Bilgisayarda görüntü gidip geliyor ve bilgisayar donuyor

alperen_ucar

Centipat
İşlemci: i3 4130
Ekran kartı: AMD R7 370 2G
RAM: 8 GB
PSU: 300W
Anakart: MSI H81M-P33

Merhabalar.

Bundan üç gün öncesinde bilgisayarım sorunsuz çalışırken aynı günün sabahı herhangi bir oyuna girdiğimde veya masaüstündeyken ekran gidip geliyor ve daha sonrasında "AMD görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesti ve bu durumdan başarıyla kurtuldu" hatası alıyordum. Her türlü çözümü denedim fakat işe yaramadı. Son olarak bilgisayarıma format attırdım bu sorun çözüldü fakat yine herhangi bir oyuna girdiğimde veya masaüstündeyken bilgisayar ani takılıyor ve ekran gidip geliyor sonrasında bilgisayar tamamen donuyor. Günlerdir bir çözümünü bulamıyorum. Donanımsal bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum fakat gece sorunsuz çalışırken sabahında bu günlerdir sinir bozan sorunun neyden kaynaklandığını bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci: i3 4130
Ekran kartı: AMD R7 370 2G
RAM: 8 GB
PSU: 300W
Anakart: MSI H81M-P33

Merhabalar.

Bundan üç gün öncesinde bilgisayarım sorunsuz çalışırken aynı günün sabahı herhangi bir oyuna girdiğimde veya masaüstündeyken ekran gidip geliyor ve daha sonrasında "AMD görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesti ve bu durumdan başarıyla kurtuldu" hatası alıyordum. Her türlü çözümü denedim fakat işe yaramadı. Son olarak bilgisayarıma format attırdım bu sorun çözüldü fakat yine herhangi bir oyuna girdiğimde veya masaüstündeyken bilgisayar ani takılıyor ve ekran gidip geliyor sonrasında bilgisayar tamamen donuyor. Günlerdir bir çözümünü bulamıyorum. Donanımsal bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum fakat gece sorunsuz çalışırken sabahında bu günlerdir sinir bozan sorunun neyden kaynaklandığını bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.
Sürücüleri kaldırıp baştan kurdunuz mu acaba? Virüsten kaynaklı olabilir. Buna benzer bir olay başıma geldi. Windows'u formatlamak durumunda kaldım.

Evet sürücülerim güncel ve defalarca sürücüleri kaldırıp kurdum malesef ise yaramadı
Bilgisayar'ın Yönetim klasörüne girip (Bilgisayar > Sağ tıkla > Yönet) oradan kartınızı manüel olarak güncelleyebilir misiniz?
Ayrıca kasanın bütün güç bağlantılarını kesip elektrik yükünü boşaltabilir misiniz?

Bilgisayar'ın Yönetim klasörüne girip (Bilgisayar > Sağ tıkla > Yönet) oradan kartınızı manüel olarak güncelleyebilir misiniz?
Ayrıca kasanın bütün güç bağlantılarını kesip elektrik yükünü boşaltabilir misiniz?

Malesef onları da denedim fakat sonuç alamadım güç kaynağından ziyade sorunun anakartın grafik kartı girişinde veya işlemcide olduğunu düşünüyorum çünkü sorunu yaşadığımda sistem çalışıyor ışıklar yanıyor fanlar çalışmaya devam ediyor sistem kendini kapatmıyor direkt windows yanıt vermiyor sanırım

Malesef onları da denedim fakat sonuç alamadım güç kaynağından ziyade sorunun anakartın grafik kartı girişinde veya işlemcide olduğunu düşünüyorum çünkü sorunu yaşadığımda sistem çalışıyor ışıklar yanıyor fanlar çalışmaya devam ediyor sistem kendini kapatmıyor direkt windows yanıt vermiyor sanırım
devmgmt.msc'yi açıp ekran kartını kaldırabilir misiniz? Sonra tekrar yükleyip regedit'i açıp HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\GraphicsDrivers bölümüne gidin yeni QWORD (64-bit) Value oluşturup ismini TdrDelay yapın. Value'yu da 8 yapın Hexadecimal. Bilgisayara reset atıp tekrar deneyin. Problem devam ederse bu işlemdeki TdrDelay dosyasını kaldırın. Tekrar reset atın. Ekran kartının fanlarını temizlemeyi deneyin.
Ayrıca arkada kullandığınız programlar varsa kapatmanızı tavsiye ederim. Fazla ısındığı için görüntüde takılmalar olabilir. Kasanın içini temizleyin ve serin tutmaya özen gösterin. Sıcaklık değerlerini de ölçün.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı