Bilgisayarı fazla açık bırakmak FPS düşürür mü?

123babawia

Centipat
Daha fazla  
Bilgisayarı genelde fazla açık bırakıyorum. Oyun indiriyorum vs. bu sebepten dolayı. FPS düşüşü yaşar mıyım?
RTX 2060 6 GB ekran kartı.
16 GB RAM.
Intel Core i5 12400F.

Not: Monitörü kapatıyorum pixel takılması vs. olabilir diyorlardı.

Hayır bir şey olmaz bilgisayarlar zaten açık kalmak için tasarlanmış aletlerdir :D

Monitörler sabit bir şekilde bir görüntüye maruz kalırlarsa zamanla o sabit görüntü gölgelenme yapıyor orası doğru.

Onun dışında bilgisayar açık kaldıkça arka planda Windows ve bazı uygulamalar sürekli temp klasörülerini kullanmaya ve ram meşgul etmeye devam ederler. Hatta bazıları işi bitince Ram'den silmez kendini. FPS kısacak olan bunlardır ancak. Ek olarak ısıya bağlı FPS düşüşü yaşanabilir ama orada zaten kendini belli eder sorunun sıcaklık olduğu.

Bilgisayarı genelde fazla açık bırakıyorum. Oyun indiriyorum vs. bu sebepten dolayı. FPS düşüşü yaşar mıyım?
RTX 2060 6 GB ekran kartı.
16 GB RAM.
Intel Core i5 12400F.

Not: Monitörü kapatıyorum pixel takılması vs. olabilir diyorlardı.
Doğrudan hemen düşüş gözlemlemezsiniz ancak zaman geçtikçe parçalar daha hızlı eskiyeceğinden düşüşler görebilirsiniz.

Bilgisayarlar fırın gibi yavaş yavaş ısınan aletler değiller. Saniyeler içinde 70-80 derecelere çıkar, yük kalkınca yine saniyeler içinde 40-50 derecelere düşer. 15-20 dakika stabil yük altında genelde maksimum sıcaklığa ulaşırlar ve öyle kalırlar.

Genelde PC'yi ısındıracak işlemler yapmıyorum. (yani çok ısındıracak bir şey yapmıyorum Max 5GB depolama gereken bir oyunda AFK falan bırakıyorum)

Monitörler sabit bir şekilde bir görüntüye maruz kalırlarsa zamanla o sabit görüntü gölgelenme yapıyor orası doğru.

Onun dışında bilgisayar açık kaldıkça arka planda Windows ve bazı uygulamalar sürekli temp klasörülerini kullanmaya ve RAM meşgul etmeye devam ederler. Hatta bazıları işi bitince RAM'den silmez kendini. FPS kısıcak olan bunlardır ancak. Ek olarak ısıya bağlı FPS düşüşü yaşanabilir ama orada zaten kendini belli eder sorunun sıcaklık olduğu.

Yani yaptığım işlemden sonra %temp% ve temp dosyalarını mı temizlemeliyim?

Yeni konular

Geri
Yukarı