Bilgisayarcının sistemden parça alıp almadığını nasıl anlayabilirim?

Ana bileşenleri çalsa kullanım sırasında anlarsınız bence. Ne çalmış olabilir mesela? Çalmamış ama daha kötü bir muadili ile değiştirmiş olabilir. Bilgisayarın özellikleri nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer bilgisayarınız çalınacak derece ise bence bilgisayarcıları bu işlere hiç bulaştırmayın. Yaşınız küçük değilse neye ihtiyacınız varsa öğrenin. Technopat burada her konuda yardımcı olacaklardır. 17 yaşıma geldim artık bilgisayarcının önünden bile geçmiyorum.

Bilgisayarcı işin içine girmek zorundaysa güvendiğiniz bir yere götürün ve sistemin içindekileri öğrenin eğer kasalı bir bilgisayarınız varsa içini ezberlemek veya fotoğrafını çekmek çok da zor olmaz.

Bilgisayarcıya götürmeden önce fotoğrafını çek. Oradan belli olur. Genellikle ya vida çalarlar ya da SSD HDD veya RAM'leri değiştirirler. Başka parçalara kolay kolay el atmazlar. En iyisi sadece sorun çıkaran parçayı götürmek. Hangi parçanın sorunlu olduğu da kolay belli olur genelde. Ekran açılmıyorsa ekran kartını ekran açılıyor ama BİOS hata veriyorsa SSD Anakart ve RAM'i bilgisayarın tuşuna basınca tepki vermiyorsa PSU'yu tepki veriyor ama hiçbir bileşeni açılmıyorsa ve çift bip veriyorsa anakartı götürmek lazım.

Dostum parçaları ezberle. Benim başıma geldi öyle bir olay eskiden. Eski bilgisayarımda 4 GB RAM vardı sonra bozuldu tamirciye verdik. İlk verdiğimiz tamirci yapamadı sonrasında başka bir tamirciye verdik. Nereden baksan 1 ay orada kaldı o da yapamadı eve gelince bilgisayarın içini açtım 4 GB olan RAM'i 2 GB RAM ile değiştirmişler di. (RAM de sıkıntı yoktu) 2 tane tamirciye gittiği için bilgisayar, RAM kim vurdu ya gitmişti.

Yeni konular

Geri
Yukarı