Bilgisayara format atıp Windows'u SSD'ye kurmak

ozgurdenizkacar

Centipat
Daha fazla  
Format atacağım SSD aldım Windows'u SSD'ye kurmak istiyorum izlemem gereken adımları yapmam gerekenleri söyler misiniz arkadaşım BIOS'tan yap dedi ama BIOS'tan anlamıyorum pek.

Technopat YouTube kanalında nasıl sıfırdan Windows kurulacağının rehberi var.
Onun dışında aktif olarak HDD'de kuruluysa, rehberdeki disk seçtiğiniz ekranda, hdd'yi biçimlendirmeyi unutmayın. HDD'deki C: bölümünün boyutunu ezberleyin, sonrasında disk ekranında o boyuttaki bölümü biçimlendirin fakat kurulumu SSD üzerine yapın.

Başka bir diskten Windows dahil aktarım yapacaksanız bu video işinizi görür.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Ancak temiz kurulum yapacaksanız SSD'ye Windows kurup (Bu video ile yapabilirsiniz) disk yönetiminden HDD'i biçimlendirebilirsiniz. (HDD içindeki bütün veriler gider.)
Kanka BIOS'tan anlamiyorsan direk yapma sıkıntılı. Biraz yanlış binsey yaparsan veya elektrik gitme durumunda bilgisayarın bozulur bioda basvurmani onermem.

Dediğiniz BIOS güncellemesi olmasın?

Güç kaynağım ISO dosyasını yüklemeye yetmiyor Windows 10 kurulum dosyasını flash belleğe attım ve ilerleme 69'dayken bilgisayar kapan aç yaptı kendi kendine.
Sadece SSD kullanacağım fakat format atıp Windows'u SSD'ye kurup hard diskden kurtulmak istiyorum.

İlk olarak kurmak istediğiniz Windows sürümünü indirip bir belleğe yazdırın. Rufus programı burada işinize yarayacaktır. Sisteminiz yeni ise UEFI bir işletim sistemi yazmalısınız bu nedenle GPT bölüm düzeni kullanın. Usbyi hazırladıktan sonra bilgisayarınızın yedeğini almak istiyorsanız alın ve bilgisayarı kapatıp SSD'yi bilgisayarınıza monte edin. Laptop için;
Bios'a girip secure boot seçeneğini kapatın ve USB legacy boot ayarını açıp F10 tuşu ile ayarları kaydedip kapatın. Laptopunuzu usbden başlatıp (marka ve modele göre boot tuşu değişecektir internetten bu tuşu öğrenebilirsiniz) Windows kurulu diskinizi silin, önerim tüm diskleri silin ve yeniden disk birimleri oluşturun. SSD'yi seçip kurulumu başlatın. Hepsi bu kadar.

Masaüstü bilgisayar için;
Anakartınızı yazarsanız net yönlendirme yapabiliriz ancak kısaca şöyle, secure boot seçeneğini kapatıp boot menüsünden USB legacy support özelliğini aktif etmeniz yeterli. Yine F10 ila kaydedip çıkarak usbden başlatmanız format için yeterli olacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı