Bilgisayarı elektrik kaynaklı oluşabilecek sorun için sadece UPS korur mu?

Kastanbolu

Kilopat
Merhaba, PC'mi elektrikle oluşabilecek her türlü sorun için olabildiğinde korumak istiyorum.
Sadece UPS alsam bu yeterli olur mu?
Yoksa akım korumalı priz ve regülatör falanda almam gerekir mi?
Son olarak benim aklımda ana prize regülatör alıp o regülatörün üstüne de akım korumalı priz takmak üzerine bir fikrim vardı.
Bu şekilde de güzel bir koruma sağlanır mı?

Son düzenleme:
Merhaba, PC'mi elektrikle oluşabilecek her türlü sorun için olabildiğinde korumak istiyorum.
Sadece UPS alsam bu yeterli olur mu?
Yoksa akım korumalı priz ve regülatör falanda almam gerekir mi?
Son olarak benim aklımda ana prize regülatör alıp o regülatörün üstüne de akım korumalı priz takmak üzerine bir fikrim vardı.
Bu şekilde de güzel bir koruma sağlanır mı?
Güç kaynağınız nedir?

Güç kaynağınız kötü değil ama çok iyide değil. Benim kişisel görüşüm UPS yerine A ya da B Tier sağlam bir PSU ile alternatif olarak akım priz kullanmanız daha iyi olur. Bulunduğunuz çevrede çok fazla elektrik kesintisi yaşanıyor mu?
Yok çok yaşanmıyor ama sağolsun apartmanda ki akrabalar çok attırıyorlar onlar dahil olur mu bozar mı yerinden gitmese bile?
İlerde sıfır makina toplicam o zaman değiştirebilirim PSU.

PC için en önemli şey toprak hattı. Elektrik kesintileri çok yaşanan bir bölgedeysen ve elektrik voltajı dalgalıysa kesinlikle UPS almalısın. En iyi koruma toprak hattı + UPS.

Yok çok yaşanmıyor ama sağolsun apartmanda ki akrabalar çok attırıyorlar onlar dahil olur mu bozar mı yerinden gitmese bile?
İlerde sıfır makina toplicam o zaman değiştirebilirim PSU.
O kesinti ile şebekeden kesinti bir olmaz. Bence PSU alana kadar idare eder dostum 👍 Ben 20 yıldır PC kullanıcısyım hiç ihtiyaç duymadım. Akım korumalı priz dahi kullanmadım hiç

PC için en önemli şey toprak hattı. Elektrik kesintileri çok yaşanan bir bölgedeysen ve elektrik voltajı dalgalıysa kesinlikle UPS almalısın. En iyi koruma toprak hattı + UPS.
UPS yaptığı işi regülatör de yapıyor değil mi?
aralarında ki tek fark UPS elektrik üretip belli bir süre daha cihazları çalıştırması?
O kesinti ile şebekeden kesinti bir olmaz. Bence PSU alana kadar idare eder dostum 👍 Ben 20 yıldır PC kullanıcısyım hiç ihtiyaç duymadım. Akım korumalı priz dahi kullanmadım hiç

Ne bileyim takır tukur attırıp geri geliyor çekiniyorum. :)
Bunu alıp: Schneider Schneider Electric Beşli Akım Korumalı Priz Pm5-gr 918 Joule Fiyatı, Yorumları - TRENDYOL
Bunun üstüne takacağım; Powerful AVR-1000 1000VA 600 W Buzdolabı-Kombi-TV-Bilgisayar Voltaj Regülatörü Fiyatları ve Özellikleri
Doğru olan bu değil mi yanlış bir şey yapmıyorum veya gereksiz bir şey?

Ve aldığım akım korumalı prizde genelde yorumlar olumlu öneriliyor lakin bir kişi yangın çıkacaktı neredeyse diye yanmış prizi paylaşmış Akakçe yorum atıp.
Bu neden olur peki bu da açıkçası korkutuyor beni?

Son düzenleme:
Ve aldığım akım korumalı prizde genelde yorumlar olumlu öneriliyor lakin bir kişi yangın çıkacaktı neredeyse diye yanmış prizi paylaşmış Akakçe yorum atıp.
Bu neden olur peki bu da açıkçası korkutuyor beni?
Fabrika hatalı ürün olabilir bilemeyiz dostum.
UPS yaptığı işi regülatör de yapıyor değil mi?
aralarında ki tek fark UPS elektrik üretip belli bir süre daha cihazları çalıştırması?
Voltaj Regülatörü alacaksanız akım korumalı prize ihtiyacınız yok. Eğer çok fazla şebeke kaynaklı sorun yaşamıyorsanız dert etmenizi gerektirecek bir şey yok hocam. Ama içim rahat etsin diyorsanız voltaj regülatörü alın, çok düşünmeyin 👍

Voltaj regülatör fiyatları hakkında bir bilgim yok fakat 450-500 TL'ye satılan makelsan UPS'e sahibim. İçerisinde 7 ah akü var ve neredeyse tamamen ölü. Ona rağmen 150W çeken bilgisayarımı ortalama 4 dk, TV'yi ise 35 dk açık tutabiliyor elektrik gidince. Modemi de bağladım. Elektrik gidince hayat bana güzel. Modem 5W güç çektiği için modemi saatlerce açık tutuyor. Tekrar hatırlatayım, içerisinde ki akü 7 ah ve ölü akü. Gerçekten o kadar mükemmel bir icat ki. Hiç kimse internete giremez TV izleyemezken ben çatır çutur istediğimi yapıyorum. O an kimse de elektrik yokken sizde olması o kadar güzel bir duygu ki.
Regülatör piyasasından haberim yok ama 200 TL ve üzeriyse mutlaka biraz biriktirip UPS almanızı öneririm. En ufak voltaj dalgalanmasında anında devreye giriyor. Akım korumalı prizler boş iş. En iyisi UPS. Ve fiyatına göre mükemmel.

Yeni konular

Geri
Yukarı