Bilgisayardan kitap okunur mu?

Gözünü seviyor ekran. E kitap okuyucular var fakat 400 TL civarında yani pahalı bence. Tablette okumak daha iyi.

Mantık olarak bakarsak hiç bir farkı yok, ikisindede yazıyı okuyoruz ancak his konusuna bakarsak var, O kitaptaki sayfa kokusu, sayfaları çevirirken verdiği his bir başka. Göz sağlığı konusunda kitap kat kat daha iyidir (baskı kalitesi ve sayfa kalitesine görede değişir).

Birincisi ben şahsen her zaman dijital ortamda değilde elde okumayı tavsiye ederim ve öneririm.

Çünkü okuduğunuz kitapla aranızda bir bağ olması lazım onu sevebilmeniz için, bu yüzden her yayın evinden kitap almam.

Benim için baskı, kapak ve sayfa yapısı veya türü çok önemli.

Elde okurken kitaba odaklandığım için kendimi dolayısı ile başka bir işe veremiyorum. Fakat bu dijital ortamda değişebiliyor.
Yani şunu demek istiyorum sonuçta bilgisayar bu alttan üstten yada her hangi bir program açıksa bildirim gelebiliyor ve insanın tüm dikkati dağılabiliyor.

Bide şöyle bir durum var bilgisayar başında okumak bir zamandan sonra gözleri yorar. Hele de gece vakti okuyorsanız ve etrafınız karanlıksa tüm beyaz ışık gözlerinize geleceği için bir zamandan sonra görme kaybı veya göz ağrımalarına kadar yol açabilir. Bunun önüne bir nebzede olsa geçmek için Windows 10 da Gece Işığı modu var, eğer onu açarsanız bilgisayarın ekranı göze zararlı olan beyaz ışık yerine gözü yormayan sarı ışık verecektir. Bu sarı ışığın derecesini de Gece Modu sekmesine sağ tıklayıp ayarlar bölümünden ayarlayabilirsiniz.

Yani demem o ki eğer ben göz sağlığımı düşünmüyorum kardeşim ve bilgisayardan okumak yada dijital ortamdan okumak benim için kitaptan okumaktan daha basit geliyor buna bir şey diyemem fakat benim düşüncelerim böyle.

[/QUOTE]
Yani demem o ki eğer ben göz sağlığımı düşünmüyorum kardeşim ve bilgisayardan okumak yada dijital ortamdan okumak benim için kitaptan okumaktan daha basit geliyor buna bir şey diyemem fakat benim düşüncelerim böyle.
[/QUOTE]
Saatlerce dizi izleyenler var ben sabit bir şekilde monitör ışığını kısarak uzatan okuyorum yada telefondan bir sıkıntı olmuyor.

[/QUOTE]
Saatlerce dizi izleyenler var ben sabit bir şekilde monitör ışığını kısarak uzatan okuyorum yada telefondan bir sıkıntı olmuyor.
[/QUOTE]
Dediğim gibi senin kararın karışamam sadece fikrimi söyledim. Nasıl rahat ediyorsan öyle oku.

Katılıyorum da hocam diyorum ki saatlerce oyun oynayan, dizi, film izleyen var. Yarım saat veya 1 saat kısık görüntüde okuyunca mı göz sağlığı tehlikeye giriyor.
Hocam şimdi şöyle bir durum var bilgisayar oyunu oynayan adamla bilgisayarda kitap okuyan adam bir olur mu hiç ? Sayfa yazıları bilgisayarda eğer kendin büyütmediysen küçük olarak gözükecektir çünkü ekran boyu kitaptan daha büyüktür daha fazla alana daha küçük yazılar sığacağı için senin bunlara bakarken bazen çift görme yada bulanık görme gibi sorunların olacaktır. Hele birde ekrana çok aşırı pür dikkat bakıp okuyorsan daha da kötü olur.

Oyun oynayan adam sonuçta monitör'de ufacık yazılara bakmıyor.

Bilgisayar ya da tablet gozu cok yorar. Ustelik otururken uzun metinler okumak cok rahatsiz edci. Aydinlatmali kitap okuyucu tavsiye ederim. Font boyutunun degistirilmesi, ortam isiginin onemisz olmasi, binlerce kitabi yaninda tasimak inanilmaz bir konfor. Ozellikle goz sorunu olanlar icin kitap okuyucu gercek kitaptan cok daha konforlu. Kesinlikle diger ekranlar gibi gozu yormuyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı