Bilgisayarda performans düşüklüğü neden kaynaklanır?

AOLune

Centipat
Daha fazla  
1 senedir kullandığım masaüstü bilgisayarım oyunlarda güzel FPS verirken şimdi performansı çok düşmeye başladı.

Örneğin LoL'de 500-600 FPS'leri görüyordum ama şimdi 200'lerde anca alıyorum. Bilgisayarın bakımına özen gösteren biriyim ama hiç içini açıp termal macun vs değiştirmedim. Arada bir kasanın kapağını açıp hava tutarım tozları alıp geri kapatırım sadece.

Son zamanlarda çok rahatsız etmeye başladı. Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
1 yıl termal bakım için uzun bir süre verim kaybı elbette olacaktır. Bilgisayarınızdaki çerezler gibi geçici dosyaları temizlemenizi ve termal bakımı yapmanızı tavsiye ederim. Termal bakımı yapmadan önce sıcaklık değerlerini kontrol etmenizde fayda var.

1 - Bahsettiğiniz gibi bakımıyla ilgili olabilir ki toz sorunu yoksa termal macun yenilenmesi mantıklı olur. Tabi sıcaklıklara da bakmak lazım.
2 - Virüs ve/veya güncelleme sorunu olabilir.
3 - Disklerinizde problem olabilir.

1 senedir kullandığım masaüstü bilgisayarım oyunlarda güzel FPS verirken şimdi performansı çok düşmeye başladı.

Örneğin LoL'de 500-600 FPS'leri görüyordum ama şimdi 200'lerde anca alıyorum. Bilgisayarın bakımına özen gösteren biriyim ama hiç içini açıp termal macun vs değiştirmedim. Arada bir kasanın kapağını açıp hava tutarım tozları alıp geri kapatırım sadece.

Macun yenilemen şart orası kesin onun dışında hiç RAM kullanımına baktınız mı? Geçen zaman içinde indirdiğiniz uygulama vb. şeylerden biriken ve hala çalışan dosya ve çerez gibi şeyler bilgisayarını yavaşlatıyor olabilir. Oyun oynarken Ctrl Shift Esc tuşlarına beraber basın ve görev yöneticisini açıp bir bakın. Eğer CPU ve RAM kullanımı yüksek ise hangi uygulamalar bu kadar çok kullanıyor onu bulun. Eğer RAM kullanımı yüksek ise Wise Memory Optimizer gibi boş yere RAM kullanan uygulamaların bir süre çalışmasını engelleyerek veya RAM kullanımı kısa süreliğine kısarak RAM yükünüzü hafifletebilirsiniz.

Merhaba,
  1. Termal macun yenileme.
  2. Toz temizliği.
  3. Sürücü güncellemeleri.
  4. Arka planda çalışan uygulamalar.
  5. Donanım kontrolü: Örneğin bozulmuş RAM veya hatalı bir SSD/HDD, sistem performansını etkileyebilir. Donanım test araçları kullanarak, tüm donanım bileşenlerinizin düzgün çalıştığından emin olun.
  6. Sistem güncellemeleri.
Bu adımları izleyerek performansınızı artırabilir ve PC'nin daha uzun süre yüksek performansla çalışmasını sağlayabilirsin.

Termal macun, fan bakımı bunlar şart. 1 yıl gibi bir süre içerisinde hiç yaptırmadıysanız yaptırın hemen.

Bilgisayarda performans düşüklüğü bir çok şeyden kaynaklanabilir.
Genel Darboğaz, ısı, yetersiz güncellemeler vesaire.

Format at. 1 senede termal macundan ya da tozdan sebep %50 performans düşüşü yaşamazsın ama şişmiş bir işletim sisteminden yaşarsın.

Tabi sen dilersen termal macunu değiştir, tozunu al ama performansında gram değişme olmayacak format atana kadar. Format dediğim de kuru kuru Windows'u geri yüklemek değil, C: diskini komple sıfırladıktan sonra yeniden kurma.

Format at. 1 senede termal macundan ya da tozdan sebep %50 performans düşüşü yaşamazsın ama şişmiş bir işletim sisteminden yaşarsın.

Tabi sen dilersen termal macunu değiştir, tozunu al ama performansında gram değişme olmayacak format atana kadar. Format dediğim de kuru kuru Windows'u geri yüklemek değil, C: diskini komple sıfırladıktan sonra yeniden kurma.
Ben her format atışımda kesinlikle ne kadar disk varsa hepsini temizlerim. formatın asıl olayıda budur zaten.

1 yıl termal bakım için uzun bir süre verim kaybı elbette olacaktır. Bilgisayarınızdaki çerezler gibi geçici dosyaları temizlemenizi ve termal bakımı yapmanızı tavsiye ederim. Termal bakımı yapmadan önce sıcaklık değerlerini kontrol etmenizde fayda var.

Termal macun bu kadar FPS kaybı oluşturur mu? Sıcaklık değerlerimde herhangi bir değişiklik yok.

1 - Bahsettiğiniz gibi bakımıyla ilgili olabilir ki toz sorunu yoksa termal macun yenilenmesi mantıklı olur. Tabii sıcaklıklara da bakmak lazım.
2 - Virüs ve/veya güncelleme sorunu olabilir.
3 - Disklerinizde problem olabilir.

Virüs olduğunu sanmıyorum aktif olarak antivirüs programım var ve bir sorun gözükmüyor.

Macun yenilemen şart orası kesin onun dışında hiç RAM kullanımına baktınız mı? Geçen zaman içinde indirdiğiniz uygulama vb. şeylerden biriken ve hala çalışan dosya ve çerez gibi şeyler bilgisayarını yavaşlatıyor olabilir. Oyun oynarken CTRL Shift ESC tuşlarına beraber basın ve Görev Yöneticisi'ni açıp bir bakın. Eğer CPU ve RAM kullanımı yüksek ise hangi uygulamalar bu kadar çok kullanıyor onu bulun. Eğer RAM kullanımı yüksek ise Wise Memory Optimizer gibi boş yere RAM kullanan uygulamaların bir süre çalışmasını engelleyerek veya RAM kullanımı kısa süreliğine kısarak RAM yükünüzü hafifletebilirsiniz.

Macunu nerede değiştirtebilirim değiştirmek istediğimde aldığım yer dahil (Vatan Bilgisayar) macunu değiştiremeyeceklerini başına bir şey gelirse garanti kapsamında olmadığını söylediler. Ek olarak RAM'lerde herhangi bir problem gözükmüyor gibi. Anlayamadım🤔

Merhaba,
  1. Termal macun yenileme.
  2. Toz temizliği.
  3. sürücü güncellemeleri.
  4. Arka planda çalışan uygulamalar.
  5. Donanım kontrolü: Örneğin bozulmuş RAM veya hatalı bir SSD/HDD, sistem performansını etkileyebilir. Donanım test araçları kullanarak, tüm donanım bileşenlerinizin düzgün çalıştığından emin olun.
  6. Sistem güncellemeleri.
Bu adımları izleyerek performansınızı artırabilir ve PC'nin daha uzun süre yüksek performansla çalışmasını sağlayabilirsin.

Sürücülerimi güncel tutmaya özen gösteririm bilgisayarda ama sadece ekran kartını güncelledim şu ana kadar bildiğim kadarıyla işlemci veya başka şeyler için benim bir şey yapmama gerek yok?
RX 6700 10 GB Sapphire (GPU)
Ryzen 5 5600X (CPU)
Crucial 1 TB 3000 yazma 3500 yazma (SSD)
Rampage 600W 80+ (PSU)
XPG 16 GB 3200 MHz DDR4 (RAM)
MSI A520M-A Pro (MB)
Bilgisayarın bileşenlerini de yazmış olayım.
Termal macunları araştırıyordum ama yaptıracak yer bulamıyorum kendime de güvenemiyorum.

Tabii sen dilersen termal macunu değiştir, tozunu al ama performansında gram değişme olmayacak format atana kadar. Format dediğim de kuru kuru Windows'u geri yüklemek değil, C: Diskini komple sıfırladıktan sonra yeniden kurma.

Bilgisayarımda sık sık kullanılmayan dosyalar, oyunlar vb. silerim. Depolama alanımı fazla tutmaya çalışırım sadece şu aralar oyunda klip alıyorum ama sürekli açık bir biçimde değil ekran kartının anı yakala özelliğiyle.

Örneğin Windows'un kurulu olduğu diskte alanım az olursa 10-15 GB gibi bu performans kaybı yaşatır mı?

Ve bu dediğiniz format atma işlemini nasıl yapabilirim? Daha önce hiç yapmadım.

Son düzenleme:
Ve bu dediğiniz format atma işlemini nasıl yapabilirim? Daha önce hiç yapmadım.

C: diskindeki önemli dosyalarını yedekledikten sonra bu videodaki gibi yapıyorsun.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı