Bilgisayarı 24 saat açık bırakmak zarar verir mi?

Bilgisayarı açık bırakmak zarar vermez fakat, uyku modunda bırakmak oldukça zararlı bir eylem. Uyku moduna alacağınıza bilgisayarı kapatın. Ve eğer uzun süre açık bırakcaksanız, güç ayarlarından uyku moduna geçme süresini sınırsız yapın.
Hocam neden zarar veriyor?

Bilgisayarı açık bırakmak zarar vermez fakat, uyku modunda bırakmak oldukça zararlı bir eylem. Uyku moduna alacağınıza bilgisayarı kapatın. Ve eğer uzun süre açık bırakcaksanız, güç ayarlarından uyku moduna geçme süresini sınırsız yapın.
Neden hocam?
Ben çok kullanıyorum da uyku modunu.

Uyku modunda bırakmak neden zararlıdır?

Hiçbir şey olmaz kuzenim 2-3 hafta açık bıraktı. Açıklaması da şu: O kadar para verdik çalışsın.

Bendim o kadar açık bırakan. Yalnız laptop kullanıyorsanız bataryasını çıkarmaya dikkat edin. Benim kullandığım laptopun bataryası dahili bataryaydı şişme oldu iyi ki patlamamış diyorum yani şimdi.

Hayır, benim bilgisayarım yaklaşık 2.5 haftadır açık. HDD kullandığım için kapanması 10 dakika sürüyor o yüzden kapatmamak daha mantıklı geliyor.
Hocam hdd kullanıyorsanız bilgisayarı kullanmadığınız zamanlar kapatmanızı tavsiye ederim hddler ssdler kadar uzun ömürlü olmuyor maalesef babam güvenlik kamerası kurulumu yapıyor malum kameralar 7/24 çalıştıkları için hard disklerin ömürlerini çabuk tüketiyorlar 1 hard disk maksimum 1 yıl dayanıyor size tavsiyem kullanmadığınızda kapatmanız ancak bir gecelikten de bir şey olmaz.

Hocam HDD kullanıyorsanız bilgisayarı kullanmadığınız zamanlar kapatmanızı tavsiye ederim HDD'ler SSD'ler kadar uzun ömürlü olmuyor maalesef babam güvenlik kamerası kurulumu yapıyor malum kameralar 7/24 çalıştıkları için hard disklerin ömürlerini çabuk tüketiyorlar 1 hard disk maksimum 1 yıl dayanıyor size tavsiyem kullanmadığınızda kapatmanız ancak bir gecelikten de bir şey olmaz.

Hocam HDD 13 senelik, bu yüzden aşırı yavaş zaten idarelik kullanıyordum ama idare etmiyor diyebilirim.

Hayır, benim bilgisayarım yaklaşık 2.5 haftadır açık. HDD kullandığım için kapanması 10 dakika sürüyor o yüzden kapatmamak daha mantıklı geliyor.
Üstüme vazife değil ama, 120 GB SSD alsanız aradaki farkı 2-3 ay içinde azalan elektrik faturasından rahatlıkla çıkarmış olursunuz ve ayrıca SSD'nin nimetlerinden faydalanmış olursunuz.

Üstüme vazife değil ama, 120 GB SSD alsanız aradaki farkı 2-3 ay içinde azalan elektrik faturasından rahatlıkla çıkarmış olursunuz ve ayrıca SSD'nin nimetlerinden faydalanmış olursunuz.

Fiyatların düşmesini bekliyorum da düşecek gibi değil normalde M.2 SSD'ye geçeceğim zaten.

Yeni konular

Geri
Yukarı