Bilgisayardan patlama sesi sonrası görüntü gelmiyor

ahmetqww

Kilopat
Daha fazla  
RAM
8 GB KINGSTON HYPERX GENESIS 1600MHZ CL9 8X1 SINGLE RAM
Ekran kartı
Sapphire AMD Radeon R9 270x
Anakart
MSI 970A-G43
İşlemci
AMD Fx-8320
Merhaba arkadaşlar, bugün oyun oynarken yüksek sıcaklıktan dolayı sistem kendini kapattı. Güç tuşuna basıp açmaya çalıştığımda ise çalışmadı. Akabinde güç kaynağını kapatıp açtıktan sonra; tekrar çalıştırmayı denediğimde kasadan ufak bir pat sesi aldım.
Bütün kabloları söktüm, bütün parçalar çok sıcaktı ve biraz soğuduktan sonra, kasa kapağı açık şekilde tekrar çalıştırmayı denediğimde ise yüksek şekilde, torpile benzer patlama sesi geldi, anakart portları ve işlemciye yakın bir bölgede anakart üstünde kıvılcım gördüm, anakartın üstünü incelediğimde; şişmiş, patlamış kondansatör ya da yanık bölge görmedim. Gelelim sonuca; güç tuşuna bastığımda kasa çalışıyor, bütün fanlar dönüyor ama görüntü gelmiyor ve ilginçtir, kasa güç tuşuyla kapanmıyor, güç kaynağından kapatmam gerekiyor.
Yardımlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum.

Resimde gözüken yer kıvılcımı gördüğüm yer.
Güç kaynağı modeli: Corsair VS650.

Dosya Ekleri

• 16553947323907863833907913467561.jpg
    16553947323907863833907913467561.jpg
    118,8 KB · Görüntüleme: 77
Son düzenleyen: Moderatör:
Anakart yanında PSU da mı bozulmuş diyorsun dostum anlayamadım. Sistem çalışıyor, PSU fanı dahil, bildiğim kadarıyla bozuk Supply çalışmaz yoksa sadece PSU anakartı mı bozmuş diyorsun.

En az ikisi de bozulmuş. PSU patlamış apaçık belli.

Anakart yanında PSU da mı bozulmuş diyorsun dostum anlayamadım. Sistem çalışıyor, PSU fanı dahil, bildiğim kadarıyla bozuk Supply çalışmaz yoksa sadece PSU anakartı mı bozmuş diyorsun.

Yani diyoruz ki hem anakart hem de PSU bozuk anakart değiştirirken DDR4 al ve güç kaynağı da bilindik marka 500W veya 550W 80+ al.

Buradan tahmin yürütmek ve çözüm sunmak zor. Topraklama sorunu nedeniyle benzer bir şekilde monitör yaktığım olmuştu. Evin içerisinde silah atıldı zannetmiştim. PSU değiştirerek anakartın çalışıp çalışmadığını öğrenebilirsiniz. Tanıdık bilgisayarcınız varsa emaneten PSU alıp test edebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı