Bilgisayardan gelen garip ses nedir?

Yer
Malatya
RAM
Corsair (1x32) GB RAM 3200MHz
Ekran kartı
Galax RTX 2060 Super
Anakart
Asrock A320M-HDV R4.0
İşlemci
AMD Ryzen 5 5600
Kardeşim PC'de Sons of the Forest oynarken bir anda böyle bir sesin geldiğini söyledi. PC 2-3 saattir açıkmış bu ses gelmeden önce. Çektiğim videoyu atıyorum. Tahminimce PSU'dan geliyor ses, PSU'nun altındaki fan ya zarar gördü ya da bozuldu. Ama takıldığım tek soru neden bir anda gelmeye başladı bu? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

PC özellikleri:
Motherboard: ASROCK A320M-HDV R4.0
CPU : AMD RYZEN 5 5600
GPU: GALAX RTX2060 SUPER WHITE
RAM: CORSAIR 32GB 3000MHZ DDR4
SSD: ZENITH 256GB SSD
HDD: SEAGATE BARACCUDA 4TB 5400 RPM
PSU: HIGHPOWER ECO 600W +80 BRONZE

3 Haziran 2020'den beri kullanıyoruz. Tek değişen parçalar RAM ve CPU, ve sonradan HDD eklemiştim (2021 yılında).

Ekran kartı, CPU fanı olsa rahatça yaparım da PSU'yu kendim yapamam sanırım bir kere denedim fanı tam sökememiştim. Bilgisayarcıya götürüp yaptıracağım sanırım. Sorunun tam kaynağını tamir olduktan sonra paylaşırım burada.

Tanıdık ve güvenilir bir bilgisayarcıya gitmeyi unutmayın.

Egzoz fandan mı bahsediyorsunuz hocam.

PSU fanı sorun çıkarmış olabilir hocam.

Bilgisayarın içini açıp iyice tüm fanları temizledik. Ve evet ses kaynağı PSU imiş, şu an bir problem yok. Yardımcı olan herkese çok teşekkür ediyorum. Herkese iyi sosyaller.

Hocam benim PSU'dan çok fazla fan sesi gibi ses geliyor. PSU fanını nasıl temizleyebilirim bir de kasayı nasıl temizlediniz? Fazla anlamıyorum evde yapabilir miyim?

Hocam benim PSU'dan çok fazla fan sesi gibi ses geliyor. PSU fanını nasıl temizleyebilirim bir de kasayı nasıl temizlediniz? Fazla anlamıyorum evde yapabilir miyim?
PSU fanı'nın önünde telimsi bir koruyucu var, benimki oraya sürttüğünden dolayı ses geliyordu. Orayı söküp takmak biraz zahmetli bir iş, eliniz yatkın değilse bence uğraşmayın. PC temizliğini CPU fanlarını, kasanın fanlarını vs. temizleyerek yapıyorum süpürgenin kısa ucuyla da tozları elimden geldiğince temizliyorum.

PSU fanı'nın önünde telimsi bir koruyucu var, benimki oraya sürttüğünden dolayı ses geliyordu. Orayı söküp takmak biraz zahmetli bir iş, eliniz yatkın değilse bence uğraşmayın. PC temizliğini CPU fanlarını, kasanın fanlarını vs. temizleyerek yapıyorum süpürgenin kısa ucuyla da tozları elimden geldiğince temizliyorum.

Nasıl temizliyorsunuz bir de makineyle fanlardaki tozları alsam zarar verir mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı