Bilgisayarda 0x0000007E mavi ekran ve sürekli donma

Dümdüz

Megapat
Makaleler
53
Yer
İstanbul
Herkese selamlar.

Yaklaşık 1 hafta önce Windows 7 kullanıyordum (eski alışkanlık). Oyundayken, film-dizi izlerken yani bilgisayara yük bindiğinde bilgisayarım donuyor, hiçbir işlevi kalmıyor ve bilgisayarı yeniden başlatmak zorunda kalıyordum (Bilgisayar üzerinden değil, kapat düğmesine uzun basmamla mümkün oluyordu). Bazenleri de mavi ekran hatası alıyordum. Mavi ekran hata kodu: 0x0000007E

Bilgisayarım donduğunda ise hiçbir şey yapamıyordum, donduğu sırada arkada ses çalıyorsa ses de donuyor, ses gelmeye devam ediyor ama bozuk geliyordu. Nasıl anlatsam aynı eski tüplü televizyonlardaki karıncalı ekrandan gelen ses gibi.

İnternet üzerinde ne kadar araştırma yaparsam yapayım net bir çözüm bulamadım ve mecburen bilgisayarımı formatlamak zorunda kaldım ve bilgisayarımı Windows 10'a formatladım. Şimdi bu sorunum çözülmüş gibi duruyor ama bilgisayarıma yine yük bindiğinde yukarıda anlattığım donma olayı yaşanıyor ama bu 2-3 saniye sürüyor ve "Windows kişisel bilgisayarınızı korudu" türünden bir mesaj alıyorum. Tamam bilgisayarım kapanmıyor ama oyun oynarken bu olduğunda çok sıkıntı oluyor.

Bilgisayarım orijinal lisanslı Windows 10 ve BIOS dahil olmak üzere sürücüler güncel.

Aida64 tam sistem raporu: Google Drive (Tık!)

Son düzenleyen: Moderatör:
Atılması gerekenleri tam bilmiyorum biraz acemiyim ama Aida64 tam sistem raporu paylaştım onda yazmıyor mu?

Aida gözümden kaçmış kusura bakma, bu sorun donanımsalmı yazılımsalmı bilinmez şahsen yaşamadım ama %70lik kısım bios üzerinden sorunu çözmüş (Yani Bios UPDATE). Çok farklı kaynaklada türkçe ingilizce karışık herşey başka bir şey söylemiş.

Aida gözümden kaçmış kusura bakma, bu sorun donanımsalmı yazılımsalmı bilinmez şahsen yaşamadım ama %70lik kısım bios üzerinden sorunu çözmüş (Yani Bios UPDATE). Çok farklı kaynaklada türkçe ingilizce karışık herşey başka bir şey söylemiş.

Evet benim de kafamı karıştıran o, buraya konu açmadan önce uzun bir araştırma yaptım ama tam bir çözüm bulamadım. BIOS güncellemesi var mı diye baktım ama o da yok, ne yapacağımı şaşırdım valla.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı