Bilgisayarda server RAM'i kullanılır mı?

Rolex56

Hectopat
Daha fazla  
Elimde 4 GB ellixir 10600 DDR3 1333MHz CL9 RAM'ler var. 2 adet Dual channel olarak PC'de kullanıyordum ve abim bana Samsung 8 GB DDR3 12800'e 1600MHz CL11 ECC sunucu RAM'i getirdi ve PC'ye taktığımda 4+8 12 GB oldu ve PC açıldı bir sorun yoktu. Fakat farklı RAM'ler olduğu için düzgün çalışmayacağını düşündüm. 2x4 satıp bir adet daha 8 GB Samsung RAM almayı düşünüyorum ama sunucu RAM'i olduğu için CL11 olacak. Sizce 2x8 16 mı yapayım yoksa şu anki 2x4 RAM'i mi kullanayım?

ECC hata ayıklamalı RAM'ler bulması zor ve pahalı diye biliyorum su anda 2. elde çok rahat 16 GB DDR 3 kitler uygun fiyata bulabilirsin biraz araştır derim.

ECC aktif olması işin işlemci desteklemesi lazım hatta ilk defa 2'sini aynı anda sizde kullanan ve çalışan gördüm ilginç 🤔

ECC hata ayıklamalı RAM'ler bulması zor ve pahalı diye biliyorum su anda 2. elde çok rahat 16 GB DDR 3 kitler uygun fiyata bulabilirsin biraz araştır derim.

ECC aktif olması işin işlemci desteklemesi lazım hatta ilk defa 2'sini aynı anda sizde kullanan ve çalışan gördüm ilginç 🤔

Anladığım kadarıyla elimdeki DDR3 Samsung RAM'in değeri normal DDR3 RAM'lere göre daha pahalı.

Ve elimdeki RAM'in linkini buldum: Samsung 8GB DDR3 PC3-12800E 1600MHz CL11 ECC LV DR 2Rx8 Sunucu Bellek Ram | Dünya Grup

Daha ucuz ecc ram.
yanlış bilgiler vermeyin uzaklaştırma alırsınız sıfır bir ECC ram normal ram ile kıyaslarsak en az 3x fiyat farkı ödersiniz tabi bu güncel olarak ele alırsak ddr 4 bir ram ve ddr 4 ECC ram farkına bakabilirsiniz (sıfır olarak)

2. elde DDR3 ECC ram şansına tezgahtan 10 tl bile alabilirsin şansına kalmış

Yanlış bilgiler vermeyin uzaklaştırma alırsınız sıfır bir ECC RAM normal RAM ile kıyaslarsak en az 3X fiyat farkı ödersiniz tabii bu güncel olarak ele alırsak DDR 4 bir RAM ve DDR 4 ECC RAM farkına bakabilirsiniz (sıfır olarak)

2. elde DDR3 ECC RAM şansına tezgahtan 10 TL bile alabilirsin şansına kalmış.

Hocam Türkiye piyasası tamamen fırsatçı olduğu için onu ciddiye almıyorum ben.
Alttaki linkten 4+4 ECC almıştım soğutuculu gönderdiler 132 TL tutmuştu. Normal DDR3 RAM 230 TL soğutucusuz gelmişti. Önceki fiyatlar öyleydi ECC fazla artmamışken normal RAM fiyatları daha çok arttı.
Ddr3 4gb
Ddr3 4gb ecc
Screenshot_20220122-193032.png

İlana koymuştum bir bilgisayarcı elimde iş istasyonu var deneyelim demişti. Ben de denemeye gelirim ama fiyatı düşmem haberiniz olsun dedim o sıkıntı değil dedi. Yanına gittiğimde müşteri aradı adam RAM yükseltme için 1000 TL'ye anlaşmış bilgisayacıyla. Ben 500 desem adam 130 TL'ye aldığım RAM'ları 500 TL'ye alacak benden. Müşteri iş sahibi olduğu için server sistemlerle ilgilenen olmadığı için para önemli değildi onun için. Hal böyle olunca ECC RAM değerinden fazla itibar görüyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı