Bilgisayardaki film Amazon Fire TV Stick'te nasıl oynatılır?

Takeshi Kovacs

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Adana
Bildiğiniz üzere bu cihazda sadece FAT32 bellek desteği var. O yüzden yüksek boyutlu film/dizileri izleyemiyoruz. Hafızası da 8 GB olduğu için indiremiyoruz da. Bilgisayarda hazır olarak indirdiğim filmi/diziyi TV'den izlemenin bir yolu var mıdır? (Kablo ile bağlamak dışında)

Ben 4 TB HDD'yi modemin USB'sine taktım. Bir ev ağı oluşturdum. Hem PC, hem TV hem de telefondan HDD'ye ulaşabiliyorum. Bu tarz bir şey mi istedin?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bildiğiniz üzere bu cihazda sadece FAT32 bellek desteği var. O yüzden yüksek boyutlu film/dizileri izleyemiyoruz. Hafızası da 8 GB olduğu için indiremiyoruz da. Bilgisayarda hazır olarak indirdiğim filmi/diziyi TV'den izlemenin bir yolu var mıdır? (Kablo ile bağlamak dışında)
Hocam direkt olarak TV'nin kendisini kullanarak açmayı denediniz mi? USB ye atıp oradan TV ye (Stick değil) takıp izlemek.

Bilgisayarınıza Plex uygulamasını kurun, Plex’in sitesinden de bir hesap oluşturun. Daha sonra bilgisayardaki uygulamada Plex hesabınızı açın, size film arşivinizin yerini soracak, klasörünüzü Plex’e tanıtın. Arşivinizdeki tüm filmleri afişleri, yılları, oyuncu kadroları ve kısa birer özet bilgiyle listeleyecek, Netflix gibi görünecek bir bakıma. Artık Plex Home Server’ınızı oluşturdunuz, Mi Box üzerinden Plex uygulamasını indirin ve Plex hesabınıza giriş yapın. Uygulama aynı ağı kullanan serverınızı bulup o serverdaki filmlere erişip izleyebilmenizi sağlayacak. HDMI kablo gerektirmeden direkt modem üzerinden home server’ınıza erişebilirsiniz. Telefona uygulamasını indirip telefondan bile izlemeniz mümkün bu şekilde.

Plex ile ilgili tek tavsiyem altyazı dosyalarının karakter kodunu ANSI’den UTF-8’e çevirin. Kodlar ANSI olunca Plex’te ç, ğ, ş gibi Türkçe karakterler bozuluyor. Tüm altyazılarınızı tek bir klasörde toplayıp UTFCast Express uygulamasıyla bir seferde UTF-8’e çevirip sonra tekrar film klasörlerinize geri atabilirsiniz.

Bilgisayarınıza Plex server kurup ağ içi stream edebilirsiniz.

Bilgisayarınıza Plex uygulamasını kurun, Plex'in sitesinden de bir hesap oluşturun. Daha sonra bilgisayardaki uygulamada Plex hesabınızı açın, size film arşivinizin yerini soracak, klasörünüzü Plex'e tanıtın. Arşivinizdeki tüm filmleri afişleri, yılları, oyuncu kadroları ve kısa birer özet bilgiyle listeleyecek, Netflix gibi görünecek bir bakıma. Artık Plex Home Server'ınızı oluşturdunuz, Mi Box üzerinden Plex uygulamasını indirin ve Plex hesabınıza giriş yapın. Uygulama aynı ağı kullanan serverınızı bulup o serverdaki filmlere erişip izleyebilmenizi sağlayacak. HDMI kablo gerektirmeden direkt modem üzerinden Home server'ınıza erişebilirsiniz. Telefona uygulamasını indirip telefondan bile izlemeniz mümkün bu şekilde.

Plex ile ilgili tek tavsiyem alt yazı dosyalarının karakter kodunu ANSI'den UTF-8'e çevirin. Kodlar ANSI olunca Plex'te C, Ğ, ş gibi Türkçe karakterler bozuluyor. Tüm altyazılarınızı tek bir klasörde toplayıp UTFCast Express uygulamasıyla bir seferde UTF-8'e çevirip sonra tekrar film klasörlerinize geri atabilirsiniz.

Geç kaldım bende plex önerecektim :D

Plex tavsiyeniz için teşekkürler arkadaşlar. Akşam deneyeceğim. Bu sistemde dosyanın boyutu önemli mi, herhangi bir sınır var mı?

Sınır yok diye biliyorum. Ancak bazı video formatlarında transcoder ile işlemesi gerekebiliyor. Çok büyük 20GB 30GB videolarda donma yapma ihtimali olabilir. Oda işlemcinizin gücüne bağlı değişir.

Ben yaklaşık 2 yıldır kullanıyorum sistemi oturttuktan sonra ayarları tam olduktan sonra sorun yaşamazsınız.

Son düzenleme:
Sınır yok diye biliyorum. Ancak bazı video formatlarında transcoder ile işlemesi gerekebiliyor. Çok büyük 20GB 30GB videolarda donma yapma ihtimali olabilir. Oda işlemcinizin gücüne bağlı değişir.

Ben yaklaşık 2 yıldır kullanıyorum sistemi oturttuktan sonra ayarları tam olduktan sonra sorun yaşamazsınız.
Hocam bu programda pro sürümüne geçmeye gerek var mı? Az önce HDR indirdiğim bir diziyi açtığımda HDR olduğu için renkler bozuk görünebilir, pro'ya geçin vs. diyordu.
Plex'i önerenlere çok teşekkür ederim. Yıllardır bu tarz bir program arıyordum. Stremio ile sürünmek yok artık. 😃

Hocam sanırım videonun boyutundan bağımsız, siyah sahnelerde oyuncuların kafasında titreme oluyor. Özellikle ekranın üst kısmında ise. Bu çözülebilir mi?
Ekleme: Titreme olayı Plex ile ilgili değilmiş. Televizyondaki "Natural Motion" teknolojisi 24 FPS'yi 60 FPS'de oynatmaya yarıyor. Bazı sahnelerde adapte olamadığında FPS düşüyor. Bundan dolayıymış.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı