Bilgisayarda anormal sistem kullanımı

cruc10

Femtopat
Daha fazla  
Hocam herkese iyi günler, yaklaşık 4 ay önce gibi yeni bir laptop aldım. Sistem fena değil 32 RAM i7 12 ve RTX4050 var sistemde. Buraya kadar her şey normal geliyor ancak ayıptır söylemesi bir eşeklik edip korsan 1-2 program yüklemiş bulundum. Sistem açıldığı zaman GPU/CPU vs değerler %0-5 aralığında geziyor ,normal ancak birkaç dakika beklediğim zaman bir anda %40-50 civarlarına fırlıyor. Bu her 4-5 dakikada bir 30 saniye civarı sürüyor. Görev Yöneticisi ve NVIDIA panelden kontrol ettiğim, zaman ekseriyetle GPU/CPU'ları svchost.exe, dwm.exe (masaüstü pencere yöneticisi) ve Antimalware Service Executable ögeleri yiyor. Yakınlarda da kullanıcılar kısmında benim profilim ile aynı isimde ancak değişik karakterlerle başka bir kullanıcı daha belirdi. Ntuser tarafından oluşturulmuş görünüyordu içinde de WEBP uzantılı bir dosya bir de klasör vardı bu kullanıcı klasörünü de imha ettim.

Malwarebytes, Kaspersky, ESET, Windows Defender ve AVG'ye tarattım sistemde, hiçbir sorun çıkmadı. Bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. Bu değerler, kullanan uygulamalar vs normal midir acaba; sisteme virüs bulaşmış mıdır veya GPU/CPU mining gibi bir olay olabilir mi?

Hocam antivirüs programlarından kaynaklanabilir.

Uzun süreli kullanımda CPU kaç oluyor(1-2 saatlik oyun)?

Hocam hatta uzatmadan direkt format atın bence ben bir şüphelendim.

Hangi kaynaktan indirme yaptın?
Full Programlar İndir hocam

Uzun süreli kullanımda CPU kaç oluyor(1-2 saatlik oyun)?

hocam hatta uzatmadan direkt format atın bence ben bir şüphelendim.

Hocam oyundan oyuna değişiyor ama RDR2'de %70 civarında oluyor. Valorant oynarken 30-40 civarında oluyor mesela veya Rocket League oynarken keza 30 civarında geziyor CPU.

Hocam antivirüs programlarından kaynaklanabilir.
Kaynaklanabilir derken kastınız nedir hocam tam olarak?

Full Programlar İndir hocam

Hocam oyundan oyuna değişiyor ama RDR2'de %70 civarında oluyor. Valorant oynarken 30-40 civarında oluyor mesela veya Rocket League oynarken keza 30 civarında geziyor CPU.

Hocam CPU değerleri normal.
Ben arka plandan bir işlem gerçekleştiğini düşünmüyorum açıkçası.

Hocam antivirüs programları bazen çok fazla RAM veya CPU kullanabilir. Bende şu an 150 MB RAM kullanıyor. Bazen bu 1 GB'lere kadar çıkabiliyor bende.

%100 güvenilir değil ama alternatifin yok ise kullanabilirsin, DODI/FitGirl daha iyi olurdu.

Yazılımla içli dışlı bir arkadaştan duymuştum sık sık kullandığını söylemişti o yüzden oradan aldım hocam. Bu bahsettiğiniz siteler güvenilir mi peki hocam, eğer tavsiye edersiniz orayı kullanalım.

Hocam CPU değerleri normal.
Ben arka plandan bir işlem gerçekleştiğini düşünmüyorum açıkçası.
Sağolun hocam. Beni tedirgin eden boştaki kullanımlar oldu. Hiçbir işlem yokken bir anda fanlar uçuyor CPU ve GPU yükseliyor bahsettiğim gibi ancak sonradan düzeliyor ancak normalse değerler kaygıya gerek yok. Çok sağolun hocam🙏🏻.

Hocam antivirüs programları bazen çok fazla RAM veya CPU kullanabilir. Bende şu an 150 MB RAM kullanıyor. Bazen bu 1 GB'lere kadar çıkabiliyor bende.

Anladım hocam, mantıklı geldi. Uygulama bazında da test ettim değerleri şimdi bir arkada oyun açıkken, dediğiniz gibi antivirüsler uçuyor biraz. Kaspersky'ın 1,5 GB RAM kullanımını gördüm muhtemelen dediğiniz gibi antivirüsler de yiyor.

Geri
Yukarı