Bilgisayarı kapattıktan sonra kasadan ses geliyor

burakmeric96

Hectopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Herkese selamlar. Sorun başlıkta belirttiğim üzere bilgisayarımı kapattıktan sonra kasadan ses gelmeye devam ediyor. Sesin kaynağı konusunda emin değilim fakat büyük bir ihtimalle ses HDD'den gelmekte. Bilgisayarımı normal bir şekilde kapatıyorum ve her şey kapandıktan 5 sn. sonra ses gelmeye başlıyor. Monitöre hiçbir görüntü gelmiyor. Sistemi kullanalı 2 sene olacak neredeyse ve bu sorun son 6 aydır falan devam ediyor. Daha önce böyle bir sorunla karşılaşan arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum.

Denediğim çözümler:
Format
BIOS güncelleme
Kablo bağlantılarının kontrolü
Kasanın temizlenmesi

Depolama olarak 1 adet SSD ve 1 TB 7200 rpm HDD kullanmaktayım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kasanın kapağını açıp neler olup bittiğini kontrol ettiniz mi? Birkaç saniye sonra duruyorsa, korkulacak bir şey yoktur. Benim de Win 10 kurduktan sonra, kapatırken ekran kapanıyor ama bilgisayar 5-10 saniyeliğine işleme devam ediyor ve kapanıyor.

Fanlar da duruyor mu? PC komple kapanıyor ve sadece o ses geliyor doğru mu?
PSU'yu kontrol edin. Ondan geliyor olabilir. PC kapandıktan sonra HDD'den ses gelmesi mantıksız. Güç kesiliyor sonuçta.

Sanki PC yeniden açılıyormuş gibi bir ses geliyor. Ama görüntü falan gelmiyor monitöre.

Kusura bakmayın benzetme için öncelikle. Uzay mekiği değil ki bu alt tarafı bilgisayar kasası. Yani sesin nereden geldiği bulmanız gerekmektedir.

Tavsiyem ise; bilgisayar takılı ekstra parçaları çıkartın. HDD, Ekran kartı gibi. Bu durumda sesin nereden geldiği daha rahat bulabilirsiniz. Ayrıca işlemci fanı dışında tüm fanların kablosunuda çıkartın test ediniz. Benim her zaman şüphelendiğim ürün PSU'dur. Şu anda 2. bilgisayarımda Thermaltake PSU kullanıyorum. Açıkçası memnun değilim. Bunu dikkate alınız.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı