Bilgisayara yeni SSD takıldıktan sonra açılmıyor

Aykut Arz

Yoctopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba;
Öncelikle Monster Tulpar T7 v20.1 modelli laptop için yazıyorum. Mevcut M.2 SSD'nin yanına yeni bir SSD aldım.
Crucial 1TB PCIe 3,0 NVMe M.2 SSD ürününü aldım. Laptopa taktım. Sorun yok PC açıldı, disk yönetiminde buldum gözüküyor. Buraya kadar her şey tamam.
Hem laptopa format atıp temizleyim hem de yeni SSD'ye Windows'u tasıyım diye, bilgisayarı kapatıyorum. F2 ( BIOS ) ayarlarına girmek için basıyorum. Bilgisayar siyah ekranda kalıyor. BIOS ekranı acılmıyor, güc düğmesinden kapatıyorum PC'yi bu sefer hiçbir tuşa basmıyorum. Ama PC yine acılmıyor. Yeni taktıgım SSD'yi sökünce acılıyor. Sorun nedir? Nerede hata vardır yardımlarınızı bekliyorum.

BIOS güncel.
PC de ki 2 SSD girişide calısıyor. Yerlerini değiştirdim sorun yok.
Monster teknik servisinden yeni SSD uyumlu bilgiside aldım.
Vatan Bilgisayar'dan yeni SSD'yi kontrol ettirdim calışıyor.

Sistem özellikleri;

Intel® Coffee Lake core™ i7-9750H 6C/12T; 12MB l3; 8GT/s; 2.6GHz > 4.5GHz; 45W; 14nm.

Mobile Intel® HM370 chipset.

6 GB GDDR6 NVIDIA® GeForce® GTX1660 Ti 192-BIT DX12.

16 GB (2x8GB) DDR4l 1.2v 2666MHz SO-DIMM

256 GB SAMSUNG PM981 M.2 SSD PCI-e 3.0 X4 (okuma: 3000 MB/s - yazma: 1300 MB/s)

Son düzenleyen: Moderatör:
Flash diske Windows 11 at sonra sadece yeni SSD takılı PC aç açarken de boot menüsüne girip flash diski seç sonra da Windows kur.
Yeni SSD'yi halledince de eski SSD'de bulunan Windows'u silebilirsiniz.

Hocam Yeni Ssd tek takılıykende pc acılmıyor, Monster logosunda kalıyor. O yuzden Usb ile baslatma yerine dahi geçemiyorum. Ne bios nede boot menüye girmiyor kilitlenmiş gibi duruyor. Şuan bu mesajı 2 ssd de takılıyken yazıyorum. Ssd gözüküyor windowsta. Ama iş bios veya boot menuye girmeye calıstıgımda kitleniyor. Ssd yi sökmedende acılmıyor.

Yeni Ssd ye sıfır kurulum yapıcam, Pc yi komple sıfırlıcam yani.
Şuan hem eski hem yeni takılı. Windowsta gözüküyor. ama bios veya boot menu ye girmeye calıstıgımda kitleniyor. acılış ekranında öyle kalıyor. Yeni Ssd yi sökmeden de acılmıyor.
1687620056300.png

Bu soruna neden olabilecek aklıma gelen tek şey Biosta kalan Boot KAYDI./kayıtları.

** Her iki SSD yide sökün, pc yi açın, biosa girin, fabrika ayarlarına dönün, boot seçeneklerinin tamamını kaldırın ya da sadece ssd/hdd bootu kaldırın.

** kapatıp SSD yi takın ve yeniden başlatın.

BOOT seçneklerinden kastım, windows boot, hd boot, varsa ubuntu boot...... bios'da ki doğru adlandırma aklıma gelmedi.

Son düzenleme:
Dediğinizi yaptım yine aynı sorun oluştu. Bios Görüntülerimi de atıyorum.

Dosya Ekleri

• bios 4.jpeg
    bios 4.jpeg
    220,3 KB · Görüntüleme: 56
  • bios 3.jpeg
    bios 3.jpeg
    215,8 KB · Görüntüleme: 38
  • bios 1.jpeg
    bios 1.jpeg
    216,4 KB · Görüntüleme: 34
  • bios 2.jpeg
    bios 2.jpeg
    176,5 KB · Görüntüleme: 39
  • 88c3119f-c4b1-4dca-a4f8-396f6a3ede45.jpeg
    88c3119f-c4b1-4dca-a4f8-396f6a3ede45.jpeg
    189,2 KB · Görüntüleme: 42
Biosun main sekmesinin de resmini ekleyin lütfen, biosunuz ilgimi çekti. Hiç böyle bir bios gördüğümü hatırlamıyorum.

admin password ayarlamadı iseniz ayarlayın ama 1234 yapın, unutursanız büyük sıkıntı olur.( bu öneri sorununuzla direk ilgili değil, başka bioslarda edindiğim tecrübe kaynaklı, admin passwordun varlığı biosta etkin olmayan bazı ayarların/özelliklerin etkinleşmesine sebep oluyor. sadece genel öneri.)

Secure boot enable ise disable yapın

Çok garip bir sorun. hani SSD yi görmese gayet olağan ama, ssd takmanın biosa girmeye bile engel teşkil etmesi gerçekten saçmalık/anlamsız.

*** Umarım bir şekilde hallederiz. Uzun zamandır bu kadar ilgimi çeken-merak ettiğim bir konu/sorun hatırlamıyorum.

Sorunu düşünürken ve cevap yazmakla uğraşırken kahveyi içmeyi unuttum ve soğudu, bi kahve borcun var. :)

EK: bütün sekmelerin resmini tekrar çekin, son halini görsem iyi olur. Tereddütte kaldım.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı