Bilgisayarı Kapadıktan Sonra PSU Fişini Çekmek

Heinz Guderian

Kilopat
Makaleler
4
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar merhaba. Bilgisayarım yeni olduğu için biraz pimpirik yapıyorum.
Şimdi sorunum şöyle; bilgisayar ile işim bittikten sonra haliyle kapatıyorum. Kasadaki tüm ışıklar söndükten sonra birde PSU üzerindeki küçük düğmeyi 0'a getiriyorum. Ardından ise monitör ve kasanın priz ile olan bağlantısını kesiyorum. Böyle içim rahat oluyor. Açarken de önce prizleri takıyorum. Ondan sonra PSU düğmesini 1'e getiriyorum ve öyle kasanın üzerindeki başlat düğmesine basıyorum ve PC açılıyor. Sizce yapmış olduğum şey mantıklı mı? Düşüncelerini bekliyorum.

Bi' zararı yok ama neden o kadar uğraşıyorsun ki? Bilgisayarla işin bittikten sonra güç tuşuna ayağınla basıp PC'yi kapatırsın hepsi bu kadar.

Tak çıkar işlemi daha fazla zarar verir bence. Akım koruyucu prizin var ise fişte bırak sadece kapatma tuşundan bilgisayarı ve monitörü kapat diğerlerine elleme bile.

Malum sistem yeni, e değerli de. 😂

Bende akım korumalı priz var, ama yine de içim rahat etmiyor, uzun süre makineyi kullanmayacak isem prizin anahtarını işim bitince kapatıyorum. Sonuçta arada voltaj dengeleyici vb. elemanlar yok, şebekeden ne gelirse alma eğiliminde makine. Bir koruyucu priz var işte fakat onun devreye girmesi için yüksek akım gelmesi gerekiyor yani dengesizliklerden korumuyor.:dikkatli: Ancak iyi bir UPS alırsam içim rahat eder, çok uzun süre pcyi idare etmesine gerek de yok, elektrikler kesildiğinde sistemi düzgünce kapatacak kadar olsa bana yeter. :D

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı