Bilgisayarda darboğaz ne demek oluyor?

İşlem gücü düşük olan bir işlemci ile o işlemciyi besleyemeyecek ekran kartı kullanmak.

R3 1200 - RTX 2060 gibi işlemci düşük ve ekran kartı yüksek olan sistemlerde darboğaz olur.

Takılmalar olur. Oyun zevki yaşamazsın. Eğer grafiği yükseltirsen ekran kartına daha çok iş düştüğünden fazla darboğaz gider. Ortalama %5-10 gider.

Sanki biraz eksik kaldı. Örneğin Ryzen 3700X ve 2070 Super alındı, yanına da A320 anakart alındı ne olur? Hatta RAM olarak 2400 MHz DDR4 tek slot 16 GB tercih edirse ne olur?
Bir de galiba monitörün etkisi vardı. Çözünürlük meselesi.

Herkes işlemci ve ekran kartından örnek vermiş fakat darboğaz sadece bu ikili arasında olmaz tüm bileşenler arasında darboğaz olabilir.
Güç kaynağın da olabilir. Fazla güç harcıyan sistem düşük kalan güç kaynağı gibi.
Sanki biraz eksik kaldı. Örneğin Ryzen 3700X ve 2070 Super alındı, yanına da A320 anakart alındı ne olur? Hatta RAM olarak 2400 MHz DDR4 tek slot 16 GB tercih edirse ne olur?
Bir de galiba monitörün etkisi vardı. Çözünürlük meselesi.
O detayları ben de biliyorum. Fazla uzun anlatmadım. Genellikle işlemci - ekran kartı arası olduğu için öyle anlattım. Düzelttip anlatarım.

Son düzenleme:
Güç kaynağın da olabilir. Fazla güç harcıyan sistem düşük kalan güç kaynağı.

O detayları ben de biliyorum. Fazla uzun anlatmadım. Genellikle işlemci - ekran kartı arası olduğu için öyle anlattım. Düzelttip anlatarım.
Güç kaynağı için aslında söyleyemeyiz. Güç kaynağında sistemin stabil bir biçimde çalışamaması durumu olur genellikle. Daha önce ekran kartlı bir sisteme geçip güç kaynağını güncellemediğim için (250w) ekran kartında kısa devre olmuştu.

Yeni konular

Geri
Yukarı