Bilgisayara UPS bağladıktan sonra UPS hangi prize takılmalı?

İbo6788

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Ben yakında UPS alacağım yani kesintisiz güç kaynağı bilgisayarım için. Şimdi aldıktan sonra UPS'i duvar prizine takacağım ve sonra bilgisayarımın güç kablosunuda UPS'ye takacağım değil mi? Sonra bilgisayarımı açtıktan sonra mı UPS'in güç düğmesine basacağım yoksa açmadan önce mi? Ve bir de UPS kendi şarj oluyor değil mi yani duvar prizine takılı kaldığında?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar. Ben yakında UPS alacağım yani kesintisiz güç kaynağı bilgisayarım için. Şimdi aldıktan sonra UPS'i duvar prizine takacağım ve sonra bilgisayarımın güç kablosunuda UPS'ye takacağım değil mi? Sonra bilgisayarımı açtıktan sonra mı UPS'in güç düğmesine basacağım yoksa açmadan önce mi? Ve bir de UPS kendi şarj oluyor değil mi yani duvar prizine takılı kaldığında?

UPS'i prize takcaksın bilgisayarın güç kaynağından geleni UPS'e takcaksın 2 girişi varsa monitörüde takabilirsin eğer istiyorsan onun dışında UPS kendisi şarj oluyor start vermen yeterli.

UPS'yi aldığında kullanım kılavuzunda yazan süre kadar şarj edersin. Yazmıyorsa da 8-10 saat şarjda bırak. Sonra cihazları takarak açarsın, işin bitince de düğmesinden kapatırsın. Kapalı durumdayken şarj edecektir. Tatile vs bir yere gideceğin zaman fişten çekersin; bunun haricinde fişten çekme akülerin ömrünü etkiler.

UPS'yi aldığında kullanım kılavuzunda yazan süre kadar şarj edersin. Yazmıyorsa da 8-10 saat şarjda bırak. Sonra cihazları takarak açarsın, işin bitince de düğmesinden kapatırsın. Kapalı durumdayken şarj edecektir. Tatile vs bir yere gideceğin zaman fişten çekersin; bunun haricinde fişten çekme akülerin ömrünü etkiler.

Kardeşim hakikaten çok teşekkür ederim çok bilgilendirici oldu. Bir soru sormak istiyorum. UPS'nın güç düğmesine bastıktan sonradamı yani kapattıktan sonradamı şarj oluyor ve bir de ben oyun oynarken kendi şarj olur değil mi?

@İbo6788 bilgi sahibi değilim ama şöyle biliyorum; line interactive UPS kullanırken direkt şebeke elektriği alıyorsun ve o esnada UPS şarjda oluyor. UPS kapalı-açık şarjda kalıyor.

Çok teşekkür ederim kardeşim ve bir sorum daha olacak. Ben upsnı duvar prizinden çıkartsam şarj azalacak mı?

@İbo6788 prizden çekersen aküden kullanacak ve haliyle şarjı azalacak. Prizden çekmemek UPS sağlığı için daha iyi olacaktır.

Böyle bir şey yapabilirimmi mesela bilgisayarımı kapattım ve sonra UPS'nın güç düğmesine bastım yani upsnı kapattım sonra şarj gitmez değil mi?

@İbo6788 hocam sen bilgisayarı kapatınca UPS'yi de düğmesinden kapat tamamdır. Prizde olacağı için şarjda kalacaktır. UPS'yi kapatmazsan da sorun olmaz sadece kesinti olduğunda boş yere alarm öter.

Tamamdır hocam Allah razı olsun bilgisayarımı açmak istediğimde de birinci upsnı güç düğmesine basıp açacağım sonra da bilgisayarı değil mi?

Geri
Yukarı