Bilgisayarı güç tuşundan kapatmak zararlı mıdır?

370335

Hectopat
Makaleler
1
Arkadaşlar öncellikle selamlar. Ben zor durumlarda kaldığımda güç tuşundan kapatan biriyim. Önlem olarak yanında UPS de kullanıyorum zararı olacağını düşünmüyorum ama ben gene sormak istedim. Bir zararı var mıdır? Varsa bile UPS korur mu? Sonuçta amacı korumak sormadan içim rahat etmeyecek.

Hocam sadece bas bırak yaparsanız bir sıkıntı olmaz. Eğer basılı tutarak PC'yi pat diye kapatırsanız sorunlar çıkar.

Basılı tutarak kapatmak zorunda kalıyorum kapanmıyor sorunlarımı çözdüm daha böyle güç tuşundan kapatmak zorunda kalmıyorum tabii ki zamanında fazla yapmışımdır eski sistemimde çok fazla yaptım nasıl dayandı bilmem ama sapa sağlamdı yeni sistemdeyim şu an bir problem olacağını düşünmüyorum peki gelebilecek zararlar nedir?
Yukarıda dediğim gibi, UPS sisteme gelen elektriği stabil eder. Siz tuştan kapattığınız zaman donanıma gelecek zararlardan korumaz.

Gelebilecek zararlar nedir?

Arkadaşlar öncellikle selamlar. Ben zor durumlarda kaldığımda güç tuşundan kapatan biriyim. Önlem olarak yanında UPS de kullanıyorum zararı olacağını düşünmüyorum ama ben gene sormak istedim. Bir zararı var mıdır? Varsa bile UPS korur mu? Sonuçta amacı korumak sormadan içim rahat etmeyecek.
Depolama biriminin ömrünü kısaltır. Başka bir şey olmaz.

Veri kaybı, donanım bozulması, mavi ekran sorunları vb.

Bir kere başıma mavi ekran gelmişti şimdi sorun ortaya çıktı bu dediğiniz bana çözüm gibi bir yartdımı dokundu teşekkürler veri kaybı dediğimiz şey tam olarak nedir?

Nasıl yani.

Başlat menüsünden ya da alt+F4 yaparak kapatırsak yavaş ve hazırlanarak kapatıyor o yüzden daha iyi diye biliyorum.

Bir kere başıma mavi ekran gelmişti şimdi sorun ortaya çıktı bu dediğiniz bana çözüm gibi bir yardımı dokundu teşekkürler veri kaybı dediğimiz şey tam olarak nedir?

Mesela önemli bir veriniz olarak bilgisayar içinde. Aile resimleriniz, müzikleriniz. Bunların 1 Kbps dosyası bile zarar görse içeriği açamazsınız. Yani verileriniz gider.

Mesela önemli bir veriniz olarak bilgisayar içinde. Aile resimleriniz, müzikleriniz vb. bunların 1 Kbps dosyası bile zarar görse içeriği açamazsınız. Yani verileriniz gider.
Bu çok problem deyil mavi ekran yedim bu arada bilgisayara format attım sonra dahada yapmadım zaten
HDD ya da SSD'nin ömründen yer ama çok sık yapmıyorsan sorun olmaz.

Zamanında fazla yapmıştım ama aniden kapatıyorum elektrik kesintisi gibi bir şey bu da upsm olduğu için koruayacağını düşünüyorum.
HDD ya da SSD'nin ömründen yer ama çok sık yapmıyorsan sorun olmaz.

Upsm korurmu peki.

Yeni konular

Geri
Yukarı