Bilgisayarda virüs varsa nasıl anlaşılır?

Bildiğim üzere Windows Defender tam olarak bulut antivirüsü olmadığı için güncel olarak çıkan tehditleri otomatik olarak engelleyemeyebiliyor. Bu yüzden bulut teknolojisini kullanan antivirüs yazılımları daha mantıklı geliyor. Hem veritabanları sürekli olarak güncelleştiriliyor ve sistemde fazla bir kullanıma sebep olmuyor.

Aslında Windows Defender bir buluta sahip :)

To take advantage of the power and speed of these next-generation technologies, Microsoft Defender Antivirus works seamlessly with Microsoft cloud services. These cloud protection services, also referred to as Microsoft Advanced Protection Service (MAPS), enhances standard real-time protection, providing arguably the best antivirus defense.

Üstelik, SmartScreen gibi bir repütasyon hizmetine sahip olmanızın sayesinde bilgisayarınızda yalnızca Microsoft tarafından beyaz listeye alınmış programların çalışmasına izin vermeniz mümkün.

ConfigureDefender1.png

ConfigureDefender2.png

Aslında Windows Defender bir buluta sahip :)
Bir buluta sahip olduğunu biliyorum. Tam olarak bir bulut yapısı (güncel olarak imza veritabanı güncellemesi) olduğunu düşünmüyorum. Fakat güncellemelerini Windows Update üzerinden geçekleştirmek zorunda kaldığını biliyorum. Bilgisayara sızmak isteyen kişinin ilk engelleyeceği antivirüs programı olduğu fikrini de düşünerek kullamayı pek iyi bulmuyordum.
To take advantage of the power and speed of these next-generation technologies, Microsoft Defender Antivirus works seamlessly with Microsoft cloud services. These cloud protection services, also referred to as Microsoft Advanced Protection Service (MAPS), enhances standard real-time protection, providing arguably the best antivirus defense.
O halde denemenin zamanı geldi. Son olarak ne yaptıklarına bir bakmak isterim. Configure Defender'i test edebilirim.
Üstelik, SmartScreen gibi bir repütasyon hizmetine sahip olmanızın sayesinde bilgisayarınızda yalnızca Microsoft tarafından beyaz listeye alınmış programların çalışmasına izin vermeniz mümkün.
Fakat yüklemek istediğim bir ISO dosyasını bile uzun uzun tarayıp ardından bir sorun çıkartıp indirmeyi tekrardan başlatmak zorunda kaldığım için bu özelliği çok sevemiyordum.

Bir buluta sahip olduğunu biliyorum. Tam olarak bir bulut yapısı (güncel olarak imza veritabanı güncellemesi) olduğunu düşünmüyorum. Fakat güncellemelerini Windows Update üzerinden geçekleştirmek zorunda kaldığını biliyorum.

Şu videoyu izlemenizi öneririm.

https://videoplayercdn.osi.office.net/embed/c2f20f59-ca56-4a7b-ba23-44c60bc62c59

Sanıyorum ki Cloud check time limit ve Block at first sight bu açıdan önemli. Enfekte olan ilk kişi olmak istemiyorsanız :)

Bilgisayara sımzk isteyen kişinin lk engelleyeceği antivirüs programı olduğu fikrini de düşünerek kullamayı pek iyi bulmuyordum.

Bunu ben de düşündüm fakat aldığım cevap şu oldu.

No AV can you protect 100%. Malware need to blocked at execution and Andy provide that with Hard_Configurator in a very easy way.
Combine that with Windows Defender and you're safe.

Varsayılan ayarlarda Defender korumada yetersiz kalabilse dahi yukarıda gösterdiğim ince ayarları uyguladıktan sonra bir problemle karşılaşacağınızı sanmıyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Fakat yüklemek istediğim bir ISO dosyasını bile uzun uzun tarayıp ardından bir sorun çıkartıp indirmeyi tekrardan başlatmak zorunda kaldığım için bu özelliği çok sevemiyordum.

Böyle bir sorunu olduğundan haberim yoktu :D Sorun çıkarıyorsa yapacak pek bir şey yok gerçekten. Tercih meselesi sonuçta.

Son düzenleme:
Bu videoyu ben de dün izlemiştim. The PC Security Channel kanalını ben de takip etmekteyim. O zaman deneyebilirim. 🙂

Peki siz hangi ativirüsü kullanıyorsunuz?

Bu videoyu ben de dün izlemiştim. The PC Security Channel kanalını ben de takip etmekteyim. O zaman deneyebilirim. 🙂

Peki siz hangi ativirüsü kullanıyorsunuz?

Masaüstünde Defender kullanıyorum. Dizüstümde de sadece antivirüs modülü olacak şekilde Forticlient var. Onu da indirdiğim her dosyayı Virüstotal'e yükleyemediğim için kullanmaktayım :)

Önemli verilerimi başka yerlerde sakladığım için virüs bulaşmasındaki tek endişem format atmak için harcayacağım enerji, yoksa dizüstümde antivirüs kullanmazdım.

Defender'in masaüstümde ne kadar bellek harcadığını daha müsait bir zamanda buraya ekleyebilirim :)
Beklerim. Ona göre karar verebilirim. Bu arada önceden Immunet kullandığımı hatırlıyorum da çok fazla bir bellek tüketimi bulunuyordu ve arayüzü neredeyse vasattı. Hiç denemiş miydiniz?

Beklerim. Ona göre karar verebilirim. Bu arada önceden Immunet kullandığımı hatırlıyorum da çok fazla bir bellek tüketimi bulunuyordu ve arayüzü neredeyse vasattı. Hiç denemiş miydiniz?

Evet denemiştim :D Bellek tüketimini yine hatırlamıyorum ama arayüzü gerçekten berbattı. İyi bir korumaya sahip olmadığı için de pek kullanmamıştım.

Yeni konular

Geri
Yukarı