Bilgisayara yeni SSD takıldıktan sonra açılmıyor

Mermereng, şunu bi halledelim yanında cikolatada ısmarlarım :D
Hesher Bios pilini söktüm, bekledim pc yi güc kablosunu takarak calıstırdım kapattım, sonra tekrar bios pilini taktım açtım sorun yine devam ediyor. Bios pilinden sonra ayarlar sıfırlandıysa şayet, eski ayarlara göre birşey değişmedi aynı ayarları.

Secure boot ayarınıda değiştirdim ama malesef o da çözmedi :D

Bios'un herşeyini ekliyorum

Kafama takıldı, Görselde hdd değil de ssd yazması gerekmiyor mu?

1687654286010.png

Şöyle bir bilgi de vereyim, çözüm yolunda belki faydası olur.Yeni SSD ile Bios veya boot menu ye girmeye calısmasam bile, Yeni ssd yi tek takınca aynı monster ekranında kalıyor/kitleniyor zaten. pc acılmıyor. Pc her şarta eski ssd takılıyken acılıyor. Veya eski ssd ve yeni ssd yi taktıgım zaman acılıyor.

Dosya Ekleri

• bios 4 .jpeg
    bios 4 .jpeg
    276,6 KB · Görüntüleme: 18
  • bios 3.jpeg
    bios 3.jpeg
    291 KB · Görüntüleme: 26
  • bios 2 .jpeg
    bios 2 .jpeg
    254,6 KB · Görüntüleme: 19
  • bios 1 .jpeg
    bios 1 .jpeg
    247,6 KB · Görüntüleme: 23
Son düzenleme:
Hocam yeni SSD tek takılıykende PC acılmıyor, Monster logosunda kalıyor. O yuzden USB ile baslatma yerine dahi geçemiyorum. Ne BIOS ne de boot menüye girmiyor kilitlenmiş gibi duruyor. Şu an bu mesajı 2 SSD de takılıyken yazıyorum. SSD gözüküyor Windows'ta. Ama iş BIOS veya boot menuye girmeye calıstıgımda kilitleniyor. SSD'yi sökmedende acılmıyor.

Ay inanmıyorum.

Kafama takıldı, Görselde hdd değil de ssd yazması gerekmiyor mu?
24 saat ceza aldım. Ancak dönebildim. :)

1-) Administrator passwordun boş. Bir administrator password ayarla. 1234 yap, unutursan büyük sıkıntı olur. Admin password ayarlanmamış ise biosun bazı özellikleri aktif olmuyor ve kontrole izin vermiyor. Ayarladıktan sonra tüm bios'u tekrar gözden geçir.
2-) HDD security( Güvenlik) configuration ? orada bir ayar falan var mı bilmiyorum. HDD yazması normal. Bu bir sorun değil.
3-) CSM aktif olsun.
4-) Ben resimlerde göremedim. Fastboot aktif ise disabled olsun.

Aykut valla biosun bana çok değişik geliyor.

En son çözüm olarak ya da test amaçlı biosu legacy moda alabilirsin.

*** İyi geceler...

Merhaba, tam olarak konu başlığında belirttiğiniz durumu yaşıyorum. Hatta ve hatta bilgisayar modelinden tut SSD modeline kadar hepsi aynı neredeyse delirmek üzereyim. Bunun çözümü nedir bulabildiniz mi?

Merhabam arkadaşlar konuyu dahil olmak istedim...
Benim de elimde moonster Abra A5 v15.2 laptop mevcut depolama sıkıntısı yaşamaktaydı. Ve internetten Corsair M600 M.2 1 TB SSD aldım. Ve montajını yaptım PC açıldı öncelik disk yönetiminden arşiv olarak biçinlendirdim e sürücüsü olarak geldi...buraya kadar hiçbir sorunum yoktu taaaki Windows format USB'si takana kadar. Moonster yazısında kaldı. Hiçbir şekilde ilerlemedi tekrar laptopu söktüm SSD'yı çıkardığımda sorunsuz çalışıyor ama yeni aldığım SSD'yı taktığım taktirde aynı sorunu yaşıyorum. SSD'yı başka PC de taktığım zaman sorunduz çalışıyor...ve moonsterin bir engellemesi olarak düşündüm BIOS güncellemesi yapmak istedim. Ne yazık ki moonster o hizmetide vermiyor. Yetkililere durumu anlatan bir mail attım ve dönüş bekliyorum, eğer sorunu çözersem burada aynı sorunu yaşayan bütün kardeşlerime umarım. Bir umut olurum... Aceleden yazdığım için hiçbir şekilde Türkçe kurallarına önem göstermedim şimdi de kusuruma bakmayın sağlacakla kalın.

Yeni bilgisayar kullanıcılarına bu tür BIOS ekranları tuaf gelebilir çünkü eskiden BIOS'lar böyleydi. Sorunun aynısı ben de de var. Son BIOS güncellemesi 2018'de gelmiş sorunsuz yükledim. Ancak bilgisayar mevcut windows kurulu HDD haricinde farklı SSD taktığımda ne BIOS açıyor de boot oluyor. ASUS logosunda donuyor. Sadece USB takıyorum windows kurulumu için HDD ve SSD yuvası boş oluyor o zaman windows kurulum ekranı açılıyor. Büyük olasılıkla bu tür laptoplar bazı türdeki SSD leri desteklemiyor. HDD arkasında +5v 1.0A yazıyor. Yeni aldığım 870 EVO arkasında +5v 1.1A yazıyor. Belki de bu yüzden açılmıyor dedim kutusuna koydum iade için hazırda bekletiyorum. Denemediğim yöntem kalmadı ve aklıma uyumsuzluk sorunundan başka bir şey gelmiyor. Çünkü eski HDDlerden bir kaç tane taktığımda BIOS ve yükleme ekranı açılıyor. Hatta bir tane düşük okuma yazma hızı olan SSD vardı ilk zamanlardan kalma onda bile açıldı pc. Aynı volt ve amper değerinde farklı bir SSD satın alıp bir de onu deneyeceğim.

Yeni konular

Geri
Yukarı