Çözüldü Bilgisayarı Kullandıkça Artan RAM Kullanımı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

BloodGames

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar,

Arkadaşlar çok ilginç bir sorunla karşı karşıyayım. Daha önce hiç böyle bir şeyle karşılaşmadım.
Bilgisayarı kullandıkça yavaş yavaş RAM kullanımı artıyor ve programları/oyunları kapatsam da azalmıyor.

Örneğin; Steam üzerinden R6 oynadım, kapattım, sonra Rocket League oynadım, kapattım, sonra başka bir oyun oynadım ve kapattım diyelim. Bunların üzerine Steam'i bile kapatsam, misal %50-60 oranında RAM hala kullanılıyor görünüyor. Görev yöneticisinde ise RAM'i kullanan hiçbir şey yok.

Aynı durum Steam/browser ya da torrent vs. herhangi bir yerden download yaptığımda da yaşanıyor. Oranlar bire bir değil. Yani 10 GB download yaptıysam RAM kullanımı 10 GB artmıyor, ön göremediğim bir şekilde biraz artıyor. İşin kötü tarafı ise restart atmadan da düzelmiyor. RAM kullanımı %99'a geldiğinde ise bilgisayarı tamamen kilitliyor ve PC cevap vermiyor.

Sistem bileşenleri aşağıdaki gibidir;
  • İS: Windows 10 PRO V1607
  • CPU: İ7 4790k
  • GPU: GTX 1070
  • RAM: Kingston HyperX 16gb (8x2) DDR3 1600 CL9
  • MB: MSI Gaming 5

Sorunun ne olduğu ile ilgili bir fikri olan varsa yada direk çözüm önerisi olan varsa çok sevinirim, şimdiden teşekkürler.

Güncelleme: Arkadaşlar problem gerçekten Killer Ethernet programından kaynaklanıyormuş. Dediğiniz gibi programsız driverı kurdum ve 8-9 saat PC'yi kullandıktan sonra bile programları/oyunları kapatınca RAM normale döndü. Hepinize çok teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
İsterseniz bu gece görev yöneticisinin ekran görüntüsünü alıp gönderebilirim fakat dediğim gibi orada sadece RAM %60-70 (artık neyse) oranında kullanılıyor yazıyor fakat detaylarda kullanan herhangi bir program görünmüyor.

İlginç. Reset atmayı denediniz değilmi:) Bu arada eğer önemli bir dosyanız yoksa format atmanızı veya virüs taraması yapmanızı da öneririm. Arka planda çalışan bir virüs sürekli RAM yiyor olabilir hocam.

Format atmıştım zamanında, yaklaşık bir sene önce aldım bu RAM'leri, aldığım günden beri bu sıkıntı mevcut. ESET NOD32 antivirüs kullanıyorum, daha önceleri (eski bilgisayarımda falan) böyle bir sıkıntı yoktu.

ESET lisansınız orjinal değil ise Kaspersky Free kullanmanı tavsiye ederim. Onun dışında format ile düzelmiyorsa RAM ile ilgili bir problemin var. Memtest86 ile test ettir.

Hocam Disk Belleği Olmayan Havuz kısmına bakın. Görev yöneticisinden Performans kısmına girin orada göreceksiniz. Muhtemelen o yüzdendir.

Memtest86 ile test edeceğim teşekkürler. Eset orjinal, ondan sıkıntı çıkacağını sanmam.

Henüz oyuna falan girmediğim için normal durumda, bahsettiğim sıkıntı oluştuğunda görsel paylaşacağım. Disk belleği olmayan havuz bölümünü gördüm ama onunla ilgili ne yapmam gerektiğini anlamadım.

Günlük kullanım sonunda tüm program ve oyunlar kapatıldıktan sonraki RAM kullanımı resimdeki gibidir.

Dosya Ekleri

• RAM1.jpg
    RAM1.jpg
    258,1 KB · Görüntüleme: 371
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı