kartı
550xt
Anakart
a320m
İşlemci
ryzen 3 3100
Merhaba. Sorunum o kadar garip ki bunu sizlere en iyi video ile anlatabilirim. Bilgisayarımın yerini 2-3 cm oynatınca fanlar aşırı ses çıkarıyor fakat hangi fan çıkarıyor anlamıyorum. Ekran kartı değil çünkü fanları belli bir sıcaklığa ulaşamadığından fanları dönmüyor bile sebebini o kadar merak ediyorum ki bunun çözümü nedir bilgilendirir misiniz? Video linki:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kasayı arka fan kablosu takılı değilken veya ön fan kablosu takılı değilken çalıştırıp deneyebilirsin.Onlardan biriyse söküp mil yatağına makine yağı damlatabilirsin.Bunun dışında kasanın plakalarına kablo hafif temas ediyorsa fanın titreşimiyle beraber onlarda ses yapabiliyor ama o farklı bir ses,fan sesi olmadığını anlayabiliyorsun.

Kasayı arka fan kablosu takılı değilken veya ön fan kablosu takılı değilken çalıştırıp deneyebilirsin. Onlardan biriyse söküp mil yatağına makine yağı damlatabilirsin. Bunun dışında kasanın plakalarına kablo hafif temas ediyorsa fanın titreşimiyle beraber onlarda ses yapabiliyor ama o farklı bir ses, fan sesi olmadığını anlayabiliyorsun.

İşin garip yanı bilgisayarı 4-5 kere yeniden başlatınca bunu yapmayı bırakıyor statik elektrikten bir şeylerdir belki diye bir umut gece yatmadan PSU bağlantılarını kesip yaptım fakat bugün gene böyleydi anlamadım açıkçası.

Merhaba. Sorunum o kadar garip ki bunu sizlere en iyi video ile anlatabilirim. Bilgisayarımın yerini 2-3 cm oynatınca fanlar aşırı ses çıkarıyor fakat hangi fan çıkarıyor anlamıyorum. Ekran kartı değil çünkü fanları belli bir sıcaklığa ulaşamadığından fanları dönmüyor bile sebebini o kadar merak ediyorum ki bunun çözümü nedir bilgilendirir misiniz? Video linki:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Güç kaynağı PSU alttan hava alıyor, altta da halı olunca elektrik süpürgesi gibi tüm tozu toplamıştır.

Normalde PSU içini açıp fan değiştirmek/yağlamak azıcık risklidir ve garantiyi bozar ama yapabilirsin.
Önce gücü kesip PSU'yu sök, 4 vidayı çıkart ve içini aç, asla devre kısımlarına elini sürme, tornavida dokundurma, fanın etiketi olmalı, etiketi dikkatlice kaldırıp, daha önceden aldığın şöyle bir yağı:
bir kaç damla damlatıp çevir.
Bunlarla uğraşmak istemezsen aynı boy iyi bir fan alıp kablolarını kesip, yenisinin kablolarını düzgünce birleştirip, sıkıca bantlayarak da değişim yapabilirsin.

Güç kaynağı PSU alttan hava alıyor, altta da halı olunca elektrik süpürgesi gibi tüm tozu toplamıştır.

Normalde PSU içini açıp fan değiştirmek/yağlamak azıcık risklidir ve garantiyi bozar ama yapabilirsin.
Önce gücü kesip PSU'yu sök, 4 vidayı çıkart ve içini aç, asla devre kısımlarına elini sürme, tornavida dokundurma, fanın etiketi olmalı, etiketi dikkatlice kaldırıp, daha önceden aldığın şöyle bir yağı:
Birkaç damla damlatıp çevir.
Bunlarla uğraşmak istemezsen aynı boy iyi bir fan alıp kablolarını kesip, yenisinin kablolarını düzgünce birleştirip, sıkıca bantlayarak da değişim yapabilirsin.

Yanıtınız için teşekkür ederim. PSU fanlarından dediğinizi yaparak başlayacağım sonrasından işlemci ve egzoz-ön fanlara yapacağım.

Yanıtınız için teşekkür ederim. PSU fanlarından dediğinizi yaparak başlayacağım sonrasından işlemci ve egzoz-ön fanlara yapacağım.
Kasadaki diğer fanları da ses varken yine dikkatlice parmakla tam orta etiket kısmından dokunup yavaşlatıp ses kesiliyor mu/onlarda da var mı anlayabilirsin.
Ekran kartı dediğin gibi zaten başlamıyor.

Şu anki sesin işlemci ve ön/arka kasa fanlarından olduğunu da sanmıyorum.

Aşağıda tüylü bir halı var, tüyler sürekli koparak toz oluştururlar.
İlerisi için de kasayı düz halısız bir yerde tutup, odanın tozunu sık sık almak iyi olacaktır.

Kasadaki diğer fanları da ses varken yine dikkatlice parmakla tam orta etiket kısmından dokunup yavaşlatıp ses kesiliyor mu/onlarda da var mı anlayabilirsin.
Ekran kartı dediğin gibi zaten başlamıyor.

Şu anki sesin işlemci ve ön/arka kasa fanlarından olduğunu da sanmıyorum.

Aşağıda tüylü bir halı var, tüyler sürekli koparak toz oluştururlar.
İlerisi için de kasayı düz halısız bir yerde tutup, odanın tozunu sık sık almak iyi olacaktır.

Ön ve arka fanlara PC çalışıyorken dışarıdan elimle müdahale ederek durdurmam zarar vermez mi? Öyleyse yapacağım şimdi.

Ön ve arka fanlara PC çalışıyorken dışarıdan elimle müdahale ederek durdurmam zarar vermez mi? Öyleyse yapacağım şimdi.
Kanatlara dokunursan elini acıtır, hatta kanatır. Tam ortadaki plastik/etiket kısımlarına yavaşça parmağını bastırırsan fan duracaktır, bırakırsan geri başlar. Bu şekilde ses kesiliyor mu anlarsın.

Geri
Yukarı