Bilgisayardan bazen ses gelmiyor

batcher1035

Decapat
Yeni topladığım bilgisayardan bazen ses alıyorum bazen alamıyorum. Şöyle ki hoparlör/kulaklık çalışırken kapatıyorum. Sabah açtığımda kimi zaman ses alamıyor kimi zaman da mikrofon çalışmıyor. Denetim masasından biraz kurcalıyorum bazen düzeliyor bazen düzelmiyor. Düzeldiğinde aynı sorun tekrar oluyor.

Driverleri inceledim güncel görünüyorlar.Hem kasa hem de anakart çıkışlarından deniyorum. Sorun devam ediyor. Bilgisayar da aniden görüntünün kesilme problemi de var sanıyorum sorunlu bir parça var. Bu parça anakart olabilir mi?

Sistem özellikleri:
  • Ryzen 5 2600
  • (Sapphire RX 580 4 GB OC
  • WD Blue 1 TB
  • Kasa Xıgmatek
  • Gigabyte B450M Gaming
  • Gskill 8 GB 3000 MHz
  • Rampage 750W 80+

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle kasan temiz mi? Değilse girişlerde toz birikmiş olabilir, onları bir şekilde temizlemeye çalış. Kabloları kontrol et, çıkart ve geri tak. Görüntü sorununa gelecek olursak sorun monitörden kaynaklı olabilir.

Son düzenleme:
Arkadaş yeni bilgisayar toplamış toz ne zaman birikecek?
Her neyse, ekranda görüntünün kaybolmasının sebebi öyle tahmin ediyorum ekran kartının driverı ile alakalı. Oyunlarda mı kapanıyor yoksa durduk yere mi bunu da belirtmen lazım.
Hoparlörden ses sorunun yine zannediyorum ki ses ile alakalı driverlarda bir çakışma sonucu olabilir. Mesela Windows otomatik kurmuştur bir de sen kendin manuel doğru veya yanlış sürücü yüklemiş olma ihtimalin var.
Bence temiz bir format at. Bırak windows driver kurma işiyle uğraşsın ekran kartı ve chipset harici bir şey kurma. Ekran kartını da 18.2.2 ve ya 18.2.3 driver sürümlerinden birini kur.

Öncelikle kasan temiz mi? Değilse girişlerde toz birikmiş olabilir, onları bir şekilde temizlemeye çalış. Kabloları kontrol et, çıkart ve geri tak. Görüntü sorununa gelecek olursak sorun monitörden kaynaklı olabilir.
Bilgisayar yeni toplandı hocam dolayısıyla toz birikme durumu söz konusu değil.Hem öyle bilgisayarı yeniden başlattığımda da sorun devam ederdi diye düşünüyorum.
Bugün parçaları tak çıkar yapıp tekrar deneyeceğim bakalım.
Sorunun monitörden kaynaklanması malesef mümkün değil.Birden fazla monitörde denedim.Ayrıca bu monitörleri başka bilgisayarda da sorunsuz kullanıyordum.
Fakat topladığım sistem yeni bir sistem monitörlerimse eski 60hz lik monitör oyunları HD oynuyorum monitör bunu karşılayamayıp güç kesiyor olabilir mi acaba?

Bilgisayar yeni toplandı hocam dolayısıyla toz birikme durumu söz konusu değil.Hem öyle bilgisayarı yeniden başlattığımda da sorun devam ederdi diye düşünüyorum.
Bugün parçaları tak çıkar yapıp tekrar deneyeceğim bakalım.
Sorunun monitörden kaynaklanması malesef mümkün değil.Birden fazla monitörde denedim.Ayrıca bu monitörleri başka bilgisayarda da sorunsuz kullanıyordum.
Fakat topladığım sistem yeni bir sistem monitörlerimse eski 60hz lik monitör oyunları HD oynuyorum monitör bunu karşılayamayıp güç kesiyor olabilir mi acaba?
sen iflah olmaz bir çılgınsın. evet kesin güç kaynağı yetersiz.

Arkadaş yeni bilgisayar toplamış toz ne zaman birikecek?
Her neyse, ekranda görüntünün kaybolmasının sebebi öyle tahmin ediyorum ekran kartının driverı ile alakalı. Oyunlarda mı kapanıyor yoksa durduk yere mi bunu da belirtmen lazım.
Hoparlörden ses sorunun yine zannediyorum ki ses ile alakalı driverlarda bir çakışma sonucu olabilir. Mesela Windows otomatik kurmuştur bir de sen kendin manuel doğru veya yanlış sürücü yüklemiş olma ihtimalin var.
Bence temiz bir format at. Bırak windows driver kurma işiyle uğraşsın ekran kartı ve chipset harici bir şey kurma. Ekran kartını da 18.2.2 ve ya 18.2.3 driver sürümlerinden birini kur.
Hocam ben de driverle alakalı bir problem olmasını o kadar istiyorum ki.Fakat bilgisayara 2. format atışım.İlk formatta ses sorunu yoktu ama görüntü sorunu vardı.Ekran kartı 18.2.2 şuan.Fakat chitset dediğiniz nedir bilmiyorum açıkçası.Aslında vaktiniz varsa bilgisayara teamviewer ile bağlanıp driverlerimi kontrol etseniz çok makbule geçer.Belki dediğiniz gibi sorun tamamen driverle alakalıdır.
Görüntü oyun oynarken gidiyor.Bilgisayardaki fan ve ledler dönmeye devam ediyor ,ekran simsiyah oluyor. Yayındayken bu olduğunda yayının da kapandığını fark ettim.
Şunu da ekliyeyim kapanma sorunu genelde ekran kartı ve işlemcinin 70li dereceleri bulduğunda oluyor. Ek olarak oda o kadar çok ısınıyor ki kış günü petekleri açmıyorum.(20 metrekare oda)
sen iflah olmaz bir çılgınsın. evet kesin güç kaynağı yetersiz.
Hahahah.
Hocam elimde eski 600w lik güç kaynağı vardı onunla bu sorun oluyorken şimdiki güç kaynağını aldım.750w 80+ neden yetersiz olsun ki? Yine de güç kaynağının yetersiz olduğunu düşünürsek.Neden sadece görüntü vermeyi kesiyor da bilgisayardaki led ve fanlar dönmeye devam ediyor?Normal şartlarda ya hiç açmaması yada bilgisayarın tamamen kapanması gerekmez mi?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı