Bilgisayarı kapattıktan sonra güvenlik için Ethernet kablosu çıkarılmalı mı?

Makaleler
33
Yer
Osmaniye, Türkiye
PC kapali olsa ve fise takili olmasa, sadece modem calisiyor olsa bile evin yakinina yildirim dusunce modemler zarar gorebiliyor ya bundan dolayi Ethernet kablosu kasaya takili oldugundan dolayi anakarta ya da Ethernet portuna zarar verebiliyormus bu dogru mu? Eger dogruysa kapattiktan sonra Ethernet kablosunu kasadan cikartacagim ne olacagi belli olmaz.

@Yener K.

Ne kadar bilgisi olmayan varsa toplanmış konuya. Önüne gelen sallıyor atıp tutuyor.

Prize bağlı olmasa bile modem yanabilir hat üzerinden. Şunu anlayın artık.

Ben söyleyeyim yaşamış biri olarak, kesin koruma istiyorsan evet çıkarmalısın. Benim bulunduğum mahallede 3 yıl kadar önce ADSL kabinin oraya yıldırım düştü ve oradan ADSL hattı üzerinden aşırı gerilim geldi ve bu da modemi yakarak Ethernet hattı üzerinden bilgisayarı bozuyordu. Bilgisayarda bir ışık patlaması ve kapanmasıyla sonuçlandı o yıldırım düşmesi. Bilgisayar bozuldu yandı dedim ama Ethernet koruma Shield vardı o patlamış anakartta yani Ethernet portu bozuldu bilgisayarın anakartının. Kısaca yıldırım düştüğünde Ethernet üzerinden bilgisayara zarar verme riski var. Ondan sonra zaten kablolu kullanmadım bir daha bilgisayarı 😁

Yapmayın arkadaşlar yaaa, biraz mantık biraz. Modemden Ethernet kartına çektiğiniz kablo da evet elektrik akımı var ancak bu bilgisayarı yakabilecek ölçüde değil. Kaldı ki bir yıldırım anında endişe etmeniz gereken şey Ethernet kartı değil de bilgisayarın kendisi olmalıdır. Doğru soru şu olmalıydı... Bilgisayarımı kullanmadığım zamanlarda prizden çekmeli miyim? Bu soruya oke çekmen gerek derdim belli şartlarda ama Ethernet kablosu PC'ye zarar vermez. Dediğim gibi iş ona gelene kadar ohooo yani 😉

Yapmayın arkadaşlar yaaa, biraz mantık biraz. Modemden Ethernet kartına çektiğiniz kablo da evet elektrik akımı var ancak bu bilgisayarı yakabilecek ölçüde değil. Kaldı ki bir yıldırım anında endişe etmeniz gereken şey Ethernet kartı değil de bilgisayarın kendisi olmalıdır. Doğru soru şu olmalıydı... Bilgisayarımı kullanmadığım zamanlarda prizden çekmeli miyim? Bu soruya oke çekmen gerek derdim belli şartlarda ama Ethernet kablosu PC'ye zarar vermez. Dediğim gibi iş ona gelene kadar ohooo yani 😉

Bilgisayarımı kullanmadığım zamanlarda prizden çekiyorum. Yağmurlu ve hava gürültülü olunca kapatıyorum PC ama modem açık ve Ethernet kablosu anakarta bağlı kalıyor. Demek istediğim bu.

Yıldırımı çok farklı yerlerden yiyebilirsiniz. 750 Ti kartım HDMI ile televizyona bağlıydı. Uyduya düşen yıldırım önce televizyonu patlattı, onunla kalmayıp HDMI üzerinden kartı yaktı. Telefon hattı yeraltına taşınmışa böyle bir ihtimal pek yok.

PC kapali olsa ve fise takili olmasa, sadece modem calisiyor olsa bile evin yakinina yildirim dusunce modemler zarar gorebiliyor ya bundan dolayi Ethernet kablosu kasaya takili oldugundan dolayi anakarta ya da Ethernet portuna zarar verebiliyormus bu dogru mu? Eger dogruysa kapattiktan sonra Ethernet kablosunu kasadan cikartacagim ne olacagi belli olmaz.

@Yener K.

Hocam tavsiyem sökün bende söküyorum zar zor GT 1030 aldım oda bozulsun istemiyorum 😀

Önüne gelen sallamış. Adam diyor ki: O kablo da ki akım bozmaz.
Yahu biz o akım bozar demiyoruz ki. Yıldırım düştüğünde kablo akımı geçirir diyoruz.
Bu ay iş yerimize(elektrikçiyiz) 4-5 modem geldi hepsi de yıldırımdan yanmış. Bilmediğiniz konular hakkında yorum yapmayın.

Çok saçma ve yanlış bir bilgi. Böyle bir yıldırım olsa bile emin ol o elektrik modeme geldiği anda patlar modemin.

Çok saçma ve yanlış bir bilgi. Böyle bir yıldırım olsa bile emin ol o elektrik modeme geldiği anda patlar modemin.

Hangi bilgi hocam? Modem yanabilir evet ama yaninda PC'nin anakartini ya da Ethernet portunu da goturmesin diye demistim cunku modemin Ethernet kablosu bilgisayara bagli.

Yeni konular

Geri
Yukarı