Bilgisayarda işlem yaparken veya oyunlarda mouse takılması

f7techno

Kilopat
Daha fazla  
RAM
PG Gammix D30 16 GB (2x8GB) DDR4 3200MHz.
SSD veya HDD modeli
WD Green 480GB NVMe SN350 SSD 2400MB/s-1650MB/s
Ekran kartı
XFX RX 6700 10GB GDDR6.
Anakart
Gigabyte B450M-H
İşlemci
AMD Ryzen 5 5600 4.2GHz
Merhaba arkadaşlar. Sistemi birkaç ay önce Tebilon'dan aldım ve aldığım günden beri bu tarz bir gariplik seziyordum zaten. Fakat son zamanlarda iyice gözüme batmaya başladı oyun oynayasım kaçtı gerçekten. Özellikle Valorant, Battlefield gibi oyunlarda veya grafik tasarım işleri için biraz daha ağır işler yaparken farede anlık takılmalar yaşıyorum. Sorun mouse kaynaklı değil bundan eminim. Tüm driverlar ve Windows güncel, format çözümü denendi, BIOS güncellendi, XMP profili açık. Sistemin sıcaklık değerlerinde bir sorun yok. Ortalama FPS değerlerim de aynı şekilde gayet olması gerektiği gibi. Garanti sürecine girip 1 ay bilgisayarsız kalma gibi bir lüksüm yok şu anlık, en azından çözemeyeceğimden emin olana kadar. Yardımlarınızı bekliyorum. Sistemimin özelliklerini buraya ekliyorum.

GPU: XFX RX 6700 10GB GDDR6.
CPU: AMD Ryzen 5 5600 4.2GHz
RAM: XPG Gammix D30 16 GB (2x8GB) DDR4 3200MHz.
Motherboard: Gigabyte B450M-H
SSD: WD Green 480GB NVMe SN350 SSD 2400MB/s-1650MB/s
Case: Xigmatek grıp X-Power 600W 80 Plus mesh.

Sorun bundandır demiyorum ama PSU biraz yetersiz gibi.
2023-04-13_16-24-56.png

G305 kullanıyorum evet.

Hazır sistem olduğu için böyle bir ihtimal üzerinde durmamıştım açıkçası güç tüketimlerini araştırmadım.

Kablosuz farenin parazite maruz kalmasından kaynaklı anlık takılmalar yaşıyor olabilir misiniz?
Alıcısına yakın başka bir Wireless cihaz, Wi-Fi ya da modem var mı?

Kablosuz farenin parazite maruz kalmasından kaynaklı anlık takılmalar yaşıyor olabilir misiniz?
Alıcısına yakın başka bir Wireless cihaz, Wi-Fi'ya da modem var mı?

Belki olabilir, modem bilgisayarın yanında onun dışında kablosuz headset kullanıyorum. Şu an kablolu bir mouse siparişi verdim, yarın gelecek sanırım bir de onunla deneyeceğim. Ama sorun fareden ziyade sistemin takılması gibi hissettiriyor bana. Valorant gibi bir oyunda 400-500 FPS alabiliyorken özellikle fightlarda takılmalar yaşamak sinir bozucu açıkçası. Oynarken kullanım ve sıcaklık değerlerini kontrol ediyorum bir sorun yok. Yapılabilecek tüm optimizasyon ayarlarını da yaptım yine de bir değişiklik olmuyor.

Belki olabilir, modem bilgisayarın yanında onun dışında kablosuz headset kullanıyorum. Şu an kablolu bir mouse siparişi verdim, yarın gelecek sanırım bir de onunla deneyeceğim. Ama sorun fareden ziyade sistemin takılması gibi hissettiriyor bana. Valorant gibi bir oyunda 400-500 FPS alabiliyorken özellikle fightlarda takılmalar yaşamak sinir bozucu açıkçası. Oynarken kullanım ve sıcaklık değerlerini kontrol ediyorum bir sorun yok. Yapılabilecek tüm optimizasyon ayarlarını da yaptım yine de bir değişiklik olmuyor.
Çünkü sorun genellikle bir işlem yaparken özellikle yükleme veya oyun gibi şeylerde karşıma çıkıyor. Boş boş takılırken bir takılma hissettiğimi çok hatırlamıyorum.

Çünkü sorun genellikle bir işlem yaparken özellikle yükleme veya oyun gibi şeylerde karşıma çıkıyor. Boş boş takılırken bir takılma hissettiğimi çok hatırlamıyorum.
Kesinlikle çok sinir bozucu bir durum. Kablolu mouse geldiğinde onunla bir deneme yapmanızı öneririm.

Kesinlikle çok sinir bozucu bir durum. Kablolu mouse geldiğinde onunla bir deneme yapmanızı öneririm.

Fareye dokunmadan GTA oynadım sorun mouse kaynaklı değil gerçekten çok bariz bu. Siparişi de iptal edeceğim bu yüzden. 1 dakikalık video kaydı aldım 6 kere falan anlık takılma yaşanıyor videoda. Şu an arkada GTA açık ve hiçbir şeyin kullanımı %100 değil fakat bu yazıyı yazarken yazdıklarım da geç geliyor bilgisayar zorlanıyormuş gibi.

Yeni konular

Geri
Yukarı