Çözüldü Bilgisayarı elektrik süpürgesiyle süpürdükten sonra yavaşlamalar ve donmalar başladı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ardakurkcu06

Hectopat
Daha fazla  
RAM
8gb ram
SSD veya HDD modeli
Hi- level 240gb ssd hdd : toshiba 2tb hdd
Ekran kartı
rx560 4gb asus
Anakart
msi- intel h510m pro-e
İşlemci
intel i3 10100f
Arkadaşlar, bilgisayarımı elektrik süpürgesiyle süpürdükten sonra sistemimde yavaşlamalar donmalar başladı. Oyunlarda donuyordu geç yükleniyordu oyun ve içindeki texture, model gibi şeyler SSD ile ilgili olduğunu düşünüp yeni SSD aldım, yine aynı oldu 1000 TL para vermek zorunda kaldım bilgisayarcıya kurulum, format gibi şeyler yüzünden, ama yine düzelmedi çok mağdurum. Clean format attım yine düzelmedi ve bilgisayarda bir yavaşlık var hala işlemciyi Prime95 ile High Power / heal / CPU teste soktum işlemci sıcaklık değerleri 95'i gördü. Eskiden böyle sıkıntılar yaşamıyordum gerçekten çok mağdurum, canım çok sıkılıyor bu duruma aklıma geldikçe içimde bir şeyler kopuyor o kadar para verip sistemi toplattım 1 yılda çöp oldu yardım edin yalvarırım.

Çözüm
BIOS güncellerken PC kapandı onarma ekranına atmaya başladi 100'den sonra.

Arkadaşlar sorunu çözdüm. Sorun ters akım yüzünden falan değilmiş, anakartın BIOS'una Update attım. Bilgisayar geri eskisi gibi oldu, yine de verdiğiniz ilgi için teşekkür ederim. Onarım hatası yaşayanlar için prioitry de SSD'im gözükmüyordu, enterlayıp SSD'imi seçtim tekrar başlattım PC'yi sorun düzeldi.
O zamanl çok rahat o fiyata RX 6700 XT 12 GB ekran kartlı sistem alabilirdin vatandaki personeler ovosbu cocu nasıl daha çok para kazanırız görüşündeler Gaming.Gen.TR gibi veya o zaman bu foruma danışaydınız şu an çok daha mutluydunuz.

Vallahi hocam o zamanlar bilgisayarlardan hiç anlamıyordum babamdan istedim babamada öyle demişler.

Önce bir kontrol edin statik elektrik var mı diye PC'yi kapatın ve kasanın yan kapağını açın ve PC'yi açın ve işlemci fanına bakın eğer ki PC açıldığında fan durup durup çalışıyorsa statik elektrik vardır demektir.

Bakayım hocam.

Hocam vatana gitmiştim vatandaki personelde adamın topladığının aynısını önerdi hatta onun önerdiğinde 500GB HDD vardı diye hatırlıyorum.

Hocam bir sıkıntı yok gibi.

Eğer süpürmeden dolayı fanlar dönmüş ise sisteme statik elektrik girmiş demektir.

Yapabileceğiniz birkaç şey var: Bunların hepsini birlikte yapın eğer ayağınızda çorap varsa çıkarın ve plastik terlik vb şeyler giyin daha sonra elinizi metal bir cisme sürün (vücuttaki statik elektriği yok etmek için.)

1. BIOS pilini çıkarın (eğer overclock ayarınız yok ise bunu yapın BIOS ayarlarınız sıfırlanacaktır.)
2. RAM'leri yuvasından çıkarın.
3. HDD ve SSD'leri (eğer M.2 SSD değil ise sökün. Ve HDD'yi sökerken çok dikkatli olun sarsmayın) sökün.
4. anakarttaki güç kaynağı kablosunu sökün.
5. ekran kartını yuvasından çıkarın.
6. daha sonra bilgisayarın güç düğmesine 15-20 defa basın.
(Bunları yaptıktan sonra eğer varsa statik elektrikten kurtulmuş olursunuz.)
7. söktüğünüz bütün parçaları tek tek yerine geri takın.
8. parçaları taktıktan sonra yine güç düğmesine 15-20 defa basın (bilgisayar kapalıyken)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Eğer süpürmeden dolayı fanlar dönmüş ise sisteme statik elektrik girmiş demektir.

Yapabileceğiniz birkaç şey var: Bunların hepsini birlikte yapın eğer ayağınızda çorap varsa çıkarın ve plastik terlik vb şeyler giyin daha sonra elinizi metal bir cisme sürün (vücuttaki statik elektriği yok etmek için.)

1. BIOS pilini çıkarın (eğer overclock ayarınız yok ise bunu yapın BIOS ayarlarınız sıfırlanacaktır.)
3. HDD ve SSD'leri (eğer M.2 SSD değil ise sökün. Ve HDD'yi sökerken çok dikkatli olun sarsmayın) sökün.
8. parçaları taktıktan sonra yine güç düğmesine 15-20 defa basın (bilgisayar kapalıyken)

Videosunu çektim arkadaşın dediğinin.

Sıkıntı yok gibi hocam.

BIOS güncellerken PC kapandı onarma ekranına atmaya başladi 100'den sonra.

Arkadaşlar sorunu çözdüm. Sorun ters akım yüzünden falan değilmiş, anakartın BIOS'una Update attım. Bilgisayar geri eskisi gibi oldu, yine de verdiğiniz ilgi için teşekkür ederim. Onarım hatası yaşayanlar için prioitry de SSD'im gözükmüyordu, enterlayıp SSD'imi seçtim tekrar başlattım PC'yi sorun düzeldi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm

Geri
Yukarı