Bilgisayara Format Atılmalı Mı?

Ölüler Görür

Hectopat
Daha fazla  
Sipariş ettiğim PC'de Windows 10 kurulu ve anakart güncellemesi yapılıyormuş. Sizce kendim format atıp Windows 10 mu kurmalıyım yoksa sıkıntı olmaz mı?

2004 sürümünde sıkıntı yok artık boş boş yorumlar yapmayın. 2004 sürümü 1909'dan daha stabil.

Ayni sorunu yaşayan yüzlerce insan var ne boş boş yorumu? Sorun çıkarsa sil sistemi bastan kur ustune 80 GB'ı baştan indir daha dün sildim 2004'ü oyun açılmadığı için. Kaç tane yabancı forumdan baktım herkeste aynı, çalışıp çalışmaması şansa kalmış bir şey hala 2004'de sorun yaşayanlar var.

Windows'un hiçbir sürümünde sorun yaşamayan seçilmiş kişiyim. Güncelleme çıkar çıkmaz yüklüyorum. :D

Konuya gelirsek formata gerek yok. Boşu boşuna SSD'ni yıpratma.

Çok format atıldığı zaman SSD veya HDD hasar görüyor değil mi? Ve bilgisayar eskisi gibi verimli çalışmıyor.
Format hasar vermiyor. SSD'lerin yazma ömürleri var her marka farklı bir ömür veriyor. Mesela 500 GB 860 evo'nun ömrü 300 TB. Bunu aştığında garantiden çıkmış oluyor. Tabi illa 300 yazıyor diye SSD bozulacak diye bir şey yok. Belki 600-700'e kadar gidebilir. O yüzden demiştim. Format atıp programları yeniden kurarsan en kötü 100-150 GB yazma işlemi yaptırmış olursun.

Verim kısmına gelirsek harddisklerde geçerli bu SSD'leri etkilemiyor. Harddiskler mekanik olduğu için en düzgün şekilde kullansan bile zamanla bozulacak/yavaşlayacaktır.

Geri
Yukarı