Bilgisayarı Domain'e Ekleme

Makaleler
34
Yer
İstanbul/Üsküdar
Daha fazla  
Meslek
Active Directory - Security Uzmanı
Profil Kapağı
1522600635
  • Bağlı bulunduğumuz Domain’i yöneten DC (Domain Controller) makinenin aktif olarak çalıştığından emin olduktan sonra;
Bilgisayarı-Domaine-Ekleme-0.jpg

Bağlı bulunduğumuz Domain Controller makine ile aynı network aralığında bulunduğumuzdan, farklı network ağı içerisindeysek de bağlantı kurabilecek configürasyona sahip olduğumuzdan emin olalım.
Daha sonra DNS yapılandırmamızı kontrol edelim. Birincil DNS ayarımız Domain Controller makinenin IP’si olarak tanımlanmalıdır.

Bilgisayarı-Domaine-Ekleme-1-768x434.jpg

Sistem Özellikleri penceresinden “Ayarları Değiştir”, akabinde tekrar “Değiştir” butonlarına tıklayarak devam edilir.

Bilgisayarı-Domaine-Ekleme-2.jpg

Default olarak çalışma grubuna tanımlı olarak gelecektir. Etki alanı seçilir ve bağlanmak istediğimiz Domain Name girilir. Ardından Tamam diyerek aşağıdaki pencereye ulaşılır.

Bilgisayarı-Domaine-Ekleme-3-768x454.jpg

DC bağlantısında bir problem olmaması durumunda bu pencere ile karşılaşacaksınızdır. İlgili domain’e yönetici girişi yaparak gerekli yetkilendirme sağlanmalıdır.

Active-Directory-Etki-Alanı-Denetleyicisiyle9.jpg

Yetkilendirme sorunsuzca sağlanırsa yukarıdaki “Hoşgeldiniz Mesajı” ile karşılaşacaksınızdır.

Bilgisayarı-Domaine-Ekleme-4-768x430.jpg

Akabinde sistemi yeniden başlatmanız gerekmektedir.

Bilgisayarı-Domaine-Ekleme-5.jpg

Artık ekranın sol alt kısmında “Diğer Kullanıcı” seçeneği aktif olacaktır. Çünkü farklı bir etki alanına mensubuz. İster yukarıdaki standart çalışma grubu ile giriş yapabiliriz, istersek de aşağı kısımdaki farklı etki alanları ile. Syscopat.net etki alanına bağlanmak için “Diğer Kullanıcı” seçeneği ile devam ediyoruz.

Bilgisayarı-Domaine-Ekleme-6-768x575.jpg

Görüldüğü üzre SYSCOPAT etki alanında oturum açılabiliyor. Artık tek yapmamız gereken bir kullanıcı adına sahip olmak; bu da Domain Controller makine üzerinden oluşturulabilir. Domain üzerinde kullanıcı ve grup oluşturma rehberine, Technopat.net üzerinden ulaşabilirsiniz.

Etki alanı hatası olanlar bu konuya göz atabilir; Etki Alanının Active Directory Etki Alanı Denetleyicisiyle (AD DC) Bağlantı Kurulamadı Hatası - Technopat Sosyal

Eline emeğine sağlık. Uzun zamandır küçük çapta uğraşıp cevap bulmaya çalıştığım ama bulduğum örneklere rağmen hata alıp zaman sıkıntım da olduğu için vazgeçtiğim konuların neredeyse hepsine son açtığın konularda cevap vermişsin. Yeniden üzerinde çalışmaya başlayacağım takıldığım yerlerde etiketleyeceğim ilk kişisin.👍

Sunucu sistemleri yapılandırmaları ne yazık ki böyledir :) Göründüğü kadar basit yapılar değil, içerisi Suriye'den daha karışık. Konuya uzak olan kullanıcıların çok defa hata alma sebebi budur; biri de çıkıp hatanın çözümünü güzelce anlatmıyor tabi. Haliyle hatalardan bıkıp sunucu sistemlerinden soğuyan gençler türüyor :) Çözümü bilen bir kişi çıkıyor ancak o da yeni kullanıcının anlayacağı dilden anlatmadığı - rehber hazırlamadığı için çözüme kavuşamıyor konu. Sunucu sistemleri ile alakalı yeterli kaynak da yok zaten Türkçe kaynaklar arasında.

Bizler de sayısız kurulum - sayısız hata - sayısız denemede bulunduk. Tek seferde tüm bunları hatasız gerçekleştirebilen birisi yok zaten. Deneme yanılma yoluyla fark ediyorsun bazı hatalarını.
Uzaktan bakınca lop diye hatayı çözmüşüz veya kurulumu sorunsuzca gerçekleştirmişiz gibi görünüyor ancak arka tarafta dökülen ter - geçirilen sinir krizlerini kimse bilmiyor :)

Merhabalar, bilgisayarı domain etki alanına eklemek istiyorum fakat IP adres, alt ağ ve DNS bilgilerini nereden öğrenebilirim?
Bu bilgileri eğer erişim yetkiniz varsa Domain Controller'da görebilirsiniz.
Domain'e eklemek istediğiniz bilgisayarın IP kısmına DC ile aynı networkden bir IP ve alt ağ maskesi ve default gateway verin. DNS kısmına da, Domain controller'ın IP'sini verin.

Merhaba öncelikle yazınız için teşekkür ederim şöyle bir sorum olacak. Local diye etki alanı kurdum localdeki bilgisayarları bağladım sıkıntı yok fakat uzak lokasyondaki bilgisayarı nasıl etki alanıma bağlayacağım? Statik IP adresim mevcut teşekkür ederim.

Merhaba öncelikle yazınız için teşekkür ederim şöyle bir sorum olacak. Local diye etki alanı kurdum localdeki bilgisayarları bağladım sıkıntı yok fakat uzak lokasyondaki bilgisayarı nasıl etki alanıma bağlayacağım? Statik IP adresim mevcut teşekkür ederim.

Sistemine VPN yapılandırması kuracaksın. Ondan sonra uzaktaki bilgisayara VPN bilgilerini gireceksin bağlantı kurduktan sonra domaine alacaksın.

Geri
Yukarı