Bilgisayarda elektrik kaçağı

Dostum dalga gecmesen sevinirim sana insan gibi soru sormusum bi bitmediniz valla yorldum sorubile sorulmuyor.Statik elektirik olsa fisi cektigimdede yanmasi lazim fis takili oldugunda kasada nere dokdurduysam isik yaniyor

Bahsetigim gibi kardeşimin bilgisayarida ayni fişe takili onda boyle bi sorun yok yanliş kablolama yapmis olabilirmiyim acaba 1Sene calisrak anca topladim parcalarin zarar gormesinden korkuyorum bidaha alicak durmum yok
Bunu ben nereden bileyim? Normal olarak aklıma statik elektrik geldi ve en iyi yöntem topraklamadır. Git toprağa koy yada azıcık toprak getir kasanın üstüne koy.

PSU'nun kendisini yani dış kapağını kontrol kalemiyle kontrol edin eğer akım varsa PSU'da kaçak var demektir. Kasadan bağımsız olarak yapın.
Dis kapagina değdirdigim zamanda yaniyor kasadan uzak tutugumuzda da kasanin herhangi bir yerine deydirdiğimde yine yaniyor delireceğim ya.
Anakart güç bağlantısını söküp tekrar dene ışık yanmıyorsa anakart kasaya temas ediyordur.
Deneyeceğim hemen.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dediginizi yaptimda hala var kasanin ustunde boyle kullansam sorun olur mu olursa ne gibi bir sorun olur.

Pusu kasaya temas ediyor vidalardan dolayi kasaya tuturdugumuz icinde kasayi kapatigimda fisi cektigimde hic bir sekilde yanmiyor kontrol kalemindeki isik.
Kasanızın fişlerini tamamen söküp bütün elektrik bağlantılarını kesin. Monitör falanda dahil buna. BIOS pilini çıkartın ve 5-10 dakika kadar bekleyin. BIOS pilini takıp, BIOS ayarlarını fabrika ayarlarına aldıktan sonra çalıştırmayı deneyin. Elektrik kaçağı varsa yine bildirirsiniz. PSU'nun elektrik kaçırması felaket olur arkadaşlar. Elektrik kaçırdığını zannetmiyorum. Sağlam bir statik elektrik yükü binmiş belli. Zaman zaman benim kasamda bu sorun oluyor. PSU elektrik kaçırıyor diye hemen PSU almayın. Zira ortalama bir PSU 400 TL civarında. Sırf komplo teorileri yüzünden masraf etmenize gerek yok.

Son düzenleme:
Kasa kapalıda olsa açık da olsa kontrol kalemi ile baktığımda kontrol kaleminin surekli işığı yanıyor. Kardeşim bilgisayarinda baktığımda hiçbir sorun yok. Bugun PC temizledim fanlarini falan soktum PSU soktum fan kismini falan temizledim. Sıkıntı düştü içime. Bilen varsa napmam gerek ya da herkeste mi boyle emin olamadim. Şu an kullanmiyorum PC'yi.
PC ni gönül rahatlığı ile kullanabilirsin sorun olmaz, zararı olmaz. Sadece dokunursan ara sıra gıdıklar:) hepsi bu olur. Ben de aynı sorunu yaşıyorum çünkü, benim de tesisat sistemin de topraklama yok. PSU nun anahtarını kapatsan dahi seni ufakta olsa çarpabilir ve kontrol kaleminin ışığı yanar. Komple fişi çekersen ancak o zaman kontrol kaleminin ışığı yanmaz. Bir de şunu yap, kontrol kalemini kasaya değdir, ışık yanarken bir elini de bilgisayarın her hangi plastik olmayan yerlerden birine değir, kontrol kaleminin ışığı sen elini değdirdiğin de yanmayacaktır elini kasadan çektiğin de yanacaktır. Bu da topraklaman olmadığı anlamına gelir. Yapacak bir şey yok, toprak hattın yok çünkü. Bende bildim bileli böyle kullanıyorum, üstelik elektrik ustasıyım. Şimdi PC ni aç ve kullan. Endişeye gerek yok, parçalara da zararı yok ama topraklama olsa elbet daha iyi olur.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı