Çözüldü Bilgisayarcı açmak iyi bir fikir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

saphary

Hectopat
Makaleler
5
Yer
Antalya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
R5 2600, RX590, 16GB, Corsair Delta Spec
Meslek
Boş İşler Erbabı
Evet arkadaşlar, konu basit. Hayal dünyasından çıkamayan bir arkadaşım var. Kendisinin zihnini Ramiz Karaeski misali açabilecek görmüş geçirmiş arkadaşlardan yardım istiyorum.

Bugün tonla işten sonra sandalyeme yaslandım. Arkadaşım WhatsApp üzerinden bir şeyler yazdı. Bildirim sesini duyduktan sonra baktım ne yazmış diye. Ne yaptın ne ettin dedikten sonra "Ben büyüyünce bilgisayarcı açacağım" gibi bir söylemde bulundu. Technopat Sosyal ve türevi forumlar, sözlüklerden okuduğum kadarıyla bu meslek 2010 gibi yıllarda ölmüş gitmiş bir meslek ki bunu bilmek için deha olmaya gerek yok. Tecrübe yeterli oluyor. Zamanında 800 liraya çöp bilgisayar, 500 liraya çöp laptop, 200 TL'ye 2 GB RAM vesaire alınca veya arkadaşlarınız alınca ne olduğunu anlıyorsunuz bu adamların.

Kendisi ile 2 dakika kelam ettikten sonra tartışmanın fayda getirmeyeceğini belledim. Benim görüşlerim şu şekilde, kendisine konu bağlantısını bırakacağım sizce haklı mıyım?

Öncelikle yaşadığımız yerden bahsedeyim. Antalya gibi güzel bir şehirde yaşıyoruz ama yaşadığımız ilçe için aynı şeyi söyleyemem. Halk o kadar zengin değil. Çocuğun kolu çıksa veya kırılsa 1 hafta sonra falan gidiyorlar. Seçmeli derslerden tanıdığım bir arkadaşımın bilgisayarı bozulmuş, iki yıldır götürmemişler servise vesaire. Yani arkadaşım diyelim ki PC tamir etmek istiyor, müşterisi bir elin parmağını geçmez. Hatta örnek vereyim kendi babamdan. Adam bu tarz yerlere para vermemek için kendi başına televizyonumuzu falan tamir etti.

Buradaki fiyatlar çok fahiş. 64 GB USB'yi 100 TL'ye satmaya çalışan mı dersin, R7 260X denilen karta (kendisi RX 460 gibi bir şeydir) 1100 TL isteyen mi dersin var oğlu var. Ürün satamıyorlar zira yıl 2020. Ha bir de benim arkadaşım 2030 gibi yıllara anca dükkan açar.

Evi geçindirmek için yüksek fiyat vermeleri gerekiyor. Öyle olunca da Teknosa, MediaMarkt, Vatan Bilgisayar tarzı AVM'ler ile yarışıyor fiyatlar. İnsanlar neden AVM'ler varken bilgisayarcıya girsin ki? Ha çok yakından tanıdığım bir insan gibi kör cahildir anca öyle girer.

İnsanların büyükçe birçoğunluğu internet üzerinden alışveriş yapıyor.

Bilgisayarcılara karşı büyük bir ön yargı var. Evet işini çok iyi yapan ağaim mevcut lakin çok büyük çoğunluğuna kara damga basılmış vaziyette ve hak ediyorlar da.

Yukarıdakiler bile açılmaması için yeterli bir sebep bence. Benim şahsi görüşüm bu mesleği hobi niyetine yapması. Öğrenci yıllarında harçlık paran çıkar, büyüyünce de eve ekstra para girer. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çözüm
Bilgisayarcı ne Allasen? Git güzel bir semtte nargile cafe aç, oradan gelen manilerle hala zevkine döküntü, toz ve pislik içinde bilgisayarlara el sürmek istiyorsan açarsın bir dükkan.

Bu ülkedeki nedir bu bilgisayar sevdası anlamak güç. Boş iş.

Geri
Yukarı